Już niebawem na niebie pojawi się „Gwiazda Betlejemska”. Będzie ona widoczna po raz pierwszy od 1226 roku, czyli od około 800 lat. To wyjątkowe zjawisko, którego nie można przegapić. Warto jednak zaznaczyć, że mimo terminu, jakim się je określa, nie ma ono bezpośredniego związku z gwiazdami, ale z planetami. Na czym dokładnie polega? I kiedy będzie można zaobserwować „Gwiazdę Betlejemską” na niebie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. 

„Gwiazda Betlejemska” pojawi się na niebie pierwszy raz od 800 lat. Kiedy będzie widoczna?

Mianem „Gwiazdy Betlejemskiej” określa się wielką koniunkcję Saturna i Jowisza. O co chodzi? Spieszymy z odpowiedzią! Koniunkcja Saturna i Jowisza to niesamowite zjawisko, które będzie można zaobserwować w najdłuższą noc w roku, czyli już 21 grudnia 2020 roku. Podczas przesilenia zimowego dwie największe planety Układu Słonecznego zbliżą się do siebie na tyle, że (z odpowiedniej odległości oraz perspektywy) będą wyglądać jak jedno ciało niebieskie. Naukowcy określają to niespotykane zjawisko mianem „Gwiazdy Betlejemskiej” z dwóch powodów. Po pierwsze koniunkcję Saturna i Jowisza będzie można zaobserwować kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, a po drugie z naszej perspektywy planety rzeczywiście będą przypominały gwiazdę. 

Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, by w nadchodzący poniedziałek zaobserwować „Gwiazdę Betlejemską” na niebie. Tego zjawiska naprawdę nie można przegapić! Według obliczeń naukowców, do kolejnych koniunkcji Saturna i Jowisza dojdzie w 2080 roku i dopiero po 2400. 

Pełnia Księżyca w Bliźniętach. Co przyniesie to zjawisko? Przygotuj się na zmiany! >>>