1. ODDYCHAJ GŁĘBOKO

Często zapominamy o tym, by głęboko oddychać - a przecież większa ilość tlenu daje jasność myślenia. Skupienie się na wdechu i wydechu zatrzyma gonitwę myśli i uspokoi umysł. Nabieraj powietrza głęboko, aż do przepony i dopiero potem rób wydech.


2. PRZEŚPIJ SIĘ Z TYM

Staraj się zapewnić sobie 8 godzin snu w nocy. Staraj się kłaść do łóżka codziennie o tej samej porze, by ciało automatycznie zaczęło się wyciszać. Zaburzenia snu rozregulowują cały organizm. Niedobór snu odbija się także na skórze, bo odpoczynek nocny to czas, gdy organizm regeneruje siły i odzyskuje równowagę.


3. WYOBRAŹ SOBIE SPOKÓJ

Medytacja przed snem bardzo pomaga w zasypianiu. Równie pomocna może być wizualizacja. Zamknij oczy i przypomnij sobie jakieś miejsce (z wakacji lub wypadów za miasto) albo uspokajający kolor. Obraz miejsca, które kojarzy się ze spokojem, można przywoływać w chwilach relaksu. To pomaga ćwiczyć umysł w odsuwaniu lęku.


4. WYCISZ UMYSŁ

Skorzystaj z programu treningu świadomości, by wyćwiczyć umysł w radzeniu sobie ze stresem i wyciszaniu nieustannych obaw.


Zobacz także: 7 pozytywnych afirmacji, w które musisz uwierzyć >>>


5. ZRÓB PRZERWĘ TECHNICZNĄ

Ciągłe bycie w gotowości i pod telefonem powoduje, że pełny relaks nie jest możliwy. Świadoma decyzja, by się wyłączyć pozwala umysłowi odpocząć od przetwarzania informacji.


6. PRZYGOTUJ KĄPIEL

W kąpieli stresy same z ciebie spłyną. Dodaj do wody kilka kropel olejku lawendowego dla lepszego rozluźnienia i poprawy nastroju. Skup się na tym, co dobre.


7. ĆWICZ

Krótkie, intensywne ćwiczenia, dzięki natlenieniu organizmu i uwolnieniu endorfin przyspieszają krążenie krwi. Przywracają też sprawność ciała i jasność umysłu. Podczas ćwiczeń nie myśli się o niczym.


8. POSŁUCHAJ MUZYKI

Muzyka zmieni ci nastrój. Włącz to, co lubisz najbardziej. Na pewno pomoże ci się pozbierać. Żeby odzyskać energię, nastaw melodię do tańca. Dla uspokojenia zagraj coś pięknego. Co ci w duszy gra.


9. CIESZ SIĘ ŻYCIEM

Rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność lub dają spokój. Gotowanie, praca w ogrodzie, czytanie książki w zaciszu. Spotykaj się z przyjaciółmi i śmiej przy każdej okazji. Życie jest krótkie, więc ciesz się nim ze wszystkich sił!
 

Fragment pochodzi z książki „Jedz i bądź piękna” Wendy Rowe, wydanej nakładem wydawnictwa Filo.