Trendy z lat 90. nie odchodzą w zapomnienie po kilku sezonach popularności, a nawet wręcz przeciwnie, przybierają jeszcze na sile. Dzięki temu możemy obserwować wiele dawno niewidzianych przebojów. Jednym z nich jest trwała. Burza loków, którą przed laty lansowały Julia Roberts, Sarah Jessica Parker, Nicole Kidman, Mariah Carey i Drew Barrymore znów staje się jedną z najmodniejszych fryzur sezonu. Osoby, które nie mogą cieszyć się naturalnym skrętem włosów, pozostaje trwała ondulacja, która współcześnie daje zupełnie inne możliwości niż kilka dekad temu.

Sprężyste i kręcone kosmyki przed laty stały w opozycji do trendu na proste jak druty włosy. Teraz może być podobnie. Wystarczy przypomnieć sobie ostatnią fryzurę Jennifer Lopez. Jej proste włosy i grzywka z lat 90. to także jeden z hitów. Być może zatem te dwie fryzury zawsze występują w swoim sąsiedztwie. Jeżeli bliżej ci jednak do kręconych włosów, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w sezonie wiosna-lato 2022 spotęgować ich skręt i zafundować sobie trwałą ondulację.

Trwała – modna fryzura z kręconymi włosami

Czy sezon wiosna-lato 2022 upłynie pod hasłem „żegnajcie prostownice, witajcie kręcone włosy”? Wszystko wskazuje na to, że wiele osób może potraktować te słowa jako inspirację podczas wizyty w salonie fryzjerskim.

Ludzie uczą się celebrować swoje loki – powiedział stylista fryzur, Luke Hersheson, w rozmowie z hiszpańskim „Vogue’iem”. Pandemiczne ograniczenia skłoniły wiele osób do odkrycia, jak naprawdę wyglądają ich naturalne włosy bez dużej ilości czasu spędzonej na ich prostowaniu i prostowaniu. Spodobało im się to i chcieli się dowiedzieć, jak udoskonalić to, co już mają – kontynuował.

Fot. Getty Images

Popularność loków jest widoczna wśród wielu współczesnych gwiazd. Pomimo że wciąż burza kręconych włosów może nam się kojarzyć z Julią Roberts lub Nicole Kidman, to ostatnio można ją było zobaczyć także u influencerek młodego pokolenia. Loki na głowie Emily Ratajkowski, która kojarzy się przede wszystkim z prostymi włosami to najlepszy dowód, że metamorfozie może poddać się każdy. Inspiracją może też zostać Zendaya albo Yara Shahidi. Aktorki pokazały ostatnio swoje naturalne loki i wywołały falę nostalgii za fryzurami z lat 90. Popularność poskręcanych włosów doprowadziła natomiast do zauważalnego wzrostu zainteresowania trwałą ondulacją.

Trwała – jak zrobić trwałą ondulację?

Technologia, na której bazuje trwała ondulacja, nie zmieniła się zbytnio od czasów swojej świetności w latach 80. i 90., ale różnica polega na tym, że obecnie można tworzyć luźniejsze i bardziej subtelne loki, które utrzymują się w nienaruszonym stanie przez wiele miesięcy. Ten zabieg można wykonać w domu, ale dużo lepiej zdać się na doświadczenie stylisty fryzur. Cała procedura nie jest szczególnie wymagająca, ale liczą się dobre jakościowo produkty. Fryzjer lub fryzjerka najpierw moczy włosy w specjalnym płynie do trwałej ondulacji, a następnie nawija kosmyki na wałki. Pod wpływem preparatu włosy przybierają kształt, w którym zostały utrzymane przez te 20-40 minut, kiedy trzymamy je na głowach. W tym przypadku są to oczywiście loki, które formują się na wałkach. Następnie spłukuje się włosy i kładzie na nie środek utrwalający.

Kluczem do dobrej trwałej ondulacji jest noszenie jej w połączeniu z bardzo prostą fryzurą. Kiedy ludzie słyszą hasło „trwała ondulacja”, to od razu myślą o Barbarze Streisand z jej charakterystycznymi puklami – wyjaśnił Luke Hersheson. Podczas gdy dawniej trwałą ondulację wykonywano przy pomocy małych wałków, dzisiejsi fryzjerzy używają większych, bardziej elastycznych wałków z pianki, które tworzą subtelną, swobodną falę, a nie przestarzałe, zasuszone loczki – dodał.

Podczas gdy trwała ondulacja jest świetnym rozwiązaniem na dodanie włosom tekstury i pozwala na stworzenie wszystkiego, od bardzo miękkich fal po ciasne spirale, w zależności od naszych upodobań, należy pamiętać o jednej ważnej kwestii. Taka stylizacja wysusza włosy, więc jeśli myślisz o rozjaśnianiu fryzury lub twoje kosmyki już są zniszczone, może to nie być zabieg odpowiedni dla ciebie. Dla tych, którzy już mają loki i chcą, aby wyglądały na zadbane i sprężyste jak te noszone przez Julię Roberts, istnieje wiele prostych rozwiązań. Wystarczy odpowiedni kosmetyk definiujący skręt loków. Szampony, odżywki, maski, kremy i spraye oraz pianki do stylizacji pozwolą dbać o wygląd własnych loków i potęgować ich skręt.

Zobacz także: