Kiedy do Świąt pozostaje kilkanaście dni, wszyscy myślimy już o tym, aby we wspaniałym humorze i w szykownych stylizacjach zasiąść z bliskimi do pięknie i syto zastawionego stołu, przy cudownie przystrojonej choince w udekorowanym mieszkaniu. Zanim jednak to wszystko się wydarzy, trzeba włożyć sporo pracy, by uzyskać "efekt wow". Co za tym idzie? Godziny sprzątania, gotowania, sporo stresu i niekiedy spięć z domownikami. Do tego dochodzi jeszcze umiejętne zarządzanie budżetem, co w obliczu świątecznych wydatków do najłatwiejszych zadań z pewnością nie należy... Właśnie z tym często kojarzą nam się przygotowania do Bożego Narodzenia, w trakcie których zupełnie zapominamy, że przedświąteczny czas również powinniśmy celebrować, czyli spędzić go w radosnej atmosferze, relaksować się i łączyć przyjemne z pożytecznym. Jest kilka sposobów na to, by w tym okołoświątecznym szaleństwie nie dać się zwariować i zacząć świętować, zanim jeszcze podzielimy się opłatkiem i zaczniemy chórem śpiewać ulubioną kolędę

Gotujesz? Obejrzyj serial 

Na samą myśl, że czekają was godziny spędzone "przy garach", robi się wam słabo? Czas spędzony na przygotowywaniu świątecznych potraw, szczególnie, jeśli do gotowania macie dwie lewe ręce, wcale nie musi być stracony. Jeżeli nie widzieliście jeszcze filmu, do którego przymierzacie się od tygodni albo czwartego sezonu najgłośniejszego obecnie serialu, bo nie mieliście na to wolnej chwili, zaległości nadróbcie w kuchni. Do tego z całą pewnością przyda się laptop, tablet albo telefon. 

Sprzątasz? Posłuchaj muzyki

Jak najprościej umilić sobie odkurzanie, mycie podłóg lub czyszczenie łazienki, czyli wszystko to, co wlicza się do przedświątecznych porządków? Muzyką! To, że dźwięki potrafią relaksować, zostało już dawno udowodnione naukowo. Odpowiednio dobrana muzyka obniża poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu, a kto nie lubi sprzątać, wiadomo, dość łatwo daje się wyprowadzić z równowagi. Co więcej, muzyka wpływa też na poziom koncentracji, czyli przy ulubionych piosenkach o wiele efektywniej wykonamy postawione sobie zadanie. Podczas wykonywania niektórych czynności (np. odkurzania) radzimy zaopatrzyć się w słuchawki bezprzewodowe. 

5 rzeczy, których (prawdopodobnie) nie wiedziałaś o „Last Christmas” autorstwa George'a Michaela >>>

Masz problem z przedświątecznymi wydatkami? Ściągnij pomocną aplikację 

Stan konta przed Świętami tylko pozornie wydaje się być studnią bez dna. Kupując prezenty i ozdoby, często zapominamy, że okres świąteczny szybko mija, więc już przed Sylwestrem łatwo zostać bez grosza. Jak uniknąć takiej nieprzyjemnej niespodzianki lub nie stresować się tym, że kupiliśmy za mało albo coś nieszczególnie atrakcyjnego? Przypilnować swój budżet. Pomóc nam mogą w tym liczne aplikacje na telefon. Dzięki nim nasz smartfon stanie się strażnikiem wydatków i usprawni przedświąteczne zakupy. Apek pozwalających śledzić codzienny przepływ pieniędzy jest mnóstwo i można ściągnąć je za darmo. 

Aplikacje do oszczędzania, które przypilnują, żebyś nie wydawała więcej, niż powinnaś >>>

Znajdź chwilę tylko dla siebie

Zakupy, sprzątanie, gotowanie… Rzeczywiście można nabawić się zawrotów głowy. Dlatego tak ważne jest to, żeby znaleźć chociaż chwilę tylko dla siebie. Zarezerwuj sobie (przynajmniej) jeden poranek bądź wieczór. Wyłącz telefon, idź na spacer, weź długą i gorącą kąpiel albo poczytaj książkę w ulubionym fotelu. Zresztą, sama wiesz najlepiej, czego potrzebujesz!

Zobacz także:

Mamy nadzieję, że te wszystkie sposoby pomogą wam nie tylko skutecznie przetrwać przedświąteczne szaleństwo, ale również wejdą wam w krew i również na co dzień ułatwią waszą egzystencję. Żyjemy w biegu, a co za tym idzie, cenimy sobie każdą chwilę.