Głupiec to karta Arkanów Wielkich tarota oznaczona numerem 0. Jej symbolika jest związana przede wszystkim z cechami młodości, jednak to nie wszystko, co niesie ze sobą odpowiadająca jej przepowiednia. Co oznacza Głupiec w tarocie? Jak odczytywać go w pozycji prostej i odwróconej? Co karta powie nam o sprawach związanych ze zdrowiem, miłością i finansami? Podpowiadamy. 

Głupiec tarot - znaczenie karty 

Głupiec, inaczej nazywany Wędrowcem, to karta, która otwiera Wielkie Arkana tarota. Jest początkiem mistycznej wędrówki, którą każdy z nas musi podjąć, aby osiągnąć oświecenie. Na drodze natrafimy zarówno na wzloty i upadki, a każdy etap będzie symbolizowany przez kolejne symbole Wielkich Arkanów, takie jak Koło Fortuny tarot, Słońce tarot, karta Sprawiedliwość, czy karta Rydwan. Ostatnim etapem naszej podróży będzie karta Świat, która pokaże Wędrowcowi, że udało mu się wykonać powierzone mu zadanie. 

Mimo tego, że wizerunek Głupca zmieniał się na przestrzeni lat, niektóre cechy oprawy graficznej pozostają takie same w większości talii. W dawnych czasach był zazwyczaj przedstawiany jako wędrowiec, który porzuca wszystko, aby wyruszyć w przeznaczoną mu podróż. Dzisiaj karta pokazuje najczęściej barwnie ubranego błazna, który ma u stóp cały świat. Jednak bez względu na cechy postaci, która się na niej znajduje, grafika niezmiennie jest utrzymywana w jasnej i ciepłej kolorystyce, a Głupcowi towarzyszy na niej zwierzę, takie jak kot, motyl czy wilk. 

Co oznacza Głupiec w tarocie? Karta symbolizuje początek naszej podróży przez życie, a także wewnętrzne dziecko, które każdemu z nas towarzyszy, bez względu na jej etap. Wędrowiec jest zwiastunem zmiany, ruchu i rozwoju. Jest pustką i nieskończonością, nie posiada nic, oprócz nieograniczonego potencjału. Karta Głupiec reprezentuje impuls, który motywuje nas do podejmowania w życiu działań i zmian. Energią, która każe pracować nad sobą i otaczającym nas światem. Siłą, która pcha nas do przodu i nie pozwala nam się poddać. 

Głupiec zachęca nas do korzystania z uroków życia, mówi o niewinności, radości i ciekawości świata. Przypomina nam, że bez względu na wcześniejsze decyzje, w razie czego możemy zacząć od nowa. 

Nie zapominajmy, że symbolika karty może różnić się od jej ułożenia w danym rozkładzie tarota. Jaką przepowiednię niesie Głupiec w pozycji prostej i odwróconej? 

Karta Głupiec w pozycji prostej 

W swoim pozytywnym aspekcie, Głupiec zwiastuje znaczące zmiany i nowe początki. Mówi o świeżym spojrzeniu, rosnącym potencjale i otwartości umysłu. Symbolizuje szlachetność, oryginalność i poszukiwanie ideałów, ale także niewinność, beztroskę oraz spontaniczność. 

Zobacz także:

Negatywny aspekt Głupca mówi nam o lekkomyślności, nieodpowiedzialności i niedbalstwie. Zwiastuje naiwność i błędne wybory, motywuje nas do pracy nad niedojrzałością. 

Karta Głupiec w pozycji odwróconej 

W pozycji odwróconej, Głupiec symbolizuje lenistwo, nieodpowiedzialność, skłonność do kłamstwa i niedojrzałość. Karta przypomina nam o cechach, które bardzo łatwo posłużą nam w niszczeniu siebie, będą sabotażem naszego samorozwoju. 

Karta Głupiec jako rada 

Głupiec radzi nam, abyśmy zostawili za sobą wszystko, co znamy, i stawili czoła temu, co nieznane. 

