Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Gdowie, małej miejscowości na Górnym Śląsku. Był wykształconym aktorem – w 1954 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W tym samym roku zaliczył także swój debiut teatralny. Ogólnopolską rozpoznawalność przyniosły mu przede wszystkim role filmowe, których miał na swoim koncie ponad setkę.

Franciszek Pieczka – najważniejsze role

Uznanie widzów i krytyków przyniosły mu występy w takich produkcjach jak „Żywot Mateusza”, „Austeria”, „Jańcio Wodnik”, „Perła w koronie” i „Blizna”. Nie stronił także od telewizji. W ostatnich latach można go było podziwiać m.in. w popularnym serialu „Ranczo”. Wcześniej zyskał ogromny rozgłos za sprawą roli Gustlika Jelenia w kultowej serii wojenno-przygodowej pt. „Czterej pancerni i pies”.

Franciszek Pieczka był również aktorem dubbingowym. Użyczył swojego głosu bohaterom takich produkcji jak „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”, czy „Auta 3”.

Franciszek Pieczka nie żyje

23 września media obiegła przykra wiadomość o śmierci Franciszka Pieczki. Informację przekazał wnuk artysty, Adrian Pieczka, który jest pracownikiem rozgłośni Radio Dla Ciebie. Przyczyna śmierci gwiazdora nie została podana do wiadomości publicznej.

Dziś po południu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów polskich Franciszek Pieczka, Kawaler Orderu Orła Białego – napisał Tadeusz Deszkiewicz, prezes zarządu RDC.

Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć. Żegnam. Nigdy nie zapomnimy! - dodał Deszkiewicz.

Rodzinie i bliskim Franciszka Pieczki składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Franciszek Pieczka nie żyje / fot. AKPA

Zobacz także: