Dlaczego blond robi się żółty?

Oto kilka czynników, które mogą przyczynić się do pojawienia się żółtego odcienia na blond włosach:

 • Zniszczone włosy: Przyczyną może być częste rozjaśnianie lub stylizowanie „na gorąco” włosów. Za chłodny odcień fryzury odpowiada niebieski pigment. Niestety to on jako pierwszy wytrąca się z łodygi. Potem znika czerwony pigment, a dopiero na samym końcu żółty. Zniszczone włosy mają za mocno otwarte łuski, dlatego po farbowaniu szybko następuje wytrącanie niebieskiego pigmentu. Kiedy zostaje głównie żółty, włosy stają się żółte.
 • Błędy w trakcie koloryzacji: Jak zostało wspomniane wyżej – z natury najtrudniejszy do usunięcia z włosów jest właśnie żółty pigment. Jeśli w trakcie rozjaśniania zastosowano źle dobrany produkt, złe proporcje lub nastąpiły inne pomyłki, rozjaśniacz po prostu nie zadziała na żółty pigment, który po prostu zostaje we włosach. W rezultacie włosy są żółte od razu, a nie dopiero po jakiś czasie od farbowania.
 • Zawartość minerałów w wodzie: Czasami blond włosy mogą przyjmować odcień żółty ze względu zawarte w wodzie duże ilości minerałów, takich jak żelazo czy miedź, w wodzie. Te minerały mogą reagować z pigmentami we włosach, co skutkuje żółtym kolorem.
 • Nieodpowiednie produkty do pielęgnacji: Używanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji włosów, takich jak szampony lub odżywki zawierające silne substancje chemiczne lub nieodpowiednie składniki, może przyczynić się do pojawienia się żółtego odcienia na blond włosach.

Jak pozbyć się żółtego blondu?

Jak pozbyć się żółtego blondu? Zacznij od tych czterech wskazówek:

 • Użyj szamponu z fioletowymi pigmentami: Fioletowy pigment neutralizuje żółty pigment we włosach. Możesz regularnie używać takiego szamponu, pozostawiając go na włosach przez kilka minut przed spłukaniem. Pomoże to zarówno zredukować aktualnie widoczne żółte tony, jak będzie chronić przed ich pojawieniem się.
 • Wypróbuj fioletowy toner: Toner to produkt, który szybko i skutecznie usuwa żółty odcień. Tonery są dostępne w różnych odcieniach, więc pamiętaj, aby wybrać ten z fioletowym pigmentem. Nałóż go na czyste, wilgotne włosy i pozostaw przez czas rekomendowany w instrukcji. Potem umyj włosy delikatnym szamponem, najlepiej także z fioletowym pigmentem.
 • Ponownie wykonaj rozjaśnianie: Jeśli żółty odcień jest widoczny na włosach ze względu na błąd w koloryzacji lub po prostu jedno rozjaśnianie okazało się niewystarczające, konieczne może być jego powtórzenie.
 • Skorzystaj z usług profesjonalistki/profesjonalisty: Jeśli martwi cię wizja ponownego rozjaśniania włosów w domu, najlepiej wybierz się do dobrej fryzjerki/fryzjera. Taka osoba będzie w stanie ocenić stan twoich włosów i zastosować odpowiednie techniki i produkty, aby w końcu uzyskać pożądany odcień.

Domowe sposoby na żółte włosy

Najlepszym domowym sposobem na żółte włosy jest stosowanie gencjany. Jest to niedrogi produkt z apteki o działaniu antyseptycznym i barwiącym. Stosujemy ją zwykle do dezynfekcji skóry. Sprawdza się na małe skaleczenia, oparzenia czy zadrapania. Jest dostępna w postaci roztworu o charakterystycznym, intensywnym ciemnofioletowym kolorze. Jak stosować gencjanę na włosy?

Przede wszystkim ostrożnie i w małych miłościach. Gencjana to bardzo silny i trudny do zmycia barwnik. Wystarczy tylko kropelka, aby zabarwić litr wody. Pamiętaj, żeby stosować ją w rękawiczkach, inaczej będziesz mieć fioletowe dłonie.

Możesz dodawać ją do ulubionej, mocno nawilżającej maseczki do włosów. Aby nie przesadzić i nie zostać z fioletowymi włosami, nabieraj zawsze porcję produktu na talerzyk, a następnie dodawaj patyczkiem odrobinę gencjany. Po wymieszaniu maska powinna mieć delikatny i bardzo jasny odcień fioletu. Nałóż ją na włosy i trzymaj przez 10-15 minut.

Drugim sposobem na zastosowanie gencjany na włosy jest płukanka. Wystarczy dodać 1-2 krople na litr wody i dobrze wymieszać. Taką miksturę stosujemy do ostatniego płukania włosów po myciu.

UWAGA! Jeśli masz mocno zniszczone włosy, przed zastosowaniem gencjany musisz dobrze je nawilżyć i odżywić. Uszkodzone łodygi przyjmą bowiem za dużo pigmentu i staną się fioletowe. Warto też podciąć końcówki, bo to one są najbardziej uszkodzone, więc po zabiegu z gencjaną mogą stać się chłodniejsze niż reszta fryzury.

Zobacz także:

Jak dbać o włosy blond, żeby nie były żółte?

Lepiej zapobiegać niż rozwiązywać problemy. Dlatego nawet jeśli tonowanie włosów blond przebiegło pomyślne, zadbaj o to, aby w przyszłości uniknąć pojawienia się żółtego odcienia.

 • Unikaj długotrwałego wystawiania włosów na działanie słońca, ponieważ promienie UV mogą przyczyniać się do pojawienia się żółtego odcienia. Jeśli korzystasz z basenu z chlorowaną wodą, staraj się chronić włosy przed kontaktem z nią.
 • Od razu po farbowaniu włosów zacznij używać szamponów i odżywek, które neutralizują żółty odcień.
 • Jeśli masz duże trudności z utrzymaniem chłodnego odcienia włosów, warto skonsultować się z profesjonalistką/profesjonalistą. Taka osoba oceni stan twoich włosów i poleci najlepsze metody i produkty.

Pamiętaj, że każda osoba ma nieco inne włosy, dlatego istotna jest cierpliwość i próbowanie różnych metod, aby w końcu znaleźć najlepszą. 

przeczytaj również: