Co jest najbardziej szkodliwe w papierosach?

Często nawet sami palacze nie zdają sobie sprawy, co tak naprawdę jest najbardziej trujące w papierosach. Błędnie posądzają o to nikotynę, która co prawda jest silnie uzależniająca, podnosi tętno i ciśnienie krwi – dlatego niektórzy zwłaszcza kobiety w ciąży lub karmiące piersią, chorzy na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia serca nie powinni zażywać produktów, które ją zawierają – nie jest ona jednak rakotwórcza. 

Dlatego rozwiewając raz na zawsze ten papierosowy mit powiedzmy sobie wprost: główną przyczyną chorób nowotworowych jest proces spalania tytoniu i powstający wtedy dym papierosowy, który zawiera m.in. substancje smoliste, czyli toksyczne związki takie jak wysokie stężenie tlenku węgla, smoła, amoniak czy cyjanowodór. Dym nierzadko kojarzymy przede wszystkim z nieprzyjemnym zapachem, którym przesiąkają włosy, dłonie, ubrania czy nawet zasłony i meble. A to główny winowajca spustoszenia organizmu, które niesie za sobą palenie papierosów. Stąd zawsze najlepszym rozwiązaniem jest całkowite rozstanie się z paleniem.

Jak rzucić palenie i nie wrócić do nałogu?

Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Aby zrobić to skutecznie, często potrzebna jest więcej niż jedna próba. Nie warto więc zrażać się, jeśli za pierwszym razem ci się nie uda.

Jak w takim razie osiągnąć zamierzony efekt? Nałóg ten polega przede wszystkim na wyrobionych, często przez lata, nawykach, które wiążą się z paleniem papierosów. Za przykład może tutaj posłużyć palenie do porannej kawy, po jedzeniu, w formie przerwy od pracy, przed snem. Powiązanie określonych czynności z dostarczaną do organizmu dawką nikotyny powoduje, że rzucanie palenia staje się jeszcze trudniejsze.

Dlatego pierwszym krokiem do pozbycia się z życia papierosów będzie stopniowa zamiana twoich codziennych przyzwyczajeń. Polega ona na zastąpieniu dotychczasowych nawyków powiązanych z paleniem papierosów – nowymi, które nie kojarzą ci się z dymkiem.

Warto spisać je sobie na kartce i zastanowić się, w jaki sposób możesz dokonać takich zmian. Przykładowo w czasie przerwy w pracy zamiast zapalić papierosa zadzwoń do koleżanki, która zajmie cię rozmową, lub wykonaj krótką sesję medytacji – jest wiele darmowych aplikacji pokazujących jak zrobić to prostą i efektywną metodą.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Jak rzucić palenie papierosów w sposób skuteczny i trwały? Aby udało się to osiągnąć, oprócz zmiany złych nawyków musisz zmienić swój sposób myślenia. Postrzeganie papierosów jako małego grzeszku czy ulotnej przyjemności z pewnością ci tego nie ułatwi.

Zobacz także:

Powtarzasz sobie „chcę rzucić palenie”? W takim razie wykonałaś już pierwszy krok w tym kierunku! Uświadomiłaś sobie, że jesteś uzależniona od tego nałogu. Kolejnym krokiem do skutecznego rzucenia palenia jest ustalenie, dlaczego właściwie chcesz to zrobić. Najlepiej spisać na kartce wszystko to, co motywuje cię do zerwania z papierosami. Motywacją do rzucenia palenia może być obawa o zdrowie, chęć zaoszczędzenia pieniędzy lub troska o bliskich (którzy są biernymi palaczami).

Gdy spojrzysz na swoją listę powodów, postaraj się zwizualizować sobie moment, w którym osiągniesz swój cel. Pamiętaj, że każdy kolejny dzień bez papierosa to zdrowsza i bogatsza ty. Wyobraź sobie, co możesz kupić za zaoszczędzone pieniądze, jak bardzo poprawi się stan twojej cery (o tym, jaki wpływ na cerę mają papierosy przeczytasz tutaj) oraz o ile bielsze będą twoje zęby. Możesz również posiłkować się aplikacjami na telefon, które systematycznie zliczają ilość pieniędzy zaoszczędzonych na niepaleniu.

Jak szybko rzucić papierosy?

Jak rzucić palenie w jeden dzień? Zerwanie z papierosami wymaga silnej woli i wytrwałości. Chęć rzucenia palenia musi wypływać od ciebie. Jeśli chcesz zerwać z papierosami wyłącznie pod wpływem presji (np. ze strony rodziny), to może okazać się to trudne.

