Na pytanie o największy koszmar związany z wyglądem jest tylko jedna odpowiedz i brzmi ona trądzik. To jedna z tych chorób, która na dobre potrafi pozbawić człowiek wiary w siebie. Nie dość, że terapie planuje się na lata, a pierwsze efekty widoczne są dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach kuracji (pod warunkiem, że jest właściwie dobrana), to jeszcze ma różne odmiany i tendencje, by powracać.

Trudno uwierzyć, że kosmetologia wciąż nie potrafi sobie z tym poradzić jeszcze zanim pojawią nie nieestetyczne zmiany. Jak powstaje trądzik? Najprościej mówiąc chodzi o martwy naskórek i łój, które zatykają ujścia porów. Jeśli do tego miksu dołożyć bakterie, stan zapalny jest gwarantowany.

Jak pozbyć się pryszczy? Jest 6 złotych zasad, o których trzeba pamiętać

Rodzaje trądziku - trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy ma głównie podłoże hormonalne. W okresie dojrzewania pojawia się najczęściej w strefie T, czyli na czole, nosie i górnej części policzków, a także na ramionach i plecach. Pojawienie się zmian skórnych ma dość gwałtowny charakter: często mamy do czynienia z nowymi rzutami i nawrotami choroby, a same zmiany pojawiają się w formie otwartych lub zamkniętych krost. Te pierwsze często przyjmują formę ropną (tutaj wdaje się stan zapalny i choroba rozprzestrzenia się), drugie z kolei to klasyczne zaskórniki. Pierwsze zmiany trądzikowe pojawiają się w wieku 11 lat; choroba może trwać mniej więcej do ukończenia pełnoletniości.

Rodzaje trądziku - trądzik dorosłych

Trądzik dorosłych to inna jednostka chorobowa niż trądzik młodzieńczy, choć niejednokrotnie zdarza się, że płynnie przechodzimy z jednej formy w drugą. Ten pierwszy wygląda jednak trochę inaczej i inne są także przyczyny jego występowania. Podczas gdy trądzik młodzieńczy związany jest z dojrzewaniem i burzą hormonalną, trądzik dorosłych poza uwarunkowaniami genetycznymi, paleniem tytoniu, niewłaściwą pielęgnacją i opalaniem (!) oraz bogatą w cukier dietą ma podłoże psychologiczne, u podnóża którego leży przede wszystkim stres.  czyli głównie stres.

Trądzik dorosłych – jak wygląda i jakie ma przyczyny

Dorosłe kobiety doświadczają pojawienia się zmian w okolicach podbródka, żuchwy i szyi (strefa U). Inny jest także wygląd samych zmian – podczas gdy młode dziewczyny obserwują wykwit zaskórników i ropnych otwartych i zamkniętych zmian, w drugim przypadku mają one postać czerwonych zmian zapalnych i mogą być bolesne. U dorosłych zmiany rozwijają się stopniowo. Co ciekawe, choć trądzik  z automatu przypisuje się młodzieży, dorośli cierpią na niego wcale nie rzadziej: w przedziale 21-30 choruje niemal połowa kobiet. Dekadę później  (31-40 lat) z trądzikiem zmaga się ¼ tej grupy. W obu przypadkach zaleca się sięganie po produkty z oznaczeniem niekomedogenne.

Rodzaje trądziku - trądzik różowaty

Z trądzikiem różowatym oprócz typowych zmian wiąże się występowanie rumienia. Mimo popularnej opinii ta choroba nie ma związku z chorobami wewnętrznymi. Nie jest też odczynem alergicznym jak się często myśli, za to niektóre kosmetyki mogą zaostrzać jego objawy. U podłoża trądziku różowatego leżą rozszerzone naczynka (dlatego osobom na niego cierpiącym odradza się korzystanie z sauny). Pierwszy rzut choroby najczęściej ma miejsce po 30. roku życia. Przyczyny jego pojawienia się są nieznane.

Co to jest komedogenność i dlaczego powinniście unikać kosmetyków z takim oznaczeniem?