Jak zrobić hybrydę na paznokciach bez wydawania kilkudziesięciu złotych u kosmetyczki? Manicure hybrydowy można wykonać samodzielnie, ale wymaga to trochę wprawy i odpowiedniego sprzętu. Zaczynamy od znalezienia odpowiedniej lampy UV. Bez tego urządzenia nie da się wykonać hybrydy. Następnie kompletujemy potrzebne lakiery, top coat, bazę i akcesoria do manicure, bo przy hybrydzie zarówno , jak i skórki wokół niej muszą być w idealnym stanie. 

 

Jak wybrać lampę do manicure hybrydowego?

Do wyboru mamy kilka wersji lampy. Najpopularniejszy rodzaj to lampa UV. To najtańsza wersja lampy i należy na nią uważać - nie nabierajcie się na lampy o bardzo niskiej mocy - utwardzenie lakieru zajmuje im więcej czasu, a efekt pozostawia wiele do życzenia - lakier może odpryskiwać, łuszczyć się lub odkształcać. Szukajcie lampy, która jest w stanie utwardzić warstwę lakieru w czasie do dwóch minut. Niewątpliwym plusem lamp UV jest to, że działają zarówno na paznokcie hybrydowe, jak i żelowe - będziecie mogły korzystać z niej w obu przypadkach. Inaczej jest w przypadku droższych lamp LED. Ten rodzaj lamp może mieć problem z utwardzeniem żelu, ale świetnie radzi sobie z hybrydą. Wystarczy 30 sekund pod lampą i paznokcie są gotowe. Podstawowa wersja do domowego użytku to zwykle sama lampa z plastikową osłonką - optymalnym wyborem będzie taka o mocy 36W. Jeśli lubicie jednak dodatkowe gadżety, możecie wybrać lampę wyposażoną w timer odliczający czas utwardzania i wyłączający automatycznie lampę lub kupić model z chłodzącym wiatraczkiem w środku. Lampę UV kupicie już za około 100 zł.

 

Jak wykonać manicure hybrydowy? 

Poza przerwami na utwardzanie warstw pod lampą UV, manicure hybrydowy nie różni się mocno od klasycznego. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych krokach. Zaczynamy od przygotowania dłoni, jak zawsze przed manicurem - odsuwamy skórki i  wybieramy kształt paznokci. Następnie przecieramy płytkę wacikiem nasączonym płynem odtłuszczającym. To istotne - bez tego hybryda nie utrzyma się na paznokciu odpowiednio długo. Po odtłuszczeniu można przetrzeć dodatkowo paznokcie blokiem do polerowania. Kiedy płytka jest już odpowiednio zmatowiona, można nałożyć bazę. Utwardzamy nałożony lakier pod lampą, a następnie pokrywamy dwiema warstwami kolorowego lakieru - każdą osobno utwardzając w urządzeniu. Kiedy kolor jest już kryjący i ma odpowiedni odcień, możemy utrwalić całość top coatem. Warstwa również utwardzana jest lampą, a jej zadanie to przedłużenie trwałości manicure'u i nadanie połysku (lub matu - w zależności od rodzaju lakieru). W tej chwili na paznokciach odczuwalna jest jeszcze lepka warstwa - pozbywamy się jej za pomocą płynu odtłuszczającego lub zmywacza do paznokci bez acetonu. Gotowe!

 

Jak zdjąć hybrydę z paznokci?

Hybryda utrzymuje się na paznokciach nawet do trzech tygodni, zwykle jednak zdejmujemy ją wcześniej, bo widoczne są odrosty. Po około dwóch tygodniach warto więc wymienić ją na nową lub zupełnie się jej pozbyć. Istnieją przynajmniej dwa sposoby na zdjęcie hybrydy. Pierwszy z nich, dostępny raczej w profesjonalnym salonie, to zdjęci warstwy hybrydy za pomocą frezarki. Metoda wymaga dużej precyzji i doświadczenia, dlatego w domu bezpieczniej jest zastosować sposób z acetonem. Zaczynamy od spiłowania wierzchniej warstwy top coatu bloczkiem do polerowania. Następnie każdy paznokieć przykrywamy wacikiem nasączonym zmywaczem z acetonem i owijamy kawałkiem folii aluminiowej. Odczekujemy kilka minut i kiedy lakier zmięknie, usuwamy go za pomocą drewnianego patyczka. Ważne - nie odrywajcie lakieru płatami, nawet jeśli wydaje wam się, że łatwo odchodzi. Grozi to uszkodzeniem płytki.