Nawet najlepsze kosmetyki tracą kiedyś swoją moc. Bo podobnie jak żywność, produkty kosmetyczne tracą swoją ważność. Jeśli więc ukochany krem używacie nawet przez kilka miesięcy, bardzo możliwe, że popełniacie błąd. Tak, rozumiemy, że te najbardziej bliskie naszemu sercu i często też drogie produkty chcemy używać najdłużej. Niestety, to błąd, bo przeterminowany krem traci wszelkie drogocenne właściwości, więc nakładanie go na twarz po upływie czasu ważności nie ma po prostu sensu.

Czy wszystkie kosmetyki są świeże tak samo długo? Nie, inną ważność będą miały produkty do pielęgnacji, a inną do makijażu. Te drugie są zwykle trwalsze. Wiele też zależy od składu i użytych przez producenta konserwantów - tak, im więcej, tym produkt bardziej zakonserwowany. Nie panikujcie, nie musicie znać dokładnie całego składu (choć warto, naprawdę) stosowanego produkty, żeby wiedzieć, ile będzie wam służyć. Na każdym kosmetyku producent określa bowiem, jak długo może on być użyteczny. Kojarzycie symbol otwartego słoiczka? To właśnie on określa, ile otwarty kosmetyk powinien być przez was używany. To nie oznacza jednak, że nie warto posiadać ogólnej wiedzy o ważności i przydatności kosmetyków. Być może po przeczytaniu tego tekstu stwierdzicie, że czas na generalne porządki w waszej kosmetyczce lub łazienkowej szafce.
 


Jak sprawdzić termin ważności kosmetyków? Pomoże Wam kosmetyczny kalkulator >>>

Jak długo kosmetyki mogą stać otwarte: kremy, balsamy, toniki

Jeśli chodzi o produkty do pielęgnacji, to kremy do twarzy zazwyczaj są ważne od 3 do 6 miesięcy. Jeżeli jest inaczej, producent wyraźnie informuje o tym na opakowaniu. Kremy do stóp są przydatne nieco dłużej, zwykle od 6 do 9 miesięcy. Pół roku spokojnie można stosować balsam do ciała. Produkty do oczyszczania twarzy, jak toniki czy mleczka należy stosować nie dłużej niż pół roku. Łatwo też zauważyć, kiedy stracą przydatność – wówczas gęstnieją, mętnieją lub tracą charakterystyczny dla siebie zapach. Szczególną uwagę należy zwrócić na datę ważności kremu z filtrem UV. Preparaty przeciwsłoneczne są ważne maksymalnie 6 miesięcy. A mleczka i balsamy do ciała? Przez pół roku bez problemu będą nadal świeże. Podkreślamy jednak raz jeszcze – kierujcie się tym, co sugeruje producent. To on najlepiej określa gwarancję na skuteczność danego kosmetyku. 

Data przydatności kosmetyków - jak ją sprawdzić i w jaki sposób czytać oznakowania? >>>

Jak długo można stosować kosmetyki do makijażu?

Produkty do makijażu mają dłuższą ważność, ale różną. Na przykład podkład najlepiej stosować najdłużej pół roku. Dłużej, bo nawet 2 lata mogą być otwarte pudry, róże czy cienie do powiek w kamieniu. Ale już te w płynie krócej, bo do 9 miesięcy. Tusz do rzęs najlepiej jeśli będzie otwarty 6 miesięcy. W tym przypadku najłatwiej sprawdzić, kiedy nie jest już świeży, bo po prostu zasycha. I choć krążą po sieci wskazówki, jak wydobyć z opakowania resztki, nie polecamy tego rozwiązania. Od 8 do nawet 2 lat otwarte mogą być szminki. Zaś od 6 do 12 miesięcy – lakiery do paznokci. 

Daty ważności kosmetyków – czy trzeba się ich trzymać? Pytamy eksperta! >>>