Filmy 2020: Gorący temat, reż. Jay Roach
Na szczęście już w połowie stycznia 2020 roku do polskich kin wchodzi „Gorący temat”, czyli historia skompromitowanego prezesa amerykańskiej stacji Fox News, Rogera Ailesa, opowiedziana z perspektywy trzech pracujących z nim kobiet, które doświadczyły z jego strony przemocy seksualnej – werbalnej i fizycznej. Czyli to, z czym mieliśmy już do czynienia w serialu HBO „Na cały głos”. W rolach pokrzywdzonych przez Ailesa pracownic Fox News Nicole Kidman jak Gretchen Carlson, która jako pierwsza postanowiła oskarżyć pracodawcę o molestowanie seksualne, Charlize Theron w roli Megyn Kelly oraz Margot Robbie, czyli filmowa Kayla Pospisil. Te dwie ostatnie nominowane są do Oscara.
Filmy 2020: Psy 3. W imię zasad, reż. Władysław Pasikowski
Władysław Pasikowski powraca z trzecią odsłoną kultowego filmu z lat 90. Akcja dzieje się po 25 latach spędzonych w więzieniu przez słynnego Franza Mauera, który będzie musiał odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. Na swojej drodze ponownie spotyka Nowego. W rolach głównych oczywiście Bogusław Linda i Cezary Pazura, a także Jan Frycz, Mirosław Baka i nieco młodsze aktorskie pokolenie, czyli Marcin Dorociński, Sebastian Fabijański i Tomasz Schuchardt.
Filmy 2020: Doktor Dolittle (Dolittle), reż. Stephen Gaghan
Robert Downey Jr., gwiazda Uniwersum Marvela została ekscentrycznym doktorem Dolittle. W filmie Stephena Gaghana będzie oczywiście rozmawiać ze zwierzętami – lękliwą gorylicą, entuzjastycznie nastawioną do świata kaczką, cynicznym strusiem, optymistycznym słoniem oraz przyjaciółką słynnego doktora Dolittle, papugą. Ekscentrycznemu naukowcowi i lekarzowi weterynarii towarzyszyć będzie też młoda i pewna siebie uczennica (Harry Collett). Wiemy, że dla wielu filmowy Dr Dolittle to już zawsze będzie Eddie Murphy, ale temu w wydaniu Downey Jr. też warto dać szansę.
Filmy 2020: 1917, reż. Sam Mendes
Film zebrał aż 10 nominacji do Oscara, więc obok tego tytułu żaden miłośnik kina nie może przejść obojętnie. Nowy film Sama Mendesa, reżysera „American Beauty” oraz dwóch filmów o przygodach Jamesa Bonda („Skyfall” i „Spectre”) to historia dwóch młodych żołnierzy. Starszy szeregowiec Schofield (George McKay) i Blake (Dean-Charles Chapman) dostają rozkaz przedostania się za linie wroga, by dostarczyć tajną wiadomość, która pozwoli brytyjskiej armii uniknąć wpadnięcia w śmiertelną pułapkę. Film ma mocną obsadę, czyli oprócz aktorów młodego pokolenia również tych doskonale już znanych od lat. To Ralph Fiennes, Mark Strong, Benedict Cumberbatch czy Andrew Scott.
Oscary 2020: Te nominowane filmy obejrzycie na Netflix
Filmy 2020: Małe kobietki, reż. Greta Gerwig
„Małe kobietki” to już drugi film w dorobku Grety Gerwig. Tym razem reżyserka „Frances Ha” postanowiła przenieść na ekran to, co Louisa May Alcott napisała ponad 150 lat temu, posiłkując się własnymi doświadczeniami. Efektem jest historia czterech sióstr, zupełnie różnych, w związku z czym czytelniczce ławo utożsamić się z którąś z nich. U Gerwig zagrały je reprezentantki młodego aktorskiego pokolenia, piekielnie zdolne i świetnie zapowiadające się Saoirse Ronan (Jo), Florence Pugh (Amy), Emma Watson (Meg) i Eliza Scanlen (Beth), a obok nich Laura Dern, Meryl Streep oraz bożyszcze nastolatek, Timothée Chalamet.
