Ostatnie upalne dni mogą dawać się Wam we znaki. Nie jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do takich temperatur, przez co zwyczajnie możemy czuć się bardziej zmęczeni i cierpieć na bóle głowy. Podczas gorących dni należy więc o siebie wyjątkowo dobrze zadbać, zwracać uwagę na to, co jemy oraz skutecznie schładzać organizm. Jak to zrobić? Mamy kilka sposobów na to, jak poradzić sobie z upałem.

Co jeść i pić w upały? Nie tylko wodę

Przy wysokich temperaturach trzeba mieć pod ręką butelkę wody, ponieważ organizm bardzo szybko się odwadnia. Należy wypijać minimum 2 litry płynów dziennie. Zamiast wody można wybrać wodę kokosową (doskonale uzupełnia elektrolity) lub soki ze świeżo wyciskanych warzyw i owoców, które nawodnią nas i jednocześnie dostarczą odpowiednie składniki odżywcze do organizmu. Szczególnie wartościową przekąską będzie sok pomidorowy, bogaty w fosfor, magnez, witaminę C i wiele innych cennych składników odżywczych.

Oprócz dużej ilości warzyw i owoców pod każdą postacią, warto jeść produkty pełnoziarniste. Są lekkie, ale sycące, przez co nie będziemy głodni przez dłuższy czas. W upały zazwyczaj mamy mniejszy apetyt, ale w miarę możliwości należy jeść regularnie.

Jak dbać o cerę w wysokich temperaturach?

Makijaż i upał niestety nie idą ze sobą w parze. Nie chodzi tylko o to, że kosmetyki spływają nam z twarzy, produkty warzą się i ogólnie rzecz biorąc nie wygląda to atrakcyjnie oraz nie jest komfortowe. Podczas gorących dni pocimy się, a podczas tego procesu zachodzi wzmożone wydzielanie toksyn oraz sebum, co w reakcji z makijażem może prowadzić do alergii, wyprysków, a nawet trądziku.

3 sposoby na upał. Co zrobić, aby było nam chłodniej?

Po pierwsze, należy wybierać ubrania z dobrej jakości, naturalnej tkaniny. Należą do nich bawełna, len i satyna (która chłodzi i przynosi ulgę podczas gorąca). Jeżeli założycie zwiewną sukienkę lub bluzkę, ale wykonaną ze sztucznego materiału, rozpłyniecie się. Więcej o tym przeczytacie tutaj: Najlepsze tkaniny na lato – są lekkie, wygodne i pomogą przetrwać nawet największe upały. Jedna z nich jest ultramodna w tym sezonie!

Wiadomo, że dużą ulgę przynosi klimatyzacja, z tym jednak należy uważać. Jeśli korzystacie w pracy, samochodzie lub w domu z klimatyzatorów, pamiętajcie, aby ustawiać temperaturę do 5 stopni niższą niż na zewnątrz. Zbyt duża różnica nie wpływa korzystnie na nasz organizm, a mocny nawiew jest wrogiem zdrowia. Osoby, które mają problemy z drogami oddechowymi lub alergią nie powinny zbyt długo przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Kolejnym trikiem, który przynosi ulgę podczas upałów, jest schładzanie twarzy i okolic dekoltu. Na pewno znacie to uczucie, kiedy najchętniej wskoczylibyście do fontanny lub wylalibyście sobie na głowę wiadro wody. Jeżeli jest Wam gorąco, zaopatrzcie się w wodę termalną. Znajdziecie ją np. w ofercie marek Vichy i Avene.

Zobacz także: Jak zasnąć i wysypiać się w upały? Oto kilka najlepszych sposobów!