Polki rozwalają system w Tokio! Sukcesy polskich zawodniczek na Olimpiadzie

Pękamy z dumy! Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio Polki udowadniają, że #girlpower to nie tylko puste słowo. I zdobywają kolejne medale. Wiadomość z ostatniej chwili? Srebrny medal w konkurencji rzut oszczepem wywalczyła 25-letnia Maria Andrejczyk! Cieszymy się tym bardziej, że nie udało jej się to podczas poprzednich igrzysk – w Rio De Janeiro. Choć pobiła kilka swoich rekordów i ustaliła rekord Polski w tej dyscyplinie, trochę zabrakło, by stanąć na podium. Wtedy była czwarta. Za to dziś była druga. Co dodatkowo cieszy także dlatego, że dwa lata temu u sportowczyni zdiagnozowano nowotwór (kostniaka zatok) – na szczęście łagodny. Dzięki rehabilitacji po operacji i swojej ogromnej determinacji Andrejczyk wróciła do formy. I to jakiej! Gratulujemy! Ale medali, które trafiły w ręce polskich zawodniczek. Przeżyjmy to jeszcze raz.

Polki w sztafecie 4x400 m zdobyły srebro!

Mamy kolejny sukces! W sobotę 7 sierpnia Polki Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Malgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic wywalczyły dla nas srebro w Tokio! Były zaraz za Amerykankami! Ich wynik to 3.20,53 i nowy rekord w tej dyscyplinie w naszym kraju.

Brąz dla kajakarskiej czwórki kobiet na 500 m

7 sierpnia był szczęśliwy także dla polskich kajakarek! Nasze zawodniczki zdobyły w Tokio kolejny medal! Tym razem brązowy. Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska zajęły trzecie miejsce w finale konkurencji K4 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Tym samym Karolina Naja została multimedalistką olimpijską - najbardziej utytułowaną polską kajakarkę w historii z 4 medalami olimpijskimi!

Srebro dla polskich żeglarek

Wcześniej, bo 9. dnia Igrzysk Olimpijskich w Tokio, srebro wywalczyły także polskie żeglarki –  Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar! Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a trzecie miejsce zajęły Francuzki – Camille Lecointre i Aloise Retornaz. 

Złoto i brąz w rzucie młotem dla Anity Włodarczyk i Malwiny Kopron

Aż dwa medale zdobyły Polki w rzucie młotem! Najlepsza okazała się Anita Włodarczyk, która rzucając młot na 78,48 m, zdobyła złoto! Tym samym zgarniając trzeci medal olimpijski w swojej karierze (wcześniej w Londynie i Rio de Janeiro)! „To co zrobiłam, to spełnienie moich marzeń” – powiedziała, ciesząc się z sukcesu, tym bardziej, że w miewała słabsze momenty. „Królowa wróciła po dwóch ciężkich latach. Wiele osób już mnie skreśliło. Ja zawsze wierzyłam i z optymizmem patrzyłam w przyszłość” – dodała. I miała rację! Obok Anity Włodarczyk na podium stanęła też Malwina Kopron, która w Tokio wywalczyła brąz, ustępując Chince – Wang Zheng (77,03). Rzuciła na 75,59 m!

Srebrny medal dla polskich kajakarek: Karoliny Nai i Anny Puławskiej

Ale to nie jedyne medale, które Polki zdobyły na Olimpiadzie we wtorek 3 sierpnia 2021. Z samego rana dotarła do nas wiadomość o srebrnym medalu dla naszych kajakarek – Karoliny Nai i Anny Włodarczyk, które wywalczyły je w konkurencji K2 na 500 m. „W finale popłynęły takim tempem, do jakiego się przygotowywały” – powiedział trener dziewczyn Tomasz Kryk, dumny z sukcesu podopiecznych. Tym bardziej, że dla Karoliny Nai również jest to trzeci medal zdobyty podczas igrzysk olimpijskich. Podobnie jak Włodarczyk wywalczyła go w Londynie i Rio De Janeiro, czyli w 2012 i 2016 roku. Wow! 

Złoty medal dla polskiej sztafety mieszanej

Medale olimpijskie trafiły w ręce Polek także w konkurencji: sztafeta mieszana. Złoto zdobyły Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic, na które zapracowały wspólnie ze swoimi kolegami z drużyny – Karolem Zalewskim i Kajetanem Duszyńskim. Było to pierwsze złoto dla Polski na tegorocznej olimpiadzie. Ale nie pierwszy medal.

Zobacz także:

Pierwszy medal dla Polski zdobyty podczas Olimpiady w Tokio? Srebro dla wioślarek!

Po raz pierwszy cieszyliśmy się z krążka za sprawą wioślarek – Agnieszki Kobus-Zawojskiej, Marii Sajdak, Marty Wieliczki i Katarzyny Zillmann, które sukces świętowały niecały tydzień temu. Rozpoczynając dobrą passę naszych zawodniczek. Coś nam się więc wydaje, że to jeszcze nie ostatnie słowo. Trzymamy kciuki Dziewczyny!