Gdy poznajemy na wakacjach hot chłopaka i chcemy wylądować z nim w łóżku to co, mamy go zapytać wprost: Ej Kotku, czy nie masz przypadkiem kiły? Może to lekko ostudzić zapał. Po prostu stosowanie prezerwatyw to podstawa. Ale po pierwsze – uprawiając tzw. chemseks, czyli seks po używkach, często nie pamiętamy czy jej użyliśmy. Wiadomo, że prawie nikt nie używa prezerwatyw podczas seksu oralnego, który jednak niesie ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi. Fakt, ryzyko jest dużo mniejsze niż przy innym kontakcie, ale jednak jakieś jest (zwłaszcza opryszczki, kiły lub rzeżączki).

Które choroby weneryczne są najczęstsze?

Ich nazwy – chlamydie czy kłykciny kończyste brzmią co najmniej, jak imiona czarnych charakterów ze Star Wars. Które są najczęstsze? Okazuje się, że nadal najłatwiej zarazić się kiłą – w 2018 roku w Polsce zgłoszono aż 1198 zakażeń. Studenci medycyny z innych krajów fatygują się do Polski, aby zobaczyć pacjentów z pełnoobjawową kiłą. Trochę wstyd, prawda? Coraz więcej jest zakażeń chlamydiami, ale ci pacjenci częściej trafiają do urologów, bo objawy są podobne do infekcji pęcherza. Dermatolodzy z kolei zmagają się z leczeniem kłykcin kończystych (brodawki płciowe). Zakażenia wirusem HPV bywają bardzo niebezpieczne, ponieważ u kobiet często mają związek (mogą wyprzedzać) z zachorowaniem na raka szyjki macicy. Na szczęście przeciw temu wirusowi można się skutecznie zaszczepić (najlepiej zanim rozpocznie się współżycie, ale później też ma to sens).


Skóra, a seks – jak to działa? Czy seks poprawia wygląd skóry i... korzystnie wpływa na urodę? (#zdziwiona?) >>>
 

Jak rozpoznać u siebie objawy choroby wenerycznej (a potem skutecznie ją leczyć)?

Zatem czas na garść obrzydliwości. Jeśli chodzi o kiłę, jej objaw pierwotny to twardy niebolesny wrzód w okolicy genitaliów lub… w ustach. Po 3 miesiącach pojawiają się różnego rodzaju tzw. osutki skórne (wygooglujcie!), czyli wysypki, a po kilku latach komplikacje: zmiany sercowo-naczyniowe i w układzie nerwowym. Diagnostyka jest prosta (testy z krwi), a choroba całkowicie wyleczalna antybiotykami. Krętek kiły szczęśliwie jest nadal wrażliwy na penicylinę. Leczymy też partnerów.

Z kolei rzeżączka objawia się zapaleniem cewki moczowej (u mężczyzn) lub zapaleniem cewki moczowej i szyjki macicy z upławami (u kobiet). Nieleczona może doprowadzić do niepłodności. W diagnostyce najważniejszy jest wymaz z cewki moczowej. Rzeżączkę leczy się równie szybko szybko – antybiotykami. Jeśli chodzi o chlamydię daje ona niespecyficzne objawy: wysięk z cewki moczowej, upławy u kobiet, zapalenia spojówek, odbytu i… stawów. Powikłaniem chlamydii również może być niepłodność. Leczy się ją antybiotykami, a bywa to trudne i czasami szalenie długotrwale. Diagnoza odbywa się na podstawie wymazów bakteriologicznych, a całkowite wyleczenie nie zawsze jest możliwe.


Ta choroba wywołała zbiorową panikę w „Sex Education”. Wyjaśniamy, co to takiego >>>
 

Czy można się uodpornić na choroby przenoszone drogą płciową?

W większości chorób wenerycznych wyleczenie jest całkowite, ale bardzo łatwo zakazić się ponownie. Nie nabywamy odporności na te choroby – dlatego antykoncepcja jest tu najlepszym środkiem zapobiegawczym. Największe ryzyko zakażenia jest przy kontakcie z penetracją waginalną i analną. Oczywiście, im stosunek jest dłuższy i bardziej intensywny, ryzyko zakażenia wzrasta. Stosowanie żeli intymnych zmniejsza ryzyko urazowości śluzówki, zwłaszcza jeśli chodzi o seks analny! 

Zobacz także:

W przypadku zakażenia HIV jest tak, że wirus ten jest w spermie w przeciwieństwie do wirusa HBV i HCV. W przypadku tych drugich, które powodują przewlekłe zapalenia wątroby, musi dojść do kontaktu z krwią. Przeciwko HBV, czyli zapaleniu wątroby typu B jesteśmy szczepieni przy urodzeniu. HCV drogą płciową jest się trudno zakazić, najczęściej dzieje się to przy kontaktach analnych, które związane są z urazem śluzówki. Stosunek przerywany nie chroni ani przed ciążą, ani przed zakażeniem HIV – w preejakulacie udowodniono obecność wirusa. Dobrą wiadomością jest to, że większość tych chorób sprawnie się leczy. Problemem jest diagnoza. Więc jeśli coś tam się wydarzyło, a ty widzisz u siebie opisane objawy – po prostu to sprawdź.


Przyjemność w seksie – co oznacza i skąd ją czerpać? >>>