Bariera hydrolipidowa to warstwa ochronna skóry, która jest zbudowana z wody (pochodzącej z gruczołów potowych) oraz lipidów, czyli sebum produkowanym przez gruczoły łojowe. Często jest określana jako płaszcz ochronny albo płaszcz hydrolipidowy. Nie bez powodu. To właśnie ona odpowiada za nawilżenie, jak również natłuszczenie skóry, chroni ją przed wieloma czynnikami. Natomiast uszkodzona może prowadzić do osłabienia jej kondycji. Tłumaczymy, jak odbudować barierę hydrolipidową, a także wskazujemy najlepsze kosmetyki, które ci w tym pomogą. 

Bariera hydrolipidowa – za co odpowiada?

Bariera hydrolipidowa pełni kilka niezwykle ważnych funkcji, dlatego warto o nią właściwie zadbać. Najogólniej rzecz ujmując, jej zadaniem jest utrzymanie skóry w dobrej kondycji. Chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i utratą wilgoci z naskórka, odpowiada za właściwy poziom nawilżenia, a także utrzymuje stabilne (kwaśne) pH skóry. 

Uszkodzona bariera hydrolipidowa, czyli...?

Jeżeli czujesz nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, suchość (nawet po aplikacji kosmetyków nawilżających), swędzenie, pieczenie, szorstkość i ogólny dyskomfort, bardzo możliwe, że bariera hydrolipidowa twojej skóry została uszkodzona. Może o tym świadczyć również łuszczenie się naskórka, zaczerwienienia cery (najczęściej na policzkach) lub utrata jej kolorytu, nadwrażliwość na temperatury oraz niektóre kosmetyki – nawet te, które wcześniej świetnie się u ciebie sprawdzały, zaskórniki czy nadprodukcja sebum. Co ważne, tego rodzaju objawy mogą występować zarówno na twarzy, jak i na ciele. 

Uszkodzona bariera hydrolipidowa – szkodliwe czynniki

Zanim odpowiemy na pytanie jak odbudować barierę hydrolipidową?, warto sprawdzić, jakie czynniki mogą zaburzyć jej funkcjonowanie i doprowadzić do uszkodzeń. Zalicza się do nich m.in. silne oczyszczanie, zbyt częste złuszczanie, zbyt mocne peelingi mechaniczne i zbyt intensywne zabiegi przeciwtrądzikowe. Negatywny wpływ mają również czynniki atmosferyczne (suche i / lub gorące powietrze, silny wiatr, mróz, promieniowanie UV) oraz klimatyzacja czy ogrzewanie. 

Jak odbudować barierę hydrolipidową?

Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można odbudować barierę hydrolipidową, a co za tym idzie: poprawić kondycję swojej skóry. Warto zareagować od razu. Zacznij od wyeliminowania czynników, które mogą osłabiać barierę hydrolipidową. Pij dużo wody i zadbaj o swoją dietę – wzbogać ją o produkty bogate nienasycone kwasy tłuszczowe. Zainteresuj się suplementacją. Do tego zwróć szczególną uwagę na pielęgnację skóry. 

Jak odbudować barierę hydrolipidową – pielęgnacja 

Jeśli chcesz odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową, warto zwrócić uwagę na swoją pielęgnację na co dzień. W tym wypadku beauty routine powinna rozpoczynać się od delikatnego oczyszczania. Następnie warto po kosmetyki o właściwościach nawilżających, łagodzących oraz regenerujących. Rekomendujemy, by uzupełnić zawartość swojej kosmetyczki o produkty, które mają w składzie ceramidy, skwalan czy Natural Moisturizing Factor (NMF), jak również o dobry krem z SPF. Najlepsze (naszym zdaniem) kosmetyki znajdziesz poniżej:

Jednocześnie należy na jakiś czas zrezygnować albo (przynajmniej) ograniczyć stosowanie kosmetyków z kwasami, witaminą C, retinoidami oraz innymi składnikami, które mogą podrażniać skórę, jak również odłożyć akcesoria do pielęgnacji. Twoja skóra ci za to podziękuje. 

Zobacz także: