Kondycja naszej planety ciągle się pogarsza. I to w zastraszającym tempie. Na szczęście, świadomość społeczna rośnie. Coraz więcej osób rezygnuje z codziennego spożywania mięsa, pije filtrowaną kranówkę, bądź ogranicza zużycie plastiku. My również wprowadziłyśmy kilka zmian w życie, aby mniej szkodzić środowisku. Okazuje się, że jest to całkiem proste, a nawet… przyjemne! Pisałyśmy o tym TUTAJ. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że foliowe reklamówki oraz plastikowe butelki (dosłownie!) zalewają morza i oceany. A jak często zastanawiamy się nad tym, co dzieje się z innymi – plastikowymi przedmiotami codziennego użytku, na przykład z soczewkami? Jak pozbyć się ich w nieszkodliwy dla środowiska sposób? Gdzie wyrzucić szkła kontaktowe? Bierzemy pod lupę temat soczewek i odpowiadamy na wszelkie – nurtujące was pytania.

Czy zużyte soczewki można wyrzucić do toalety lub umywalki?

Większość osób deklaruje, że zużyte soczewki kontaktowe wyrzuca do toalety lub umywalki. Okazuje się, że to nie tylko najpopularniejsza, ale również najgorsza z możliwych opcji. Najbardziej niebezpieczna dla naszej planety. Dlaczego? Otóż, spłukane w toalecie lub umywalce szkła kontaktowe dostają się do oczyszczalni ścieków, później do rzek, mórz i oceanów, a finalnie zatruwają nasze środowisko. Rocznie do Bałtyku trafia ponad 1,5 tony soczewek. Niewyobrażalne, prawda? W Stanach Zjednoczonych sytuacja prezentuje się jeszcze gorzej. Blisko 50 milionów Amerykanów nosi soczewki kontaktowe. Około 10 milionów mieszkańców USA deklaruje, że zużyte szkła spłukuje w toalecie lub umywalce. Szacuje się, że w samej Ameryce (rocznie!) do mórz i oceanów trafia ponad trzy miliardy sztuk soczewek. Aż ciężko nam to sobie wyobrazić!

Gdzie wyrzucić soczewki kontaktowe, aby nie szkodzić środowisku?

Skoro nie powinniśmy spłukiwać szkieł kontaktowych w toalecie lub umywalce, to gdzie możemy je wyrzucić? Sprawa jest bardzo prosta! Znamy bowiem dwa – proekologiczne sposoby na pozbycie się zużytych soczewek. Po pierwsze, możemy wyrzucić je do kosza na śmieci oznaczonego żółtą etykietą. Właśnie tak opisane są pojemniki na plastikowe odpady. Jeżeli jednak nie możecie znaleźć odpowiedniego kosza, to soczewki kontaktowe zanieście do apteki. Farmaceuci na pewno zadbają o to, aby zostały one należycie zutylizowane. Co więcej, będziecie mieli okazję na otrzymanie rabatu na zakup kolejnych szkieł.

Chiny nie będą testować dłużej kosmetyków na zwierzętach! Wiemy, kiedy nowe przepisy wejdą w życie >>>