Prawdopodobnie każda z nas przeżyła te chwile, kiedy na szczotce pojawia się niepokojąco dużo włosów, a fryzura jest matowa i pozbawiona objętości. Przyczyn takiego stanu może być wiele, np. przebyta operacja lub choroba, ciąża i okres karmienia piersią, dieta uboga w składniki odżywcze, a także negatywne czynniki wpływające na zdrowie psychiczne (w tym niewystarczająca ilość snu) i zbyt szybkie tempo życia. 

Z naszego artykułu dowiesz się, jak dbać o włosy osłabione stresem i przemęczeniem. Znajdziesz też wybór sprawdzonych i wysoko ocenianych kosmetyków z naturalnymi składnikami, które od wieków pomagają dbać o włosy kobiet na całym świecie.  

Jak dbać o włosy osłabione stresem i przemęczeniem – peeling trychologiczny

Peeling trychologiczny, czyli usunięcie sebum i martwych komórek ze skóry głowy, to podstawa w pielęgnacji mającej przywrócić włosom siłę i nadać objętość fryzurze. Pozbycie się fizycznej bariery umożliwia przedostawanie się substancji odżywczych z szamponów, masek, olejków i odżywek. 

Peeling skóry głowy zaleca się 1-2 razy w tygodniu i możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest peeling tuż przed myciem głowy. Wśród bestsellerów i najwyżej ocenianych peelingów trychologicznych jest trzyminutowy peeling enzymatyczny (bez drobinek, które by się trudno wypłukiwały) z kultowej serii enzyme polskiej marki tołpa. Za oczyszczenie głowy odpowiadają zawarte w nim trzy enzymy (papaina, bromelaina, enzym z granatu). W składzie są także substancje, takie jak: kwas glikolowy, niacynamid, ekstrakt z aloesu i pantenol, które działają przeciwzapalnie, regenerująco i przeciwłojotokowo. 

mat. prasowe

Drugim sposobem jest peelingowanie skóry głowy podczas mycia przy użyciu pięciominutowego szamponu enzymatycznego, po którym można umyć włosy według upodobania swoim ulubionym szamponem w płynie, piance lub kostce. Jednym z wysoko ocenianych szamponów enzymatycznych jest superHAIRday polskiej marki Miya Cosmetics. W jego składzie został zawarty enzym roślinny (papaina) oraz: zmiękczający włosy i ułatwiający rozczesywanie D-panthenol, łagodzące podrażnienia algi wakame oraz pobudzający, przeciwgrzybiczny i przeciwłupieżowy wyciąg z wąkrotki azjatyckiej

Olejek rycynowy na porost włosów – sekret bujnych fryzur naszych babć

W pielęgnacji włosów osłabionych prawdziwym bohaterem jest od wieków olejek rycynowy pochodzący z nasion rącznika pospolitego. Efekty, które można obserwować wkrótce po rozpoczęciu terapii, są widoczne gołym okiem i bardziej niż satysfakcjonujące. Substancję prawdopodobnie znacie z kosmetyków takich jak np. serum na porost rzęs lub brwi. Olejek rycynowy stosunkowo szybko powoduje wysyp baby hair, włosy rosną szybciej i mniej wypadają. Im mniej włosów na szczotce, tym bujniejsza fryzura, a często także koniec z problemami, takimi jak zakola czy zbyt szeroki przedziałek.  

Zobacz także:

Olejek rycynowy znajdziecie na etykietach pod nazwą Ricinus communis (castor) seed oil. Do bestsellerowych kosmetyków z tym składnikiem należą szampon i odżywka bez spłukiwania cenionej przez fryzjerów i stylistów, izraelskiej marki Arganicare. W ich składzie znajduje się również olejek arganowy, który na skórę głowy działa przeciwłupieżowo, a na włosy nawilżająco i nabłyszczająco. 

Roślinne odżywki zapobiegające wypadaniu i przyspieszające porost włosów

Za zapobieganie wypadaniu oraz przyspieszenie porostu włosów odpowiadają składniki roślinne, które pobudzają pracę cebulek włosowych i poprawiają ukrwienie skóry głowy. Wśród nich możemy wymienić, zawarte w kultowej odżywce stymulującej BasicLab: wyciąg z arniki górskiej, liści rozmarynu, cebuli, korzeni żeń-szenia. Odżywka ta zawiera ponadto kofeinę, której działanie jest już legendarne wśród włosomaniaczek.  

Ziołowe wcierki do włosów 

Wiele osób, chcąc przeprowadzić intensywną kurację pobudzającą porost włosów, słusznie decyduje się na tzw. wcierki ziołowe. Chociaż nie pachną one owocami i niektórym może przeszkadzać intensywnie ziołowy aromat, to warto parę razy w tygodniu zdecydować się na tę tradycyjną metodę. Najczęściej kosmetyki tego rodzaju zawierają w swoim składzie ekstrakty z ziół, takich jak pokrzywa i skrzyp polny. Bestsellerem jest wcierka marki Saint Éternité, która oprócz powyższych ekstraktów zawiera także olejek rycynowy, rozmarynowy i przeciwzapalny olej z pestek winogron

Wcierka może mieć też lekką formę toniku do skóry głowy. Hitem włosomaniaczek jest tonik normalizujący firmy Vianek, będący aktualnie w promocji. Ma on bogaty, ziołowy skład, w którym znalazły się m.in. pobudzające porost włosów i wzmacniające ekstrakty ziołowe z pokrzywy, skrzypu polnego, korzenia łopianu, szałwii i brzozy oraz prowitamina B5 (panthenol). 

Sztuczka optyczne zwiększająca objętości fryzury 

Zanim włosy wrócą do pełni sił, można zastosować niewinną sztuczkę, która optycznie zwiększy objętość fryzury, a jednocześnie pomoże zadbać o zdrowy wygląd i kondycję włosów. Pielęgnacyjna mgiełka superHAIRday Miya Cosmetics ma za zadanie podnieść słabe włosy u nasady oraz wizualnie zwiększyć ich grubość. 

Mgiełka, dzięki zawartym w składzie niacynamidowi i keratynie, wzmacnia strukturę włosów, przez co stają się one mniej łamliwe i rosną dłuższe. W jej składzie znaleźliśmy także ekstrakt z aloesu, który dzięki temu, że nawilża włosy i delikatnie je nabłyszcza, natychmiast upiększa fryzurę.  

Ekstremalne działanie nabłyszczające, bez obciążania włosów, będzie mieć keratynowa mgiełka z tzw. płynnym jedwabiem marki Biovax. Fryzura dzięki niej będzie miękka w dotyku i zdrowo lśniąca.