Filmy 2020: Jojo Rabbit, reż. Taika Waititi
Jeśli lunicie estetykę Wesa Andersona i humor w stylu Quentina Tarantino, nowy film Taika Waititi powinien przypaść wam do gustu. Jego bohaterem jest tytułowy Jojo, mały nazista i fan Adolfa Hitlera. Do tego stopnia, że przywódca III Rzeszy jest jego wyimaginowanym przyjacielem. Świat Jojo staje na głowie, kiedy dowiaduje się, że jego mama (Scarlett Johansson, nominowana do Oscara za tę rolę) ukrywa na strychu żydowską dziewczynkę.
Zobacz także:
Filmy 2020: Ukryte życie, reż. Terrence Malick
Nowy film Terrence’a Malicka, reżysera „Drzewa życia” czy „Cienkiej czerwonej linii”. To oparta na autentycznych wydarzeniach historia nieznanego bohatera, Franza Jägerstättera, który uznany za męczennika chrześcijańskiego i błogosławionego Kościoła katolickiego po tym, jak odmówił walki w szeregach nazistowskiej armii w okresie II wojny światowej.W rolach głównych August Diehl, Valerie Pachner, Maria Simon, Tobias Moretti, Bruno Ganz, Matthias Schoenaerts, Karin Neuhäuser i Ulrich Matthes.
Filmy 2020: 365 dni, reż. Barbara Białowąs
Ten film budzi spore emocje od momentu, kiedy Blanka Lipińska ogłosiła, że jej bestsellerowa erotyczna opowieść zostanie przeniesiona na ekran. Nie ma wątpliwości, że czytelniczki „365 dni” (a jest ich całkiem sporo!) na pewno chętnie skonfrontują swoje wyobrażenie Laury oraz Massimo z odtwórcami głównych ról, czyli Anną Marią Sieklucką oraz Michele Morrone. My jesteśmy bardzo ciekawi, jak w roli przyjaciółki Laury, Olgi, sprawdzi się Magda Lamparska, która do tej pory kojarzona była głównie z ekranowymi dziewczynami z sąsiedztwa. W „365 dniach” ciężko będzie ją rozpoznać!
Filmy 2020: Matthias i Maxime, reż. Xavier Dolan
Dolana, ulubieńca Cannes, można kochać lub nienawidzić. Ale na jego filmy czekają wszyscy. Ten najnowszy to opowieść o dwóch tytułowych bohaterach, którzy przyjaźnią się od dziecka. Matt ma poważną pracę i poważny związek, natomiast Max (w tej roli reżyser) postanawia wyjechać i zacząć wszystko od nowa, zostawiając za sobą toksyczną relację z matką. Życie chłopaków zmieni jednak pocałunek, zaaranżowany na potrzeby szkolnego filmu koleżanki. Do głosu nagle dojdą skrywane przez lata uczucia. Dolan kreśli niezwykle intensywny obraz współczesnych 30-latków – po raz kolejny udowadnia, że ma dobre ucho do dialogów i muzyki, serwując soundtrack, który świetnie uzupełnia historię.
Filmy 2020: W lesie dziś nie zaśnie nikt, reż. Bartosz M. Kowalski
To ma być pierwszy polski horror z prawdziwego zdarzenia. A w dodatku slasher. To obiecuje nam Bartosz M. Kowalski, reżyser głośnego „Placu zabaw”, a także obsada na czele z Julią Wieniawą. Oprócz niej na ekranie pojawią się także inni młodzi zdolni, m.in. Wiktoria Gąsiewska i Stanisław Cywka, a także "starzy wyjadacze" czyli Gabriela Muskała, Mirosław Zbrojewicz, Wojciech Mecwaldowski czy Olaf Lubaszenko. Fabuła? Grupa nastolatków robi sobie online detox i pozbawiona smartfonów ląduje w środku lasu. Tam czekają na nich atrakcje, jakich na pewno nie przygotowali dla nich organizatorzy wycieczki. Zapowiada się strasznie, ale i śmiesznie.
