Holendrzy i Holenderki mogą zawierać małżeństwa homoseksualne już od 20 lat. To pierwszy kraj europejski, w którym wprowadzono takie prawo. Teraz rząd zdecydował się na kolejny krok: zezwolił na zawarcie aktu małżeństwa jednopłciowego w rodzinie królewskiej. Premier wyjaśnił szczegóły.

Holandia zatwierdza małżeństwa jednopłciowe

Holandia ponownie wykazała się tolerancją dla osób LGBT+. Premier Mark Rutte oświadczył, że gdyby następczyni czy następca holenderskiego tronu chciał poślubić osobę tej samej płci, ma do tego prawo. To oznacza, że król lub królowa nie musi w takiej sytuacji abdykować. Należy jednak pamiętać, że to właśnie parlament holenderski udziela zgody na zawarcie małżeństwa przez monarchów i monarchinie. Wszyscy zadają sobie pytanie, co na to następczyni tronu - księżniczka Amalia? W swojej wypowiedzi premier uznał omawianą sytuację za hipotetyczną, ponieważ nie ma informacji o preferencjach seksualnych przyszłej królowej. 

Podniesiono również kwestię dziedziczenia tronu w takiej sytuacji, gdyby np. dziecko zostało adoptowane lub poczęte za sprawą dawcy nasienia. Sukcesja w takim wypadku jest bardziej skomplikowana, ponieważ zapis konstytucyjny jasno określa, że prawo do korony ma tylko prawowity potomek czy potomkini następcy tronu. Premier dodał jednak, że nie widzi potrzeby rozważania sprawy już teraz, skoro aktualnie taka kwestia nikogo nie dotyczy. Wszelkie okoliczności będą odpowiednio rozstrzygane. 

Holandia - księżniczka Amalia i rodzina królewska 

Na chwilę obecną nie ma żadnych informacji na temat ślubów w holenderskiej rodzinie królewskiej. Jednak oświadczenie premiera sprawiło, że zaczęto zastanawiać się nad orientacją seksualną Amalii - następczyni tronu. O jej życiu prywatnym nie wiadomo zbyt wiele. Księżniczka skończy w grudniu 18 lat, a następnie podejmie studia na uniwersytecie. Jest jedną z trzech córek króla Wilhelma-Aleksandra i królowej Maksymy. Jej siostra Aleksja ma 16 lat, a najmłodsza Ariane - 14