IKEA konsekwentnie realizuje swój plan, który do 2030 roku zakłada zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko aż o 70%. Troska o środowisko to kluczowy aspekt funkcjonowania szwedzkiej marki, która chce stać się firmą działającą w modelu gospodarki o obiegu zamkniętym i pozytywnym dla klimatu. Nowy katalog szwedzkiej marki jest poświęcony ekologicznym, ale jednocześnie łatwym i szybkim rozwiązaniom, dzięki którym klienci IKEA mogą stworzyć zrównoważony dom. W sklepach popularnego brandu kupicie więc pojemniki do przechowywania jedzenia i pakowania posiłków na wynos, zasłony wykonane z butelek PET, które – oprócz swojej podstawowej funkcji – oczyszczają powietrze. IKEA zachęca swoich klientów do domowej uprawy warzyw i roślin, oferując im zestawy doniczek i stojaków, sprzedaje proste systemy do segregacji odpadów (które są podstawą ekologicznego życia), a także baterie oszczędzające wodę. Oprócz tego w IKEA od niedawna można zjeść wegańskie klopsiki, które dołączyły do roślinnych hot dogów, dostępnych już od dwóch lat, a także do wegańskich lodów, które również cieszą się dużą popularnością wśród klientów. „Ślad ekologiczny nowych klopsików wynosi zaledwie 4% klasycznej, mięsnej wersji”, dowiedzieliśmy się z oficjalnego komunikatu. Kolejnym krokiem w stronę biznesu neutralnego klimatycznie jest stworzenie pierwszego sklepu z używanymi meblami!

Legendarne klopsiki IKEA od teraz w zupełnie nowym wydaniu. Weganie będą zachwyceni! >>>

IKEA otwiera sklep z używanymi meblami

Nowy sklep IKEA z używanymi meblami, który ma pomóc w recyklingu towaru i niemarnowaniu produktów. Co ciekawe, szwedzka marka przetestowała ten pomysł – już rok temu w salonie w Wielkiej Brytanii dostępne były używane meble, które klienci mogli kupić w niższej cenie. Jak widać, rozwiązanie sprawdziło się na tyle, że IKEA postanowiła otworzyć sklep, gdzie klienci znajdą same używane meble. Nowy salon powstanie w szwedzkiej miejscowości Eskilstuna pod koniec tego roku w pierwszym centrum handlowym z używanymi rzeczami ReTuna. Trafią tam odnowione i ponownie zapakowane meble, które zostały uszkodzone np. podczas transportu. Takie działanie ma na celu zmniejszenie śladu węglowego, który zostawia produkcja nowych mebli marki. 

IKEA w zeszłym roku uruchomiła również program wypożyczania swoich mebli, czyli tzw. leasing produktów. Zachęca tym samym klientów, aby zamiast kupować, wypożyczali produkty, a gdy przestaną już spełniać ich potrzeby lub po prostu się znudzą, oddali je – tym samym meble dostaną drugie życie, a na sam koniec zostaną poddane recyklingowi. Być może już niedługo w Polsce również powstanie sklep z używanymi meblami – jeżeli rozwiązanie sprawdzi się w Szwecji to podejrzewamy, że IKEA rozszerzy ten pomysł na kolejne rynki.