Od kilku dni Polska jest w żółtej strefie, a to oznacza więcej obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, m.in. nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się Covid-19. Maseczki to podstawa w walce o bezpieczeństwo i zdrowie, ale już kilka miesięcy temu, na początku pandemii, wiele osób zauważyło pewien problem. Noszenie maseczek na dłuższą metę wiążę się niestety z pogorszeniem stanu skóry. Wypryski w okolicy ust i na policzkach, wągry na nosie i zatkane pory, a także liczne podrażnienia to tylko niektóre skutki uboczne. Powstał nawet specjalistyczny termin na określenie tego problemu skórnego, czyli maskne (od słów mask, czyli maska i acne, czyli trądzik). Co więcej, maskne występuję zarówno u osób, które miewały wcześniej niedoskonałości i borykały się ze zmianami trądzikowymi, jak i u tych, którzy wcześniej nie narzekali na kondycję swojej cery. Ta kwestia dotyczy coraz większej liczby osób, dlatego warto wiedzieć, jak pielęgnować skórę pod maseczką, ponieważ wygląda na to, że w najbliższym czasie obowiązek zakrywania nosa i ust nie zniknie. 

Jak pielęgnować skórę pod maseczką ochronną?

Noszenie maseczki nie należy do najwygodniejszych, ale jest niezbędne w obecnej sytuacji, dlatego powinnaś wiedzieć, jak ułatwić sobie życie i sprawić, że zakrywanie nosa i ust będzie mniej bolesne dla Twojej skóry. Dlaczego maseczka ma taki wpływ na kondycję cery? Są dwa podstawowe powody. Skóra pod maską jest w stałym kontakcie z materiałem i ma ograniczony dostęp do powietrza, co osłabia barierę ochronną, a skutkiem jest podrażnienia i zaczerwienienia. Kolejną przyczyną występowania maskne jest wilgoć, która powoduje namnażanie się bakterii, a w efekcie prowadzi do zmian trądzikowych.

1. Dokładne oczyszczanie 

Podstawowy krok to dokładne oczyszczenie twarzy i porów – bardzo ważne jest regularne i porządne mycie skóry przed wyjściem z domu i przed założeniem maseczki. Jeśli na Twojej skórze pozostaną resztki makijażu, nadmiar sebum i innych zanieczyszczeń, to w kontakcie z maską ochronną, która uniemożliwia jej oddychanie, w okolicach ust i na nosie mogą powstać nawet stany zapalne. 

2. Krem nawilżający

Gruba warstwa bogatego kremu nawilżającego stworzy barierę ochronną na Twojej skórze, dzięki czemu będzie odporna na tarcie i maseczka jej nie podrażni. Wybierz produkt, który zawiera np. wiążący wodę kwas hialuronowy oraz ceramidy, które są podstawowym budulcem bariery ochronnej w warstwie rogowej naskórka. Dzięki temu Twoja skóra będzie zabezpieczona przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi, w tym przed podrażnieniami spowodowanymi noszeniem maseczki.

5 sposobów na rozszerzone pory. Jak je zamaskować, aby uzyskać efekt gładkiej i nieskazitelnej skóry? >>>

3. Regularnie dezynfekuj maseczkę wielorazową 

Jeżeli korzystasz z jednorazowych maseczek ochronnych, zmieniaj je za każdym razem – nie bez powodu są one jednorazowe. Po pierwsze, po jednym użyciu nie spełniają one swojej roli, więc równie dobrze mogłabyś jej nie mieć. Po drugie, wewnątrz osadzają się bakterie, które potęgują wypryski i są przyczyną złego stanu cery. Podobnie w przypadku wielorazowych maseczek. Powinnaś regularnie je dezynfekować i prać, aby zapobiegać podrażnieniom skóry. 

4. Umyj twarz od razu po powrocie do domu

Kolejny punkt, który dotyczy oczyszczania twarzy. Aby zmniejszyć ryzyko zaskórników, niedoskonałości i podrażnień (a także ze względu na higienę), umyj twarz od razu po powrocie do domu i wykonaj pielęgnacyjną rutynę (to znaczy nałóż tonik oraz krem). Zastosuj w tym celu łagodne produkty, takie jak np. emulsja lub żel (staraj się nie przemywać twarzy wacikami kosmetycznymi), aby dodatkowo nie uwrażliwić skóry. To może Ci utrzymać cerę w dobrej kondycji i zmniejszyć ryzyko pojawienia się maskne.

Zobacz także:

Jak ochronić makijaż pod maseczką? 

Makijaż pod maseczką to nie lada wyzwanie, dlatego jeśli możesz, unikaj nakładania kolorowych kosmetyków. To one w dużej części przyczyniają się do powstawania wyprysków, pryszczy, niedoskonałości i wągrów, dlatego w dni, kiedy możesz odpuścić makijaż, po prostu to zrób. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak ochronić make up pod maseczką, aby się nie rozmazał i nie ścierał.

1. Zrób niepełny makijaż

Może wydawać Ci się to śmieszne, ale niepełny, subtelny makijaż, będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż pełny make up i  – co najważniejsze – nie podrażni Twojej skóry pod maseczką i unikniesz namnożenia się bakterii, które prowadzą do wyprysków. Jak to zrobić, żeby nie wyszło kuriozalnie? Nałóż korektor pod oczy i na środek czoła, aby je trochę rozświetlić oraz punktowo tam, gdzie tego potrzebujesz. Pomaluj rzęsy i rozświetl kąciki oczu, żeby optycznie je powiększyć. Podkreśl brwi kredką lub żelem do brwi i… gotowe! To świetne rozwiązanie dla dziewczyn, które nie chcą rezygnować z makijażu, a pragną zadbać o skórę pod maseczką. 

2. Użyj trwałych produktów, jeśli musisz mieć makijaż

Jeżeli idziesz np. na spotkanie lub do pracy i nie ma opcji, żebyś zrobiła niepełny makijaż lub całkowicie z niego zrezygnowała, użyj trwałych produktów, których maska nie zetrze. W tym celu zastosuj bazę pod makijaż, która zwiększy „przyczepność” podkładu, zaaplikuj kryjący fluid (np. kultowy Double Wear Estee Lauder lub inny produkt, który zapewnia 24-godzinne krycie), a na koniec użyj sypkiego pudru, który utrwali całość. Nie polecamy jednak robić ciężkiego makijażu codziennie, ponieważ skóra męczy się pod taką ilością warstw, ale od czasu do czasu możesz z tej opcji skorzystać. Pamiętaj, że maseczka ochronna – w zależności od tego, jak długo masz ją na sobie – na pewno uszkodzi delikatnie makijaż, ale jeśli wykorzystasz do tego trwałe kosmetyki, wytrzyma on po prostu dłużej.