Jak nie przytyć w święta Bożego Narodzenia? To odwieczna zagwozdka i faktycznie – nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie, jeśli poza wigilijną kolacją w towarzystwie rodziny i przyjaciół planujemy spotkania z bliskimi w pierwszy czy drugi dzień świąt. Ale nie ma rzeczy niemożliwych! Istnieje kilka sposobów na to, by nie przytyć w święta. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i odrobina silnej woli. 

Jak nie przytyć w święta? O tym warto pamiętać!

Pierwsza sprawa to uczciwy rachunek sumienia – przyjrzenie się swojej diecie i dołożenie wszelkich starań, by ta świąteczna nie odbiegała znacząco od codziennej. To oczywiście niemożliwe, ale przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci zapanujemy nad apetytem i nadmiarem wszystkiego na świątecznym stole.

A więc jeszcze raz. Jeśli na co dzień jemy 5 posiłków dziennie postarajmy się, żeby w święta było podobnie. Jeśli jecie mniej, np. 3 postarajcie się te porcje podzielić tak, by posiłków było więcej (a ilość pozostała ta sama). W ten sposób przyzwyczaicie organizm do działania pełną parą – metabolizm przyspieszy tak by nadążyć na to, co zafundujecie mu w święta. Inna niż na co dzień będzie treść świątecznych posiłków, ale postarajmy się, żeby jednak jedzenie miało kształt konkretnych porcji, które konsumujemy, a następnie odchodzimy od stołu. Ważna jest również kwestia tego, co nakładamy na talerz. Wszystkiego spróbować się nie da – wybierzmy to, czego nie potrafimy sobie odmówić, ale zanim zasiądziemy do jedzenia, nałóżmy porcje na talerz, zamiast co chwile dokładać kolejny kawałek. Czasem widok porcji, która przerasta nasze możliwości wystarczy, by pohamować wilczy głód.

Jak nie przytyć w święta Bożego Narodzenia - odpowiednia ilość ruchu

Kolejna ważna sprawa to ruch. Po wigilijnej kolacji, jak również po innych świątecznych spotkaniach warto wybrać się na krótki spacer. Dzięki temu poczujecie się lekko, a poza tym dotlenicie swój organizm, co korzystnie wpłynie m.in. na wasz sen. O odrobinie ruchu powinny pamiętać także osoby, które wybierają się na pasterkę w nocy z 24 na 25 grudnia. Zamiast podjeżdżać samochodem, możecie się przejść. 

Jak schudnąć po świętach? Według naukowców wystarczy... odpoczywać! Ale o konkretnej porze dnia >>>

Jak nie przytyć w święta?

Jeśli do świątecznej kolacji sięgacie po alkohol, niech to będzie czerwone wino. Poza tym, że jest najbardziej wytrawnym z trunków i najbardziej pasującym do okazji, ma tez właściwości wspomagające metabolizm – amerykańscy naukowcy dowiedli, że osoby pozostające na diecie mającej na celu redukcje wagi wręcz nie powinny rezygnować z lampki wina do kolacji właśnie z tego względu. W większym gronie może to być naprawdę przyjemność.

Jak nie przytyć w święta: zasada „dzień za dzień” 

Pomocna może się także okazać zasada „dzień za dzień” – jeśli przez 5 dni ostro sobie folgowaliśmy, dopilnujmy, by kolejne 5 było maksymalnie ubogie w węglowodany. W ten sposób uda się powrócić do przedświątecznej równowagi. Nie warto wydłużać tego bezwęglowodanowego okresu, bo może to zaburzyć naturalny rytm utraty wagi i spowodować niepohamowany, większy nawet niż świąteczny, apetyt na słodycze.

Zobacz także:

Jak nie przytyć w święta? Nie podjadajcie przed snem

No i jeszcze jedno – nawet jeśli macie inne codzienne nawyki, spróbujcie w święta nie podjadać przed snem. Niech kolacja będzie posiłkiem zjedzonym przynajmniej 2 godziny zanim położymy się do łózka. Warto się postarać, żeby o tej porze na talerzu pojawiły się głównie warzywa i trochę białka.

Niezależnie od tego, czy należysz do grona osób, które nie mogą doczekać się świątecznej uczty, czy zastanawiasz się, jak nie przytyć w święta, warto zachować zdrowy balans. Wasze organizmy na pewno będą za to wdzięczne. I pamiętajcie, że nie ma nic złego w tym, że zjecie kawałek ulubionego ciasta w wigilijny wieczór albo jedno ciastko (my szczególnie polecamy ciasteczka piernikowe od Ciastek z kremem, które przygotujecie w 25 minut).