Z włosami sprawa zawsze wygląda tak samo – chociaż sięgając po najnowszy trend z wybiegów albo ten podchwycony przez gwiazdy najczęściej podskórnie wiemy, że nie jest dla nas i tak nie potrafimy się oprzeć. To najczęstszy wakacyjny scenariusz, bo z jakichś powodów takie decyzje łatwiej zapadają latem. Tymczasem jeśli dobrze się zastanowić, poza zadbaniem o kondycję włosów, żeby naprawdę dobrze wyglądać, wystarczy pamiętać o dwóch rzeczach - o dopasowaniu koloru włosów do karnacji (poniżej rada eksperta) i wyborze odpowiedniej fryzury do kształtu twarzy

Jak dobrać kolor włosów do karnacji?

O radę pytamy Gabrysię Pacholarz, która ma w temacie niemałą wiedzę i dryg do tego, co robi. Kilka sezonów temu stawiała pierwsze kroki w roli modelki w 2. edycjiTop Model, a dziś z powodzeniem realizuje się jako specjalistka od włosów w warszawskim Ten Salon. Możecie kojarzyć ją także z TVN-owskiego Mistrzowskiego cięcia.

Jak dopasować fryzurę do kształtu twarzy?

Dobór fryzury zależy głownie od kształtu twarzy, ale także rodzaju włosów, ich struktury, długości oraz kierunku ich wzrostu. Warto wziąć pod uwagę także rysy twarzy, oprawę oczu, karnację i wzrost. Nie zapominajmy również o cechach osobowości i o tym, jaki jest nasz ogólny styl bycia. Każda kobieta chce wyglądać pięknie, ukryć mankamenty swojej urody i wyeksponować swoje zalety. Wyróżniamy kilka kształtów twarzy: owalny, czyli ten najbardziej uniwersalny, trójkątny, okrągły, prostokątny i kwadratowy. Poprzez różne techniki strzyżenia, koloryzacji i stylizacji włosów, możemy dobrać odpowiednią fryzurę do każdego z nich. 

Dobieranie fryzury do owalu twarzy

Najłatwiej jest dopasować fryzurę, gdy mamy do czynienia z twarzą owalną – w tym przypadku pasuje dosłownie wszystko: włosy długie i krótkie; cieniowane, stopniowane, z grzywką i bez. To najbardziej uniwersalny kształt twarzy, wiec mamy tutaj pełną dowolność. 

Fryzura do kwadratowej twarzy

Jeśli chodzi o twarz kwadratową, warto poeksperymentować z grzywką. Aby odwrócić uwagę od wysokiego czoła lub kwadratowej żuchwy postawcie na delikatną wycieniowaną grzywkę o długości do kości policzkowych.  

Fryzury dla trójkątnej twarzy

Za to przy trójkątnym kształcie twarzy wybieramy długość, która poszerzy dolne partie twarzy. Najlepiej sprawdzi się proste cięcia bez cieniowania włosów. 

Owal twarzy a fryzura

Jeśli macie okrągłą buzię, fryzjer zaproponuje wam taką fryzurę, która pozwoli optycznie wydłużyć twarz. Świetnie zdają egzamin dłuższe włosy ścięte na prosto, bez dużej objętości na czubku głowy. Wystrzegamy się za to długości krótszej, niż do linii żuchwy. 

Fryzury dla prostokątnej twarzy

Przy twarzy prostokątnej kierujmy się tym, by możliwie najzgrabniej zmniejszyć twarz, czyli przysłonić ją włosami. Najfajniejszą metodą będzie propozycja grzywki (do linii brwi) i wycieniowane włosy, co w efekcie złagodzi rysy twarzy i nada fryzurze lekkości. 

No i jeszcze jedna rzecz: każda kobieta ma swoje indywidualne upodobania i jeśli lubi coś w swojej fryzurze, a kompletnie nie odpowiada to kryteriom kształtu twarzy, nie ma sensu zmieniać tego na siłę.

Najmodniejsze kolory włosów na sezon jesień-zima 2018/2019