W rzucaniu palenia bardzo ważne jest wsparcie bliskich ci osób. Ich krytyka oraz wytykanie twojego nałogu tylko spotęguje nerwy. Może to również spowodować, że upragniony moment zerwania z nałogiem znów się oddali. Większość nałogowców, słysząc „rzuć palenie” po prostu zapala kolejnego papierosa. Jest to naturalna reakcja obronna spowodowana nagłą presją i stresem z tym związanym. Przed rozpoczęciem całego procesu, warto więc porozmawiać szczerze z najbliższymi. W takiej rozmowie poinformuj ich o swoich oczekiwaniach i poproś, by nie krytykowali twoich porażek związanych z rzucaniem palenia, tylko okazali ci wsparcie i zrozumienie.

Jak szybko rzucić palenie? Nie ma drogi na skróty. To trudny proces, który będzie wymagał od ciebie dużo samozaparcia i silnej woli. Od czego najlepiej zacząć? Po prostu wyrzuć lub oddaj resztę papierosów, teraz, od razu. Zabroń sobie kupowania następnych sztuk i nie sięgaj po nie, gdy inni częstują. Choć wydaje się to niewykonalne, to właśnie taki sposób zerwania z nałogiem jest o wiele bardziej skuteczny niż w przypadku stopniowego zmniejszania ich ilości. Pamiętaj również, że zapalając nawet jednego papierosa dziennie wprowadzasz do swojego organizmu wraz z wdychanym dymem – ogromną dawkę toksycznych substancji, w tym substancji smolistych, które są odpowiedzialne za rozwój chorób nowotworowych.  

Ponadto zrywając z nałogiem metodą ograniczania papierosów, odwlekasz też moment ich całkowitego odstawienia. To sprzyja stopniowemu przeciąganiu tego dnia, „bo jeszcze nie jestem gotowa”. Dodatkowo, ograniczenie palenia często przynosi wręcz odwrotne skutki. Na przykład, w sytuacji stresowej zapalisz więcej niż dotychczas, ponieważ jesteś w stanie sama się przed sobą usprawiedliwić. Kłótnia z koleżanką czy negatywna uwaga szefa może stanowić dla ciebie dobry pretekst.

Jak łatwo rzucić palenie?

Jak rzucić palenie w łatwy sposób? Niestety zrywanie z nałogiem dla większości ludzi stanowi żmudną drogę. Stąd niezwykle ważne w rzucaniu palenia będzie wsparcie ze strony twojego najbliższego otoczenia. Poinformuj swoich bliskich o swoim postanowieniu i poproś ich o chwalenie twoich postępów. Bądź też wyrozumiała dla siebie. Jeśli zapalisz, niech ten jeden papieros nie będzie zachętą do dalszego palenia, czy potwierdzeniem wymówki „nie da się”.

Stało się, ale kontynuuj swoją walkę z nałogiem. Postaraj się również ograniczyć do minimum wszystko, co może być dla ciebie stresujące. Każda nerwowa sytuacja może być prowokacją do sięgnięcia po papierosa. Uprzedź również swoich najbliższych, że przez następne kilka dni możesz być ospała, nerwowa i mieć problemy z pamięcią oraz koncentracją.

Warto zaplanować rzucanie palenia na czas, w którym możesz pozwolić sobie na reorganizację swojego życia codziennego (np. weekend lub urlop). Dzięki temu, w ciągu najtrudniejszych pierwszych dni będziesz mogła ograniczyć stresujące sytuacje do minimum.

Jak najlepiej rzucić palenie i na co uważać? 

Jak rzucić palenie w skuteczny i pewny sposób? Niestety, nie istnieje metoda dająca 100% gwarancji efektów. Nałóg nikotynowy jest zakorzeniony w mózgu i sposobie myślenia. 

Ważne jest nie tylko to, by powiedzieć sobie „rzuć palenie”. Możesz znacznie ułatwić sobie zrywanie z nałogiem, oferując ciału i umysłowi coś w zamian. Przykładowo, aby radzić sobie ze stresem po rzuceniu papierosów wykonuj regularnie ćwiczenia i treningi. Dzięki stałej redukcji napięcia nerwowego i mięśniowego będziesz w stanie lepiej radzić sobie z emocjami bez sięgania po papierosa. Dodatkowo, podczas aktywności fizycznej w mózgu wytwarzane są endorfiny. Są to hormony, które odpowiadają za uczucie szczęścia i „przyjemnego zmęczenia”. Dodatkowym działaniem endorfin jest likwidacja kortyzolu, znanego jako hormon stresu.