Uwaga! Jeśli Wielkie i Małe Arkana są dla ciebie nowością, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu otoczenia, w którym będziesz pracować z kartami. Przede wszystkim oczyść atmosferę z wszelkiej niechcianej energii. Możesz zrobić to za pomocą białej szałwii, palo santo, kryształów ochronnych, lub świec w odpowiednio dobranym kolorze. 

Głupiec tarot - osoba

Głupiec symbolizuje młodość, jednak skupia się na jej cechach, a nie wieku danej osoby. Może mówić zarówno o dziecku, jak i starcu o młodej duszy. Oznacza osobę pełną energii, chętną do zabawy, często nierozsądną, skłonną do bagatelizowania problemów, niezdolną do dalekosiężnego myślenia. 

Karta reprezentuje zawody takie jak: 

  • satyryk/czka, 
  • pisarz/rka, 
  • klaun, 
  • śpiewak/czka, 
  • przewodnik/czka, 
  • pracownik/czka biura podróży, 
  • osobowość telewizyjna, 
  • osoba działająca w branży rozrywkowej. 

Głupiec tarot - miłość, uczucia, relacje 

W miłości, Wędrowiec zwiastuje nam wszystko, co niezobowiązujące. Mówi o przelotnych flirtach i romansach, otwartych relacjach, braku przywiązania do konkretnego miejsca lub osoby. Może oznaczać niedojrzałość emocjonalną, która powstrzymuje nas przed stabilizacją. 

Głupiec opowiada o młodzieńczej miłości, która jest w stanie zaprowadzić nas na koniec świata. Karta symbolizuje też stopniowe zbieranie doświadczeń i otwieranie się na nowe znajomości. Mówi o sile naszych instynktów, które mogą być impulsem do podejmowania niezwykle gwałtownych decyzji. Mimo tego, że nie zawsze będą one korzystne w dłuższym rozrachunku, są niezbędne na drodze do dojrzałości. 

Głupiec tarot - praca i finanse 

Co karta Wielkich Arkanów powie nam o sprawach związanych z pracą i finansami? Głupiec symbolizuje wejście w nowy etap w sferze zawodowej. Może być powiązany z otrzymaniem atrakcyjnej oferty lub awansu, albo uzyskaniem nowych doświadczeń i kontaktów, które będą korzystne dla wybranej przez nas ścieżki kariery. Musimy pamiętać, że karta oznaczona przez Wielkie Arkana numerem 0, zachęca nas do odwagi i bycia otwartym na wszelkie aspekty życia, również te związane z pracą. 

Niestety, w swoim negatywnym aspekcie karta Głupiec może zwiastować… problemy finansowe. Najczęściej wynikają one z nieumiejętności gospodarowania pieniędzmi, rozrzutności, braku rozwagi i niekonsekwencji w stosunku do podejmowanych działań. 

Głupiec tarot - zdrowie 

W rozkładzie tarota na zdrowie, Głupiec symbolizuje między innymi choroby dziecięce oraz związane z okresem dorastania. Karta odpowiada za układ nerwowy i wszelkiego rodzaju kontuzje, takie jak zwichnięcia, skręcenia i złamania. Może mówić też o przypadłościach dziedziczonych genetycznie.

Jej pojawienie się nie musi jednak zwiastować schorzenia czy choroby. Karta przypomina nam, że często problemy zdrowotne wynikają z naszej… lekkomyślności, szczególnie, jeśli chodzi o stłuczenia i kontuzje. Głupiec mówi nam też o roli pozytywnego myślenia w procesie powrotu do zdrowia. W przeciwieństwie do zwątpienia i stagnacji, trochę optymizmu na pewno nam nie zaszkodzi. 

Głupiec tarot - karta dnia

Głupiec przepowiada wesoły i radosny dzień, w którym powinniśmy dać sobie trochę luzu. Karta zachęca nas do patrzenia na świat przez różowe okulary, podchodzenia do każdego wydarzenia z dziecięcą radością i ciekawością. Musimy być otwarci na wszystkie aspekty życia, zrezygnować z chodzenia utartymi ścieżkami.