Książka zatytułowana "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" autorstwa J.K. Rowling powstała po stworzeniu czwartej części przygód Harry'ego Pottera ("Harry Potter i Czara Ognia"). Została stworzona przez brytyjską pisarkę pod pseudonimem Newt Skamander i zawarte jest w niej wiele informacji o magicznych stworzeniach - to z niej młody czarodziej czerpał wiedzę w Hogwarcie. 

Dwa lata temu J.K. Rowling poinformowała, że podpisała kontrakt z wytwórnią Warner Bros., który zakładał stworzenie tzw. spin-offu, czyli filmu, w którym rozwinięte zostaną przygody bohaterów drugoplanowych, a także rozwinięte wątki poboczne. Autorką scenariusza została autorka książki i jest to jej debiut w tej roli.

Akcja filmu "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" (nazwa oryginalna "Fantastic Beasts and Where To Find Them") rozgrywa się w Nowym Jorku, siedemdziesiąt lat przed historiami opisanymi w pierwszej części przygód o młodym czarodzieju "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Newt Skamander przeżywa w nim przygody w sekretnym, nowojorskim stowarzyszeniu czarownic i czarowników.

Pierwotnie film składać miał się z trzech części, jednak już wiadomo, że będzie ich aż 5. Na swoim oficjalnym koncie na Twitterze potwierdziła to J.K. Rowling.

W obsadzie filmu zobaczycie między innymi: Eddie Redmayne (jako Newt Scamander), Katherine Waterston (jako Porpentina Goldstein), Alison Sudol (jako Queenie Goldstein), Ezra Miller (jako Credence), Dan Fogler (jako Jacob Kowalski) i Colin Farrell(Graves). Reżyserem został David Yates.

Pierwsza część pojawi się 18 listopada w polskich kinach, kolejne dwie części w 2018 i w 2020 roku. Premiery czwartej i piątej części filmu "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" nie są jeszcze znane,