Zrywanie z nałogiem nie jest łatwe. Często prowadzi ono do uzależnienia od czynnika zastępczego – czyli tego, co robisz, aby nie palić. Najczęściej spotykane uzależnienia zastępcze to:

  1. kompulsywne jedzenie,
  2. alkohol,
  3. uzależnienie od adrenaliny,
  4. uzależnienie od komputera.

Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto rozsądnie zaplanować zajęcia zastępcze. Lista przyzwyczajeń, o której wspominaliśmy powyżej może być dobrym punktem wyjścia. Na jej podstawie ustal, w jakich sytuacjach potrzeba sięgnięcia po papierosa jest największa. Następnie do każdej z pozycji na liście przypisz dodatkową aktywność, którą możesz wykonywać np. podczas porannego picia kawy lub po zjedzonym posiłku. Ważne jest, by do każdego podpunktu dopasować inny rodzaj aktywności. Dzięki temu unikniesz przeniesienia nałogu na inną czynność.

Podczas rzucania palenia warto zadbać również o to, by zająć usta i ręce czymś innym niż papieros. Warto zaopatrzyć się w zapas gum do żucia lub zdrowych przekąsek (np. orzechów lub suszonych owoców). Do zajęcia rąk możesz wykorzystać piłeczki antystresowe.

Pamiętaj również, że nuda nie sprzyja skutecznemu rzucaniu palenia. Powinnaś jej unikać szczególnie w ciągu pierwszych paru dni zrywania z nałogiem. Możesz zapisać się na zajęcia dodatkowe, rozpocząć kurs online lub po prostu zaplanować dużo spotkań z przyjaciółmi, nawet przez popularne komunikatory internetowe! Ważne jest to, by przez cały czas twój umysł był zaabsorbowany czymś innym niż „fajki”.

A jeśli ktoś nie może rzucić papierosów?

Co jeśli mimo licznych prób, nie uda ci się zerwać z nałogiem? Porozmawiaj z lekarzem, który pomoże w odnalezieniu najlepszej metody, takiej jak gumy czy plastry z nikotyną, zmniejszające jej łaknienie. Jeśli jednak kolejne podejścia również okażą się nieskuteczne, rozważ alternatywne produkty dla papierosów. Mogą nimi być, np. wystandaryzowane i przebadane podgrzewacze tytoniu.

Przykładowo w podgrzewaczach takich jak IQOS w ogóle nie dochodzi do spalania tytoniu, dzięki czemu nie wydzielają dymu, nie powstaje również popiół. Urządzenia te jedynie podgrzewają tytoń do temperatury max. 350 stopni Celsjusza, czyli ponad dwukrotnie niższej niż w przypadku palenia papierosów (w papierosach temperatura osiąga aż 800 stopni Celsjusza!).

Dzięki usunięciu głównego problemu w paleniu papierosów czyli procesu spalania, który wraz z wydzielanym wtedy dymem zawiera m.in. trujące substancje smoliste, IQOS ogranicza narażenie użytkowników na działanie szkodliwych substancji w porównaniu z papierosowym dymem. Potwierdzają to niezależne instytucje zajmujące się ochroną zdrowia publicznego, takie jak np. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). 

Oczywiście najlepiej całkowicie zerwać z nałogiem, najlepiej jeszcze dziś!

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Corocznie, w trzeci czwartek listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Dzień ten ma blisko 50-letnią tradycję, co czyni go najstarszą międzynarodową inicjatywą uświadamiającą palaczy o negatywnych skutkach palenia papierosów. Wszystko zaczęło się w 1974 roku od Lynn Smith, publicysty lokalnej gazety  „Monticello Times”  w Minnesocie. Pierwotnie kampania społeczna odbywała się pod hasłem „Don't Smoke Days”, w ramach której Smith zachęcał palaczy ze swojego miasta do odstawienia papierosa choćby na jeden dzień. Nagrodą za taką postawę miało być zdjęcie na okładce lokalnej gazety. W efekcie na pierwszą stronę trafiło aż 300 nazwisk! Miesięczne statystyki pokazały jednak, że z papierosowym nałogiem zerwało jedynie 9 procent z nich. Inicjatywa szybko zyskała rozgłos w Stanach Zjednoczonych, prowadząc do nowego, stałego święta w amerykańskim kalendarzu – „Great American Smokeout”. 

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.