Wybraliśmy dla was 10 filmów modowych. A wśród nich dokumenty i komedie tylko inspirowane prawdziwym życiem. Dlaczego warto je obejrzeć? Dla zabawy, z ciekawości, albo żeby dowiedzieć się więcej o tym jak powstaje moda. Jaka jest droga od koncepcji na wybieg i sklepowe półki? Jak powstają najpiękniejsze sesje zdjęciowe? Kim są ludzie, którzy na modę mieli i mają największy wpływ. Wybierzcie pozycję dla siebie i oglądajcie!

Najlepsze filmy o modzie, które warto obejrzeć 

Diabeł ubiera się u Prady (2006)

Jeśli jeszcze jakimś cudem go nie widziałaś, nie ma na co czekać! Hollywoodzka fantazja na temat redakcji amerykańskiej edycji Vogue'a to mainstreamowy modowy hit. Opowiada o niezbyt modnej dziewczynie, która trafia do świata high-fashion. Dostaje pracę, o której marzą miliony- stanowisko asystentki redaktor naczelnej Mirandy Priestly (inspirowanej oczywiście postacią Anny Wintour). Andrea (w tej roli Anne Hathaway) przechodzi kompleksową metamorfozę, po to, aby w końcu zrezygnować i oddać się pasji dziennikarskiej. Łatwy, lekki i przyjemny. Z przesłaniem i przepiękną Meryl Streep.
 


Coco Before Chanel
(2009)

Z projektantami jest trochę tak, że wszyscy wpatrują się w ich spektakularne kreacje i nikt nie pyta co było zanim zaczęły powstawać. Ten film skupia się na życiu Coco przed powstaniem domu mody Chanel. Zanim stała się ikoną, ubrała kobiety w spodnie, zdetronizowała gorsety i spopularyzowała sznury pereł, ledwo wiązała koniec z końcem. Żeby się utrzymać występowała w podrzędnych knajpach i robiła kapelusze. Jak na francuski film przystało, prym wiedzie wątek miłosny. Warto zobaczyć chociażby dla samej Audrey Tautou.
 


Diana Vreeland: The Eye Has to Travel
(2011)

Must see dla pasjonatów mody. Opowieść o kobiecie, która stworzyła wizję mody prosto ze świata marzeń- nieosiągalnej, surrealistycznej, zmieniającej się. Przez dziesięciolecia fashion editor magazynów Harper's Bazaar i Vogue odkrywała i lansowała talenty wśród projektantów, fotografów, modelek. Dlatego właśnie to film nie tylko o Dianie Vreeland, ale i o całym świecie mody, który kreowała i którym rządziła.
 

Zobacz także:


Funny Face
(1927)

Musicalowy klasyk z Audrey Hepburn w roli głównej. Skromna Jo wchodzi do świata modelingu, tam spotyka szarmanckiego fotografa i nietuzinkową redaktor (inspirowaną właśnie Dianą Vreeland). Zabawny i niezwykle elegancki.
 


Scatter My Ashes at Bergdorf’s
(2013)

Dlaczego ktokolwiek miałby chcieć aby jego prochy rozsypano w Bergdorf's? To więcej niż luksusowy dom handlowy. Z okazji setnej rocznicy Bergdorf's Goodman powstał dokument opowiadający o jego historii i znaczeniu dla amerykańskiej mody. Rodziły się tam takie talenty jak Michael Kors i Bobbi Brown. Jeśli nie ma tam twoich rzeczy, nie istniejesz jako projektant -powiedział Isaac Mizrahi. Jak legendarny punkt na mapie Nowego Jorku wygląda od kulis? Zobaczcie. Nasz ulubiony wątek to postać personal shopperki Bergdorf's, która nigdy nie przebiera w słowach.
 


In Vogue: The Editor’s Eye
(2012)

HBO pokazuje pracę nad światową biblią mody. Filmowa pozycja nie tylko dla ciekawskich, ale i poradnik dla aspirujących redaktorów, fotografów i stylistów. Co jest potrzebne żeby osiągnąć sukces w branży modowej i jak praca nad magazynem wygląda od kulis? Odpowiedzi na te pytania udzielają ikony współpracujące z Vogue przez lata.
 


The September Issue
(2009)

Dlaczego akurat wrześniowy numer? Bo to największy i najtrudniejszy w kalendarzu Vogue'a. W tym filmie zobaczysz jak magazyn powstaje krok po kroku, jaki wpływ Anna Wintour i jej współpracownicy mają na kreowanie trendów i słupków sprzedaży projektantów. Bo przede wszystkim chodzi tu o biznesową stronę mody.
 


Mademoiselle C
(2013)

Trochę trudno wyobrazić sobie Karla Lagerfelda bawiącego się z dzieckiem, prawda? Nie trzeba sobie nic wyobrażać, bo w tym filmie zobaczycie to na własne oczy. Oprócz Karla o Mademoiselle C, czyli jednej z najlepszych stylistek świata i ikonie mody Carine Roitfeld opowiadają Tom Ford, Riccardo Tisci, Alexander Wang czy Donatella Versace. Dokument pokazuje jak powstawał pierwszy numer autorskiego magazynu Carine CR Fashion Book. Niezwykle inspirujący.
 


Bill Cunningham New York
(2010)

Myślicie, że fotografia street fashion to wynalazek XXI wieku? Nic bardziej mylnego. Poznajcie historię fotografa-ikony Billa Cunninghama, osiemdziesięciolatka, który na ulicach Nowego Jorku wyszukuje najlepiej ubranych od początku lat 70. W filmie zobaczycie jego prace dla The New York Times i dowiecie się jak to wszystko się zaczęło.
 


Dior i ja
 (2014)

To pewnego rodzaju kronika, upamiętniająca tworzenie pierwszej kolekcji Rafa Simonsa dla Dior Haute Couture. Ta fanów wielkiego krawiectwa kulisy powstawania tkanin, projektów, zdjęcia z pierwszych przymiarek i poszukiwanie inspiracji w archiwach domu mody z 1946 roku.