To chyba jeden z popularniejszych kosmetycznych trendów i trzeba przyznać, że także jeden z tych, które odciskają się piętnem na skórze – tym razem w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Skąd nagła popularność kosmetyków bio, naturalnych i wegańskich? Chodzi nie tylko o dobroczynne działanie naturalnych składników na skórę albo powiedzenie nie wszelkiej chemii.

Kosmetyki wegańskie – wszystko, co powinniście o nich wiedzieć

Jednym z argumentów, które przemawiają za sięganiem po takie kosmetyki jest fakt, że ich producenci nie testują na zwierzętach. Marki wegańskie, bo to właśnie tych dotyczy to ograniczenie, dodatkowo unikają sięgania po składniki pochodzenia zwierzęcego, a więc w ich składzie kosmetyków nie znajdziecie wosku pszczelego, łoju, jedwabiu, karminu, miodu, keratyny, elastyny, kolagenu, mleka, jogurtu, kazeiny, jajek,  cholesterolu, chitosanu, lanoliny kwasu stearynowego czy gliceryny (chyba, że zastąpione zostaną nieodzwierzęcymi odpowiednikami). Co więcej, producenci kosmetyków vege zapewniają, że w trakcie ich powstawania nie ucierpiało żadne zwierzę, a sama marka nie należy do koncernu, który przeprowadza testy na zwierzętach.

Kosmetyki bio i eko – jaka jest różnica?

Za to kosmetyki eko i bio to te, które w swoim składzie mają przynajmniej 95% składników pochodzenia naturalnego. Dodatkowo te użyte w preparatach bio muszą pochodzić z certyfikowanych ekologicznych upraw (eko tylko 50%).

Ale jeśli wziąć pod lupę zwyczaje Polaków okazuje się, że w dbaniu o siebie w zgodzie z naturą to właśnie ten drugi, czyli środowiskowy aspekt ich wyborów ma szalone znaczenie. Naturalne kosmetyki kupuje niemal 60% rodaków, a blisko 44% z nich przyznaje, że potrzeba dbania o środowisko wpływa na ich konsumenckie wybory i prowadzi właśnie do produktów oznaczonych jako naturalne. Aż 1/3 z nich wskazuje też używanie naturalnych kosmetyków jako znaczący gest w walce o przetrwanie naszej planety.

Inna sprawa jest taka, że wiele marek podszywa się pod szumne nazwy eko czy vege, nie mając z nimi nic wspólnego. Dlatego pamiętajcie, żeby każdorazowo zajrzeć w skład, no chyba że sięgacie po sprawdzone, solidne marki. W galerii znajdziecie naszą listę tych, na których można polegać i które pozwolą wam zadbać o urodę w przyjazny środowisku sposób.

Caudalie to francuska marka kosmetyków naturalnych, którą warto znać

Zobacz także: