Kiedy słyszy się „słynna naczelna Vogue’a”, na myśli od razu nasuwają się dwa nazwiska - Anna Wintour i Franca Sozzani. Obie nie tylko doczekały się imponującego stażu na tym stanowisku, najlepszą wizytówką pisma (Wintour amerykańskiej, a Sozzani włoskiej edycji słynnego magazynu), ale również jednymi z najważniejszych postaci w branży mody. Niestety tej drugiej nie ma już wśród nas, ale jej legenda jest ciągle żywa. Dzięki dorobkowi, charyzmie, ale i filmowi, którego stała się bohaterką. 

Franca: Chaos and Creation. Dokument o France Sozzani to film, który powinni obejrzeć nie tylko fani mody 

Franca: Chaos and Creation to dzieło syna Sozzani, Francesco Carozziniego. Obraz miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2016 roki i szybko stał się jednym z najciekawszych filmów dokumentalnych z modą w tle. I pozycją obowiązkową dla fanów talentu Sozzani, która bez wątpienia stworzyła chyba najciekawszą, z zarazem najbardziej kontrowersyjną edycję Vogue'a na rynku. I przez wszystkie lata swojej pracy próbowała udowodnić, że moda to nie tylko ubrania i wybieg. O tym także jest filmie Carozziniego, w których swoimi przemyśleniami dzielą się m.in. Donatella Versace, Karl Lagerfeld czy Suzy Menkes. 

Film Franca: Chaos and Creation bez problemu można obejrzeć w sieci. Obraz dostępny jest na Netflix. A poniżej możecie zobaczyć zwiastun. 

ZOBACZ TAKŻE: Filmy o inspirujących kobietach (nie tylko dla kobiet): Mehgan Heaney-Grier, rekordzistka USA w nurkowaniu to jeden z powodów, dla których warto obejrzeć film „Człowiek delfin”