Filmy 2020: Radioactive, reż. Marjane Satrapi
Polska noblistka Maria Curie-Skłodowska doczekała się kolejnego filmu na swój temat. I mamy się o niej dowiedzieć jeszcze więcej, niż w filmie, w którym w chemiczkę i fizyczkę wcieliła się Karolina Gruszka. U Marjane Satrapi Curie gra Brytyjka Rosamund Pike. Obraz poruszy nie tylko te kwestie z biografii słynnej Polki, które każdy powinien znać, ale również problem szklanego sufitu, z jakim Maria Curie-Skłodowska musiała się zderzyć, aby w końcu cały świat poznał się na jej geniuszu.
Filmy 2020: Ciche miejsce 2, reż. John Krasinski
Najlepszy horror 2018 roku powraca. Co prawda przed kamera nie zobaczymy już Johna Krasinskiego, ale podobnie, jak przy pierwszej części, stanie on za kamerą. Tym razem z zagrożeniem, które wywołuje choćby najmniejszy szelest, zderzy się jego żona - i w filmie, i prawdziwym życiu - Emily Blunt. Jej bohaterka, mając pod opieką trójkę dzieci, znowu będzie walczyła o przetrwanie. Jak się okaże, nie tylko ona. Poznamy bowiem innych ocalałych. W tych rolach Cillian Murphy i Djimon Hounsou.
Filmy 2020: Wierzę w Ciebie, reż. Andrew Erwin, Jon Erwin
Gwiazda serialu „Riverdale” KJ Apa w filmie, który trzeba będzie oglądać z paczką chusteczek pod ręką. Produkcja w reżyserii braci Erwin nawiązuje do prawdziwych wydarzeń, a dokładniej, historii jednej z największych amerykańskich gwiazd muzyki chrześcijańskiej, Jeremy’ego Campa. Jego żona, Melissa (w filmie wciela się w nią Britt Robertson), tuż po ślubie zmarła na raka. A pierwszą piosenką, jaką Camp napisał po jej odejściu i w hołdzie dla niej, był utwór „I Still Believe” .
Filmy 2020: Mulan, reż. Niki Caro
W zeszłym roku mieliśmy istny wysyp filmów Disneya. W tym roku nie ma już ich tak dużo, ale za to na „Mulan” czekają wszyscy. Długo przed premierą wokół filmu pojawiło się sporo kontrowersji. Pod koniec sierpnia 2019 roku odtwórczyni głównej roli, Liu Yifei opublikowała wpis na Twitterze o tym, że wspiera policję w Hongkongu. Wtedy w mieście trwały zamieszki, a jej post spowodował międzynarodowy bojkot. Sprawa z czasem ucichła, a ekscytacja premierą nie maleje. W nowej wersji zabraknie smoka Mushu, ponieważ scenariusz powstał na podstawie legendy „Ballada o Mulan”. Jednak główny motyw jest taki sam – Chinka wyrusza na wojnę, aby chronić swojego ojca, udając mężczyznę. Staje się wojownikiem, po drodze napotykając wiele przeszkód. Pomimo tych różnic, najnowszy zwiastun jest zaskakująco zbliżony do bajki, którą znamy.
Filmy 2020: Sala Samobójców. Hejter, reż. Jan Komasa
Rok 2019 bez wątpienia należał do Jana Komasy i już wiadomo, że w 2020 o reżyserze „Bożego Ciała” znowu będzie głośno. I nie tylko ze względu na nominację dla Oscara, ale również z powodu nachodzącej premiery jego kolejnego filmu, sequela „Sali samobójców”. Z zupełnie nową obsadą. „Sala Samobójców. Hejter” opowie historię studenta prawa Uniwersytetu Warszawskiego, Tomka (Maciej Musiałowski), którego wyrzucono ze studiów za plagiat. Chłopak, próbując ukryć ten fakt, wciąż przyjmuje pomoc finansową od państwa Krauskich, skrycie podkochując się w ich córce Gabi (Vanessa Aleksander). Kiedy wszystko wychodzi na jaw, postanawia zemścić się na nich, wykorzystując do tego nowe technologie. Film podejmie bardzo aktualny w dobie mediów społecznościowych wątek hejtu i przedstawi zatrważające skutki, jakie może ze sobą nieść obrażanie kogoś w internecie.
