O tym, że kształt brody wpływa na rysy całej twarzy, wiedziała dobrze Marilyn Monroe, która była posiadaczką najsłynniejszego chyba implantu podbródka. W początkach kariery mówiono o niej „gwiazdą bez brody“, dlatego szybko zniwelowała ten defekt, a w efekcie wszyscy zachwycali się owalem jej twarzy. Dziś nie trzeba już sięgać po skalpel, bo zastępują go na przykład niechirurgiczne zabiegi. Na przykład? 

Jak wyszczuplić podbródek? Zabiegi wolumetryczne

Na czym polegają zabiegi wolumetryczne? Brodę modeluje się za pomocą odpowiednio dobranej ilości gęstego, usieciowanego kwasu hialuronowego. Czyli uwypukla, gdy są zbyt cofnięte, i wydłuża, gdy dolne piętro twarzy jest zbyt krótkie. Zabiegi wolumetryczne w rejonie brody dają długotrwałe efekty, utrzymujące się nawet 2 lata. Są przy tym nieinwazyjne i nie wymagają rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może zauważyć, jak dzięki wymodelowaniu brody jej owal staje się smuklejszy, a cała twarz bardziej harmonijna. 

Drżąca broda, "kamienista broda", cellulit lub pomarańczowa skórka na brodzie, kocie łby - kobiety prześcigają się w określeniach na dołki i nierówności w brodzie, które uwidaczniają się w trakcie uruchamiania naturalnej mimiki. Chcemy się ich pozbyć, gdy nadają twarzy płaczliwego i niepewnego wyrazu. ­Niewiele kobiet wie, że ten defekt jest bardzo łatwy do wyrugowania i z reguły wystarczą niewielkie iniekcje toksyną botulinową.

Zobacz także: Płatki pod oczy, które naprawdę działają. To ekspresowy ratunek dla cieni, zmarszczek i przesuszonej skóry

Jak pozbyć się drugiego podbródka? Sięgnij po kwas hialuronowy 

Czy broda musi być idealnie gładka? Niekoniecznie! Niektórzy bardzo lubią swój znajdujący się na środku brody charakterystyczny dołek, postępując zgodnie z porzekadłem, że „komu pan Bóg dał urodę, tego palcem dzióbnął w brodę“. I często taki dołeczek, szczególnie u mężczyzn, dodaje uroku. Jeśli jednak komuś bardzo on przeszkadza, w łatwy sposób wypełnia się za pomocą usieciowanego kwasu hialuronowego i zabieg powtarza średnio co 1-2 lata.

A co, jeśli jesteśmy "szczęśliwymi" posiadaczkami brody czarownicy, którą znamy z bajek, która jest z reguły spiczasta, wydłużona i jakby odcięta od reszty twarzy za sprawą poziomej linii? Taka broda powoduje, że twarz, zwłaszcza z profilu, wygląda jak półksiężyc, a jej ogólny wyraz wydaje się posępny i naburmuszony. Specjalista może zaproponować rozluźnienie brody za pomocą toksyny botulinowej i wymodelowanie kwasem hialuronowym. Relaksacja mięśnia bródkowego oraz modelowanie brody powoduje, że twarz traci zacięty wygląd, a rysy stają się smuklejsze i bardziej delikatne.

Kolejna obrazowa nazwa na urodowy problem w rejonie brody nawiązuje do konstrukcji lalki brzuchomówcy, która „mówiąc“ porusza całą żuchwą, a wtedy uwidaczniają się pionowe linie po obu stronach brody. To właśnie są linie marionetki, które pojawiają się z wiekiem i nadają twarzy smutnego wyglądu. Często towarzyszą im opadające kąciki ust. Linie marionetki niweluje się za pomocą usieciowanego kwasu hialuronowego, co nie oznacza, że podaje się go w rejonie występowania bruzd.

Innym dość popularnym sposobem na bezskalpelową korektę podbródka są nici liftingujące. Zabieg ten wymaga doświadczenia i dużej znajomości mimiki twarzy, więc w celu jego wykonania warto udać się do sprawdzonego specjalisty. Zaraz po zabiegu bruzdy spłycają się. Rezultat jest długofalowy, ponieważ kwas hialuronowy pobudza skórę do produkcji kolagenu i dochodzi do ujędrnienia cery. Efekty wypełnienia bruzd utrzymują się ok. 12 miesięcy.

Zobacz także: Zmarszczki? Nowy trend: pielęgnuj zamiast prasować