Hanne Gaby Odiele to 29-letnia modelka i belgijska aktywistka, która obok światowej sławy wokalistki i kompozytorki Beth Ditto, niemieckiej lekkoatletki Alexandra Wester i francuskiej piosenkarki Sonia Ben Ammar, jest bohaterką wiosennej kampanii Zalando Ja. Bez ograniczeń. Przeczytajcie inspirujący wywiad z Hanne, która nie tylko występuje w kampaniach największych domów mody, ale od kilku lat walczy o prawa osób interseksualnych. W rozmowie opowiada o swoim stylu, samoakceptacji i wyrażaniu siebie.

Duet Viktor & Rolf stworzył kolekcję dla Zalando z materiałów z recyklingu >>>

Opisz proszę swój styl – w kilku słowach.

Osobisty, bez reguł, zależny do chwili.

Co dla ciebie oznacza moda?

Dla mnie jest to wyrażanie siebie poprzez ubiór.

W jaki sposób wykorzystujesz modę jako narzędzie ekspresji?

Noszenie świetnych ubrań może wpłynąć na nastrój, jaki mam przez cały dzień. Gdy idziesz na spotkanie w stroju, który sprawia, że czujesz się pewnie, możesz pokierować spotkaniem na swoją korzyść. A gdy potrzebujesz relaksu, możesz ubrać się w wygodne dresy.

Jakie wydarzenie modowe najbardziej zapadło ci w pamięć?

Pokaz Alexandra McQueena, na którym pojawiłam się na wybiegu, ostatnia kolekcja Rafa Simonsa dla Jil Sander czy niedawno pokaz haute couture Valentino w Rzymie – wszystkie te wydarzenia były dla mnie bardzo ważne.

Co wpływa na twoje wybory w kwestii stylu?

Trudno powiedzieć. Wybieram pod wpływem chwili.

Dlaczego promowanie i wspieranie różnorodności wyrażanej za pomocą ubioru jest dla ciebie tak ważne?

Indywidualność i unikalność czynią styl wyjątkowym.

Wyjawiłaś niedawno, że jesteś osobą interseksualną, zwracając tym samym uwagę społeczeństwa na interseksualność i związane z nią zagadnienia, a także podnosząc świadomość społeczną tych kwestii. W jaki sposób będziesz wykorzystywać swoją pozycję jednej z najbardziej rozpoznawalnych modelek na świecie do destygmatyzacji osób nieodnajdujących się w binarnym systemie płci?

Ponieważ 1,7% ludzi rodzi się jako osoby interseksualne (mniej więcej taki sam odsetek osób rodzi się z rudymi włosami), jestem zdania, że to ważne, aby dać im dojść do głosu i skończyć ze stygmatyzacją. Chciałabym, aby takie potworności jak okaleczanie narządów płciowych osób interseksualnych przeszły wreszcie do historii. Nadal będę wykorzystywać moją pozycję, aby rzucić trochę więcej światła na te problemy i być głosem tej społeczności w każdy możliwy sposób.

Czy życie poza normami dotyczącymi płci wpłynęło na twoje podejście do stylu?

Nie czuję potrzeby dostosowywania się do norm. Akceptacja mojej interseksualności pomogła mi odnaleźć mój indywidualny styl.

Na wybiegach prezentowałaś kreacje Chanel, Givenchy i Prady. Byłaś gwiazdą kampanii Mulberry i Balenciagi, a teraz Zalando! Co sprawia, że ciągle jesteś zakochana w świecie mody?

Moda to wyraz kreatywności i odzwierciedlenie teraźniejszości. Myślę, że świat mody pomógł mi bardzo zaakceptować siebie taką, jaka jestem.

Jakie jest twoje największe osiągnięcie?

To, że od ponad 13 lat jestem w stanie – jako cispłciowa kobieta – ciągle rozwijać moją karierę i pokonywać największe osobiste przeszkody dzięki temu, że mogę dzielić się moją historią ze światem.

Zarówno na wybiegu, jak i w życiu codziennym jesteś nieposkromioną indywidualistką i nonkonformistką. Jaki jest sekret twojego wypracowanego do perfekcji niekonwencjonalnego stylu?

Żyj chwilą. Nie myśl za dużo i nie przeglądaj się zbyt długo w lustrze.

Jakie są twoje podstawowe ubrania na wiosnę, lato, jesień i zimę?

Czy mogę wymienić tylko jedną rzecz? Jeżeli tak, to prawdopodobnie będzie to wygodny dres!To niezastąpiona część garderoby na podróże samolotem.