Piękny i zdrowy uśmiech to dziś marzenie dość proste to zrealizowania. Ale pod warunkiem, że mamy na to pieniądze. Korekcję zgryzu może więc zafundować sobie każdy, kogo na to stać. No właśnie, ile kosztuje aparat na zęby? To pytanie na pewno zadaje sobie każdy, kto zamierza zdecydować się na aparat ortodontyczny. To obecnie bardzo popularna forma leczenia, ale niestety ciągle dość droga. Wszystko zależy oczywiście od tego, jak poważna jest nasza wada, czy będziemy potrzebować korekcji tylko jednego czy dolnego łuku, a także od tego, na jaki aparat się zdecydujemy. A różnych opcji na rynku zdecydowanie nie brakuje. Czy ortodonta zawsze doradzi nam, na jaki powinniśmy się zdecydować? Powinien, ale może zdarzyć się też tak, że będzie oferował wam najdroższą opcję, a taka nie zawsze jest konieczna. Dlatego, zanim wybierzecie się na pierwszą wizytę, warto mieć jakiekolwiek rozeznanie, ile kosztuje aparat ortodontyczny.

Aparat ortodontyczny: cena – od czego zależy?

Cena aparatu na zęby uzależniona jest o wielu czynników. Na przykład od tego, czy zdecydujemy się na aparat stały czy ruchomy, czy będzie metalowy, czy kryształowy, a także czy będzie widoczny od zewnątrz, czy zakładany tylko od wewnątrz. Kluczowa w pełnym koszcie aparatu jest także długość leczenia. Najczęściej aparat ortodontyczny nosimy 2 lata, ale bywa, że leczenie jest bardziej skomplikowane i trwa znacznie dłużej.

Warto też wziąć pod uwagę, że w ramach leczenia ortodontycznego nie płacimy tylko i wyłącznie za sam materiał, jaki nakładany jest nam na zęby, ale również za przygotowanie. Płacimy już za wstępną konsultację (od 100 do 200 zł), następnie za pobranie wycisków (od 50 do 150 zł), wykonanie zdjęć RTG (od 100 do 200 zł), analizę cefalometryczną, która ma na celu ustalenie poziomych i pionowych stosunków między szczęką, żuchwą i czaszką, a koszt to od 100 do 300 zł. Do tego dochodzi jeszcze ustalenie planu leczenia (od 100 do 200 zł). Po założeniu aparatu odwiedzamy ortodontę średnio raz na miesiąc, chyba, że zaleci on inaczej. Za każdą taką wizytę oczywiście płacimy. Ile? Od 100 do nawet 300 zł.

Aparat ortodontyczny: co musisz wiedzieć, zanim go założysz >>>

Aparat stały: cena  

Aparat stały to najczęściej stosowana opcja leczenia ortodontycznego u osób dorosłych. Jest to zdecydowanie rozwiązanie najskuteczniejsze, ale co za tym idzie – najdroższe. Jeśli chodzi o koszt, wszystko uzależnione jest od tego, jakie materiały zostane użyte do jego wykonania. Cena aparatu ortodontycznego metalowego do od 2 do 3 tysięcy złotych za 1 łuk. Ile kosztuje aparat przeźroczysty? W przypadku aparatu porcelanowego to od 2,5 do 4 tysięcy za 1 łuk, zaś aparat kryształowy to opcja najdroższa. Za 1 łuk zapłacimy od 3,5 do nawet 5 tysięcy złotych. Dlaczego te dwie ostatnie wersje aparatu ortodontycznego są najdroższe? Bo klamry porcelanowe i kryształowe, czyli tzw. aparat estetyczny, zdecydowanie mniej rzuca się w oczy.

Osoba decydująca się na leczenie, która chce ukryć ten fakt, może też wybrać aparat lingwalny. Jest to taka wersja aparatu, kiedy zakłada się go po wewnętrznej stronie zębów. Za takie rozwiązanie trzeba zapłacić od 3,5 do nawet 8 tysięcy złotych za 1 łuk. Jeśli jednak kompletnie nie przeszkadza nam, że metalowe zamki będą widoczne, a wręcz będziemy to traktować jako chwilową ozdobę, nie ma sensu przepłacać i po prostu lepiej wybrać najtańszą opcję. A przy tym pamiętać, że najtańsza bynajmniej nie oznacza mniej skuteczna!

Laserowa korekcja wzroku - jak wygląda, gdzie zrobić i jak się do niej przygotować. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tym zabiegu! >>>

Ile kosztuje aparat ortodontyczny ruchomy?

Aparat ortodontyczny ruchomy jeszcze do niedawna był mniej popularną wersją aparatu na zęby wśród dorosłych. Rekomendowało się go najcześciej u dzieci do maksymalnie 12 roku życia, gdyż nie mają one jeszcze pełnego uzębienia, lub w sytuacjach, kiedy wada jest niewielka i nie wymaga aparatu na stałe. Koszt takiego aparatu to od 300 do 1000 zł. Obecnie aparat nakładkowy stosują także dorośli, bo coraz większą popularnością cieszy się aparat na zęby przezroczysty, czyli Invisalign. Taki aparat na zęby ma formę przezroczystych nakładek (alignerów), które wymienia się co 2 tygodnie. A to oznacza, że wizyty u ortodonty nie muszą być tak częste, jak w przypadku aparatu stałego. W każdej chwili można go zdjąć, więc o wiele łatwiejsza do utrzymania jest higiena jamy ustnej przy aparacie przezroczystym ruchomym. Nie trzeba też martwić się dietą i można jeść wszystko, czego nie można powiedzieć czy aparatach stałych, a zwłaszcza porcelanowych. Taki luksus jednak kosztuje i to sporo. Aparat na zęby Invisalign kosztuje od 9000 do 14 000 złotych za całe leczenie.

Zabiegi na twarz, które pomogą na trądzik i tłustą skórę. Oto nasz ranking! >>>