Mamy świadomość, że utrzymanie zimowych butów w idealnym stanie to nie lada wyzwanie. Same zmagamy się z tym każdego dnia! O tej porze roku nasze obuwie jest szczególnie narażone na wilgoć, deszcz oraz sól, która znajduje się na chodnikach i szczególnie szkodzi butom. Oczywiście nie zmienimy warunków pogodowych, ale możemy postarać się o to, by nasze zimowe obuwie było w jak najlepszym stanie. Podpowiadamy, jak dbać o buty zimą.

Jak dbać o buty zimą – Zwalczaj plamy z soli

Pewnie nie raz byłaś mocno zirytowana tym, że po całym dniu chodzenia po mieście buty miały nieestetyczne zacieki z soli. Są na szczęście sposoby, które pozwalają się z nimi szybki i skutecznie rozprawić. Poza gotowymi środkami do czyszczenia butów z soli, są także domowe metody. Najpopularniejsza z nich opiera się na mieszance wody z octem, którą należy przemyć skórę butów, żeby pozbyć się białych śladów z soli. Wśród rekomendowanych do tego sposobów są także instrukcje bazujące ciepłym mleku i soku z cytryny.

Jak dbać o buty zimą – Pożegnaj się ze śliską podeszwą

Jeżeli kupiłaś buty na zimę, w których się ślizgasz na śniegu, to na to też mamy rozwiązanie. Możesz użyć papieru ściernego, by przetrzeć nim podeszwy. Nadal będą ładnie wyglądać (bo przecież nikt na nie nie patrzy od spodu), a w końcu będziesz mogła w nich chodzić bez obawy, że się poślizgniesz i skręcisz sobie kostkę.

Jak dbać o buty zimą – Jak dbać i czyścić skórzane buty?

Która z nas nie ma w szafie choć jednej pary skórzanych botków? To jedne z tych butów, które pasują do prawie każdej stylizacji. Jednak nie ma co ukrywać, z upływem czasu przestają tak fantastycznie wyglądać jak w dniu, w którym wyjmowałyśmy je po raz pierwszy z pudełka. Jak w takim razie poprawić ich wygląd? Po pierwsze, jeśli obawiasz się, że botki szybko ulegną zniszczeniu, postaw na model, który będzie miał na przykład chropowatą albo wężową skórę – dużo mniej widać na niej wszystkie zabrudzenia i niedoskonałości czy zarysowania. Jeśli jednak postawiłaś na klasyczny, gładki materiał – musisz włożyć więcej pracy w to, by buty dobrze wyglądały. Przede wszystkim, po zakupie butów koniecznie je zaimpregnuj i zacznij nosić dopiero po upływie 24 godzin. Jeśli na bucie będą małe zabrudzenia, możesz je zetrzeć szmatką nasączoną wodą (koniecznie bez mydła!). Pamiętaj też, by regularnie pastować licowaną skórę. Obuwie do tego musi być całkowicie suche. Na początku przecieramy je dokładnie, by usunąć zabrudzenia, dopiero wtedy możemy nałożyć na nie pastę, która będzie miała zbliżony odcień do koloru skóry buta. Preparat nakładamy równomiernie, najlepiej kulistymi ruchami zaczynając od czubka. Następnie po paru minutach przechodzimy do polerowania. Możemy tutaj użyć szmatki lub nylonowych rajstop (tak, naprawdę!). I gotowe, mamy piękne i lśniące buty!

Jak dbać o buty zimą – Jak pielęgnować zamsz?

Zmasz to jeden z najbardziej problematycznych materiałów, szczególnie gdy nasiąknie wodą i mocno się zabrudzi lub będzie miał kontakt z solą na chodniku. Jednak nie obawiajcie się kupować zamszowych butów na zimę, ponieważ dzięki odpowiedniej pielęgnacji, wcale nie będą wyglądały źle! Po pierwsze zamsz wymaga impregnacji i w tym przypadku trzeba ją powtarzać co kilka tygodni. Po drugie ten materiał powinno się czyścić specjalnymi gąbkami, którymi zarówno oczyścimy brudną powierzchnię buta jak i wyszczotkujemy zamsz. Pamiętajmy, by robić to tylko w jedną stronę. Jeśli nasz kolor stracił intensywną barwę lub po prostu uważamy, że trzeba go odświeżyć – potrzebujemy specjalnych preparatów, które bez problemu dostaniemy w sklepach obuwniczych. Dodatkowo takie środki będą chroniły nasze obuwie przed przemakaniem, a o to właśnie chodzi.

Jak dbać o buty zimą – Nubuk i jego konserwacja

Nubuk to miękka skóra, która w wyglądzie przypomina zamsz. Jeśli macie trapery, istnieje spora szansa, że zostały one wykonane właśnie z tego materiału. Na szczęście dbanie o buty z nubuku jest podobne do pielęgnacji zamszu. W tym przypadku również ważna jest systematyczność w czyszczeniu i odpowiednia impregnacja. Natomiast do odświeżania koloru używamy specjalnego sprayu do nubuku.

Jak dbać o buty zimą – Jak przechowywać zimowe buty?

Na stan zimowych butów wpływają nie tylko zabiegi pielęgnacyjne, którym poddajemy je w sezonie. Istotny jest także sposób ich przechowywania poza sezonem. Przed schowaniem ich do pudełka na długie miesiące warto poświęcić czas na doczyszczenie ich. Dodatkowo warto postawić na konserwację. W sklepach obuwniczych nie brakuje impregnatów i innych środków, które pozwalają dłużej cieszyć się ulubioną parą butów. Dodatkowo do środka można włożyć prawidła lub przynajmniej papierowe zwitki, które często są tam w momencie zakupu. Dzięki nim obuwie nie straci fasonu. Kluczowe jest też miejsce przechowywania, które nie powinno być wilgotne lub bardzo ciepłe. Zapewniając zimowej parze butów odpowiednie warunki z pewnością posłuży dłużej.

Zobacz także: