Filmy dla młodzieży to gatunek, jak każdy inny. Czyli są to mniej i bardziej udane produkcje. Ale w przeciwieństwie do horrorów czy komedii, zrobienie dobrego filmu o nastolatkach dla nastolatków (i nie tylko!) to wyjątkowo nie taka prosta sprawa. Żeby bowiem opowiedzieć o rzeczach ważnych dla młodych ludzi, tak, by nikt nie miał wątpliwości co do tego, że naprawdę są to tematy istotne, to często stąpanie po cienkim lodzie. Znamy jednak sporo takich przypadków, które są świetnym dowodem na to, że podjęcie ryzyka się opłaca. I dobrze wychodzą na tym obie strony - zarówno twórcy, jak i widzowie, także ci nieco starsi. Bo wśród tych naprawdę fajnych filmów dla młodzieży sporo jest tych, które powinny zostać obejrzane przez rodziców. A najlepiej w konfiguracji dziecko-rodzic. Czy to możliwe, by młodzieżowy film trafił jednocześnie do kogoś, kto ma naście lat i do kogoś, kto już nie pamięta, jak to jest być niepełnoletnim? Tak, a takich tytułów, które nie zawodzą, jest całkiem sporo. 

Komedie romantyczne 2018 - co warto obejrzeć? >>>

Filmy o miłości nastolatków

Miłość to bardzo wdzięczny, ale zarazem trudny temat do pokazania w filmie. Zwłaszcza, jeśli chodzi o miłość nastolatków, czyli najczęściej tą pierwszą. Myśląc o obrazach, podejmujących motyw rodzącego się między dwójką młodych ludzi uczucia, do głowy od razu przychodzą nam takie klasyki, jak choćby Zakochana złośnica z 1999 roku z Heathem Ledgerem i Julią Stiles w rolach głównych czy Szkołą uczuć z 2002 roku, w którym zakochanych grają Mandy Moore i Shane West. Oba te tytuły będą bliższe raczej osobom, których dzieciństwo przypada na lata 90. i istnieje duże prawdopodobieństwo, że wychowywały się właśnie na tych obrazach. Jeśli jesteście młodszym pokoleniem i gdzieś kiedyś słyszeliście oba tytuły, ale jeszcze nie mieliście okazji ich zobaczyć, koniecznie nadróbcie zaległości.

Fajne filmy na wieczór. Co warto obejrzeć?>>>

Filmy o miłości nastolatków bardzo często zawierają wątek, na który w życiu nie mamy wpływy, czyli ciężką chorobę. Wiedząc, że któreś z głównych bohaterów będzie zmagało się z takim problemem, możemy być pewni, że jedna paczka chusteczek podczas seansu na pewno nie wystarczy. Jedni powiedzą, że to tanie wyciskacze łez. Inni, że to filmy o tym, że młodzi ludzie są bardziej odważni i w przeciwieństwie do dorosłych, naprawdę wiedzą, jak czerpać z życia pełnymi garściami. A także, że to pierwsze uczucie, bywa tak silne, że jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu. Nawet tego losu, który przez lekarzy spisywany jest na straty. Wśród filmów oscylujących wokół takiej właśnie tematyki, znajdują się na pewno takie tytuły, jak wspomniana już wcześniej Szkoła uczuć, ale również nieco nowsze produkcje, jak Gwiazd naszych wina z Shailene Woodley i Anselem Elgortem, czy Ponad wszystkoz Amandlą Stenberg oraz Nickiem Robinsonem.

Filmy dla młodzieży o przyjaźni

Jeżeli chodzi o Nicka Robinsona, to akurat Ponad wszystko nie jest naszą ulubioną pozycją z jego dotychczasowej filmografii. Ten 23-latek zdobył nasze serce w obrazie Królowie lata w reżyserii Jordana Vogt-Robertsa. To zdecydowanie faworyt w naszym osobistym rankingu najfajniejszych filmów dla młodzieży. Opowiada on o trójce przyjaciół, która jak większość młodych ludzi w okresie wakacji, postanawia zostać królami życia. I kiedy mogłoby się wydawać, że nic nie może stanąć im na przeszkodzie w realizacji tego planu, a także zaszkodzić ich relacjom, niestety tak się właśnie staje. I jest to dziewczyna, czyli coś, co bardzo często wydarza się w życiu młodych ludzi. Gwarantujemy, że ta pełna uroku produkcja sprawi, że jeśli już nie macie, znowu zapragniecie mieć naście lat. Film o przyjaźni nastolatków, którego seans może być przydatnym seansem terapeutycznym, to także Charlie w reżyserii Stephena Chobsky'ego na podstawie napisanej przez niego książki The Perks of Being a Wallflower (tak brzmi też oryginalny tytuł filmu). Tytułowy Charlie to zamknięty w sobie nastolatek, który zaczyna naukę w liceum, a zaprzyjaźnia się z tymi, którzy właśnie kończą szkołę średnią. Ciekawe spojrzenie na relację, która ma szansę trwać całe życie. 

Więcej propozycji filmów dla młodzieży o miłości, przyjaźni i nie tylko znajdziecie w naszej galerii! >>>