Internet pęka w szwach od pielęgnacyjnych porad i testów kosmetyków. To złudne, bo ta sytuacja daje poczucie, że wiedza, której szukamy jest na wyciągnięcie ręki. Ale to prawda tylko częściowo. Teorie ekspertów w sieci często przeczą sobie nawzajem, a siłę przebicia dają zasięgi, a nie merytoryczne przesłanki. Sprawdźcie, które pielęgnacyjne teorie można włożyć miedzy bajki, a które warto wziąć sobie do serca.
ZOBACZ TAKŻE: Przetestowałam jadeitowy wałeczek do masażu twarzy (i powiem Ci czy on działa)
Krem dostosowany do potrzeb skóry
Kremu nie dobieramy pod kątem wieku, ale kondycji skóry - nie każda skóra na tym samym etapie będzie zmagać się z tymi samymi trudnościami, ale każda w równej mierze odwdzięczy się za takie indywidualne potraktowanie.
Jak czytać składy kosmetyków?
Fakt, że 2 składniki występują w tej samej ilości nie znaczy, że mają taką sama moc, np. 0,1 % retinolu to niewiele, ale skóra może z tego skorzystać, podczas gdy dokładnie taka sama ilość kwasu askorbinowego pozostanie dla niej kompletnie bez znaczenia.
Kolejność składników
Najważniejszy, reklamowany składnik aby zadziałał, musi pojawić się na którejś z pierwszych pozycji - te ostatnie w składzie świadczą o jego mało istotnej roli.
Jak szybko działają kosmetyki
Hasło natychmiastowy efekt jest tylko hasłem reklamowym - kosmetologia to nie gra na czas; skóra potrzebuje chwili, żeby poddać się działaniu kosmetyku. Tutaj liczy się cierpliwość i konsekwencja, więc jeśli po kilku dniach stosowania nowego odkrycia widzicie piorunujący efekt, to nic innego jak placebo i zadziałała przede wszystkim reklama.
Prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy
Trądzik dorosłych to jedna sprawa (choroba, którą trzeba leczyć), natomiast dermatolodzy są zgodni w innej kwestii: źle oczyszczona skóra przed pójściem spać jest jednym z bezpośrednich powodów pojawiania się pryszczy.
Jak powinien wyglądać demakijaż?
Demakijaż powinien być delikatny - nie chodzi o całkowite odtłuszczenie skóry, ale ale zmyciu makijażu bez naruszenia jej bariery hydrolipidowej.
ZOBACZ TAKŻE: Te pielęgnacyjne zwyczaje powinny wejść Wam w krew, zanim skończycie czterdziestkę
Czy można myć twarz mydłem?
Wbrew pozorom i panującej obecnie modzie umycie twarzy wodą albo wodą z mydłem po użyciu preparatów do demakijażu wcale nie wyrządzi jej krzywdy. Przeciwnie - jego pozostałości, które oparły się działaniu płynu micelarnego czy mleczka zostaną usunięte i przygotują ją na przyjęcie kosmetyku pielęgnacyjnego (skóry trądzikowe i wrażliwe pokochają kostkę Dove za to że oczyszcza, ale nie wysusza skóry).
Dlaczego nie wolno przesuszać skóry trądzikowej?
Przy tłustej skórze odruchowo sięgamy po wysuszające formuły, ale to błąd - przesadnie przesuszona zacznie się bronić nadmierną produkcją łoju - i koło się zamyka.
Nawilżanie
Pod tym pojęciem kryje się zarówno zwiększenie poziomu wilgoci, jak też natłuszczanie, które sprawi, że wilgoć nie będzie uciekać z naskórka.
Oleje do twarzy nawilżają skórę
Zwykło się uważać, że oleje natłuszczają, a nie nawilżają. Ale to trochę bardziej skomplikowane - uszczelnianie bariery lipidowej naskórka sprawia, że pomagają utrzymać wilgoc wewnątrz, więc samym można je zaliczyć do grona preparatów nawilżających.
ZOBACZ TAKŻE: Zapomnijcie o koreańskich kosmetykach! Te australijskie marki podbijają świat i są dostępne w Polsce
Komentarze