Skromnego kucyka czy niedbale związaną „cebulkę” na czubku głowy (ulubiona fryzura do chodzenia po domu) zmieni w artystyczną formę dodając przy okazji włosom ciekawej objętości. Na pomysł, żeby apaszki zamiast pod szyją wiązać na włosach, projektanci wpadli już w ubiegłym sezonie, jednak żeby trend pokochała ulica, potrzebowaliśmy jeszcze jednej wiosny. Ta przyszła w tym roku wyjątkowo wcześnie, więc „pomachanie chustką” zimowej nudzie na pożegnanie ma nie tylko symboliczny wymiar. Chociażby miałoby się to odbyć z domowego okna. 

Apaszka jako element stylizacji włosów sprawdzi się w formie kokardy, opaski z fantazyjnym kwiatem lub część warkocza. Możesz też opleść nią ulubioną gumkę i związać włosy w koczek, nie wydając przy tym złotówki na modne frotki. - To najprostszy i niezaburzający spójności garderoby sposób na wprowadzenie do szafy odrobiny koloru, zwłaszcza gdy króluje w niej klasyka: biel, odcienie szarości i czerń. To również opcja dla dziewczyn ograniczonych służbowym dress code'em, który nie daje zbyt dużego pola do stylizacyjnych manewrów – mówi Marta Lech-Maciejewska, blogerka, która lansuje noszenie chustek, a od niedawna produkuje własne pod nazwą Spadiora

Na co zwracać uwagę przy wyborze apaszki? Jeśli decydujesz się na droższy jedwab, sprawdź jego gramaturę (czy jest mięsisty w dotyku i nie prześwituje), a jeśli masz pod ręką specjalistę, zapytaj o rodzaj splotu. Najbardziej trwały, gwarantujący, że tkanina nie będzie się zaciągać, to tzw. twill (w Polsce znany jako diagonal), który znasz np. z jeansu. To dzięki niemu popularność zyskała najbardziej pożądana apaszka Hermès (mimo zawrotnej ceny sprzedaje się na świecie co 25 sekund). Przy odrobinie szczęścia i wytrwałości znajdziesz ją w sklepach z używaną odzieżą. 

Jedwabną apaszkę włosy kochają jeszcze z innego powodu. Przy tendencji do wycierania się lub kruszenia z jedwabnej chustki można stworzyć ochronny czepek do założenia na noc (alternatywa dla jedwabne poduszki). Znowu noszenie chustki à la babuszka to opcja na naprawdę bad – bad hair day.

Jak związać apaszkę na głowie, by stworzyć naprawdę oryginalny look? Marta @Superstyler przygotowała dla nas aż 6 propozycji, sprawdź koniecznie.