Szalejąca od początku 2020 roku pandemia koronawirusa mocno zmieniła sposób, w jaki dokonujemy zakupów. Większość z nas siłą rzeczy przeniosła się do internetu, gdzie można było buszować o sklepach kiedy te stacjonarne były zamknięte. Nie dla każdego jest to jednak rozwiązanie, do jakiego jest przywiązany. Pójście do sklepu, przechadzanie się między produktami i dotykanie ich niestety – powoli przechodzi do lamusa. Obecnie w centrach handlowych, większych oraz mniejszych sklepach obowiązują limity klientów. A przed salonami ustawiają się gigantyczne kolejki. Nie jest więc już niczym przyjemnym godzinne przechadzanie się choćby po Ikei.

Między innymi z tego powodu słynna szwedzka sieciówka zdecydowała się na przełomową zmianę, która sprawi, że zakupy w IKEA już nigdy nie będą wyglądały tak samo. Po 70 latach, a w Polsce po 25, zniknie katalog IKEA – zarówno w wersji papierowej jak i cyfrowej. W poniedziałek 7 grudnia poinformował o tym Konrad Gruss, prezes IKEA Systems należącego do Grupy IKEA. - Liczba egzemplarzy katalogu spadła, ale jednocześnie zauważamy rosnącą popularność naszej strony internetowej, aplikacji i profilów w mediach społecznościowych. Papierowy katalog stopniowo tracił na znaczeniu – podkreślił.


Już jest świąteczna kolekcja IKEA! Te piękne dekoracje i akcesoria stworzą bożonarodzeniowy klimat >>>
 

To koniec katalogu IKEA. Tegoroczna edycja była ostatnią! Co dalej? 

Choć w szczytowym momencie IKEA publikowała swój katalog nawet w 200 milionach egzemplarzy, Kondrad Gruss twierdzi, że teraz konsumenci szukają inspiracji głównie w sieci, a pandemia tylko szwedzką sieciówkę w tym przekonaniu utwierdziła. Do sierpnia 2020 roku sprzedaż online wzrosła o 45 procent, co stanowi 2 procent całości obrotu.

To oznacza, że katalog IKEA wydany w sierpniu na 2021 rok był ostatnim, jaki ujrzał światło dzienne. W przyszłym roku ukaże się mniejsza publikacja „wypełniona inspiracjami i wiedzą o wyposażeniu mieszkania”.

IKEA katalog 2021 – inspiracje wnętrz, w których można odpocząć i pracować 

 IKEA katalog 2021 to źródło inspiracji, jak zaaranżować miejsce do pracy – designerskie biurka, wygodne krzesła, akcesoria biurowe – oraz jak za pomocą kilku wnętrzarskich trików wydzielić miejsce (nawet niewielkie) do pracy. – Czas spędzany w domu nigdy nie był tak ważny, jak dzisiaj. Nowy Katalog IKEA 2021 jest pełen konkretnych, prostych sposobów, jak szybko dostosować dom do różnych, pojawiających się na co dzień, nowych okoliczności. Wcale nie trzeba zmieniać wszystkiego na raz. Czasem wystarczy wprowadzać nowe rozwiązania krok po kroku, zarówno w domu, jak i w naszej codzienności, żeby osiągnąć wspaniałe efekty – mówi Katarzyna Goleń, Dyrektorka ds. Projektowania i Przestrzeni Komercyjnych IKEA Retail. 

Z katalogu IKEA dowiadujemy się, że za pomocą ozdobnych dywanów, wszelkiego rodzajów narzut i pledów, poszewek i zasłon w szybki i ekonomiczny sposób jesteśmy w stanie zmienić charakter sypialni i nadać jej odpowiedni klimat. Istotnym elementem wystroju sypialni jest również światło – zbyt mocne może nas rozbudzić, z kolei zbyt delikatne ma szkodliwy wpływ na wzrok, gdy np. chcemy poczytać przed snem. IKEA namawia więc do zastosowania rozwiązań, które pozwolą nam kontrolować intensywność oświetlenia, nie tylko w pokoju sypialnianym, ale także w innych pomieszczeniach. W katalogu IKEA 2021 znajdziecie propozycje aranżacji sypialni w minimalistycznym, designerskim stylu, ale również w rustykalnych klimatach. Nie zabrakło także industrialnych rozwiązań, a także eklektycznych połączeń, które na pewno przypadną do gustu nie jednej maksymalistce (i nie tylko!).

Zobacz także:


IKEA rusza ze sklepem z używanymi meblami. Wiemy, gdzie i kiedy powstanie nowy sklep szwedzkiej marki >>>