Żeby dobrze zaplanować pielęgnację i cieszyć się zdrową, młoda skórą trzeba najpierw prawidłowo określić jej rodzaj. Jak się okazuje, to wcale nie takie proste, jak mogłoby się zdawać. Są skóry, które wykazują cechy różnych typów, a źle zdiagnozowane i nieumiejętnie pielęgnowane, stają się kapryśne i problematyczne. Jeśli jesteście posiadaczkami takich właśnie, o pomoc w określeniu rodzaju skóry i jej typu, a podpowiedz odnośnie skutecznej pielęgnacji warto zwrócić się do dermatologa.

Dobrze mieć też świadomość faktu, iż na różnych etapach życia skóra jako największy organ ciała podlega ciągłym zmianom i potrafi zacząć zachowywać się całkiem inaczej, niż jeszcze jakiś czas wcześniej. W najprostszej i najczęstszej wersji sprawa wygląda tak.

Wolne rodniki – dlaczego to największy wróg naszej skóry i jak się przed nimi bronić?

Rodzaje skóry - skóra normalna

Wbrew pozorom to wcale nie najczęstszy typ. Zdrowa, napięta, lekko zaróżowiona o równomiernym kolorycie – o takiej cerze marzymy wszystkie, ale tylko niewielka grupa może się taką cieszyć – to przede wszystkim małe dzieci i młodzież przed okresem dojrzewania. Na normalnej skórze pory nie są zbyt widoczne. Nie występują też zmiany trądzikowe czy przesuszenia. To typ prosty w pielęgnacji; większość kosmetyków jej nie uczula, a punkt ciężkości przypada na nawilżanie.

Jakie mamy rodzaje skóry - skóra tłusta

Na skórze tłustej gołym okiem widoczna jest nadprodukcja łoju. Ma szary, ziemisty odcień i często pokryta jest zmianami trądzikowymi; rozszerzone pory sprzyjają wnikaniu bakterii w głąb skóry i pojawianiu się stanów zapalnych. Jest błyszcząca, zwłaszcza w strefie T. Jest też grubsza, niż skóra normalna, dzięki czemu wolniej się starzeje ( to także kwestia kosmetyków – te dedykowane skórze trądzikowej często maja także w swoim składzie substancje działające odmładzająco). Występuje najczęściej jako bardzo wrażliwym, dlatego dobranie właściwej pielęgnacji jest dość trudne – chodzi o lekkie działanie wysuszające, ale tak by nie spowodować podrażnień.

Skóra sucha - czym charakteryzuje się ten rodzaj skóry

Choć przez młodych ludzi uważana jest za bezproblemową i najbardziej upragnioną, wcale  nie jest prosta w pielęgnacji. Dużo cieńsza niż skóra tłusta czy normalna jest dużo bardziej podatna na upływ czasu – zmarszczki pojawią się najszybciej wokół oczu, później wokół ust i na policzkach. Ustępuje wspomnianym typom pod względem elastyczności i jędrności, za to często jest ściągnięta i podrażniona wskutek wywołanego suchością swędzenia. Pory nie są widoczne, rzadko teą pojawiają się zaskórniki. Wymaga nawilżania i natłuszczania.

Rodzaj skóry - cechy skóry mieszanej

To typ będący mieszanką dwóch innych typów. Skóra mieszana w kierunku tłustej zachowuje się czasem jak tłusta, a czasem jak jej przeciwieństwo, czyli potrafi wykazywać cechy normalnej. Błyszczy się, ale świecenie jest nasilone zwłaszcza w strefie T – gdy nos, czoło i broda wykazują nadprodukcję sebum, policzki pozostają suche. Trudna w pielęgnacji, bo łatwo ją uszkodzić wysuszającymi preparatami przez nadmierne odwodnienie. Starzeje się wolniej niż skóra normalna. Jest też inna opcja: skóra mieszana w kierunku suchej będzie poza strefą T wykazywać bardzo silne przesuszenie. Jest najtrudniejsza w pielęgnacji – wymaga jednoczesnego intensywnego nawilżania w suchych partiach i wysuszania tam, gdzie pojawia się nadmiar sebum.

Warto więc obserwować swoją skórę i pamiętać, że rodzaj skóry zmienia się w zależności od wieku, a także pory roku. Cechy cery mogą również ulegać zmianie po długotrwałym użytkowaniu jednego kosmetyku, kuracji trądzikowej lub przyjmowaniu leków hormonalnych.

Jakie są rodzaje trądziku?