Od 16 kwietnia w Polsce mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jak zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, nie zmieni się to do momentu pojawienia się szczepionki, a ciągle nie wiemy kiedy to nastąpi. To oznacza, że musimy nauczyć się żyć z maseczkami na twarzy, bo to właśnie one są najpopularniejszym sposobem na zabezpieczanie się, kiedy wychodzimy na zakupy czy na spacer. Jedni preferują maseczki wielorazowe, z wymiennym filtrem, które można prać. Inni wolą te jednorazowe, które jak sama nazwa wskazuje, można założyć naprawdę tylko raz, a następnie wyrzucić do kosza. I tutaj może pojawić się wątpliwość – do kosza z jakimi odpadami powinny takie jednorazowe maseczki trafić?

Maseczki ochronne od polskich marek, które kupicie online >>>

Gdzie wyrzucać jednorazowe maseczki i rękawiczki? 

Maseczki jednorazowe, podobnie jak jednorazowe rękawiczki gumowe to zużyte materiały higieniczne i powinny trafiać do kosza na odpady zmieszane. Zmylić może nas fakt, że ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, miałyby trafiać do żółtego pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych. Szczególne obostrzenia występują w przypadku osób przebywających na kwarantannie lub w izolacji. Chcąc wyrzucić maseczkę lub rękawiczki, najpierw muszą je umieścić je w szczelnie zamkniętym foliowym worku, a następnie ten wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

Niestety, w związku z obecną sytuacją odpadów przybywa, a zużyte maseczki czy rękawiczki można dostrzec na ulicach, przy sklepach, a także w parkach i lasach (choć tam nie obowiązują). Często wiąże się to nie tylko z ignorancją, ale i niewiedzą, co zrobić np. z rękawiczkami. Zaleca się, aby nie wyrzucać ich do koszy na śmieci na chodnikach, gdyż odpady z nich bardzo często wyciągane są np. przez ptaki. A to wiąże się z ryzykiem przenoszenia wirusa, który jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, może utrzymywać się na środkach ochrony osobistej przez dłuższy czas. 

Jak dezynfekować maseczkę ochronną? Jest kilka zasad, które warto przestrzegać >>>