Filmy 2020: Nie czas umierać, reż. Cary Joji Fukunaga
Daniel Craig już zapowiedział, że po raz ostatni wcieli się w najskuteczniejszego i najprzystojniejszego agenta w historii kina. W tej części w reżyserii Fukunagi (pierwotnie za kamerą stał Danny Boyle, ale podobno skonfliktował się z samym Craigiem) do wypoczywającego na Jamajce Bonda z prośbą o pomoc zwraca się jego stary przyjaciel z CIA, Felix Leiter (Jeffrey Wright). Nowa misja Agenta 007 polega na uratowaniu porwanego naukowca, jednak okazuje się znacznie trudniejsza, niż zakładano i prowadzi Bonda na trop tajemniczego złoczyńcy, uzbrojonego w niebezpieczną nową technologię.
Filmy 2020: Magnezja, reż Maciej Bochniak
Co powiecie na polski gangsterski kryminał osadzony w konwencji westernu z kobietami w roli głównej? Maciej Bochniak, reżyser „Disco Polo”, a prywatnie mąż Joanny Kulig, napisał scenariusz wspólnie z Mateuszem Kościukiewiczem i osadził swoją historię w dwudziestoleciu międzywojennym. Poznamy ją z perspektywy Róży (Maja Ostaszewska), która po śmierci ojca – szefa gangu, przejmuje stery i kontynuuje jego szemrane interesy. Robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra). W cieniu tej rywalizacji swój plan postanawiają wcielić życie również dwaj bracia, Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik).
Filmy 2020: Najmro, reż. Mateusz Rakowicz
Intrygująca, oparta na faktach historia i gwiazdorska obsada! „Najmro” to historia Zdzisława Najmrodzkiego, czyli „mistrza ucieczek”. Najmrodzki uciekał z aresztów 29(!) razy, ośmieszając władze i organy ścigania. W filmie wcieli się w niego Dawid Ogrodnik, a na ekranie towarzyszyć mu będą również Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Rafał Zawierucha, Dorota Kolak, Olga Bołądź oraz debiutantka, Marta Wągrocka.
Filmy 2020: Dune, reż. Denis Villeneuve
Rok bez filmu, a w zasadzie kilku filmów z Timotchée Chalametem w obsadzie, rokiem straconym! Od kiedy cudowne dziecko Hollywood oczarowało wszystkich rolą w „Tamte dni, tamte noce”, apetyt widzów wobec jego aktorskich popisów rośnie. Na początku 2020 roku będziemy go oglądać w „Małych kobietkach”, a pod koniec w „Dune”, czyli ekranizacji bestsellerowej powieści Franka Herberta. Do bardzo odległej przyszłości , na pustynną planetę Arrakis, zwana także Diuną, gdzie przebywa książę Leto Atryda (Oscar Isaak), lady Jessika (Rebecca Ferguson) oraz ich syn Paul (Chalamet), przeniesie nas Denis Villeneuve.
Filmy 2020: West Side Story, reż. Steven Spielberg
Steven Spielberg reżyser wziął na warsztat słynne broadwayowskie show z 1957 roku, opowiadające historię miłości dwóch młodych ludzi pochodzących ze skłóconych ze sobą nowojorskich gangów. Sztuka doczekała się już ekranizacji w 1961 roku i zdobyła ona 10 Oscarów! Czy tak samo będzie z filmem Spielberga, które wejdzie do kin na chwilę przed ogłoszeniem nominacji do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej 2021, bo w grudniu 2020 roku? Kto wie, natomiast pewne jest to, że zdjęcia zakończyły się już z październiku zeszłego roku, a w rolach głównych zobaczymy Ansela Elgorta oraz debiutującą Marie Zegler.