Mamy dobrą wiadomość dla fanek i fanów Jakuba Gierszała. Już niebawem znowu zobaczymy go na wielkim ekranie. Jak się okazuje, aktor, który zdobył popularność dzięki udziałowi we wzbudzającej wiele emocji „Sali samobójców”, zagrał agenta wywiadu PRL w dreszczowcu „Doppelgänger. Sobowtór”. Zdjęcia do nowego filmu w reżyserii Jana Holoubka właśnie się zakończyły, a my poznałyśmy i poznaliśmy kolejne szczegóły związane z produkcją. Poza tym do sieci trafiły pierwsze kadry, a także (długo wyczekiwany) zwiastun. Czego będzie dotyczyć fabuła i na kiedy zaplanowano premierę? Oto wszystko, co wiemy. 

„Doppelgänger. Sobowtór”: wszystko, co wiemy o nowym filmie Jana Holoubka

Jan Holoubek należy do grona najpopularniejszych reżyserów w Polsce. Ma na swoim koncie takie produkcje jak m.in. „Podatek od miłości”, „1800 gramów” oraz inspirowane prawdziwymi wydarzeniami „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Na początku 2022 roku rozpoczął natomiast zdjęcia do „Doppelgänger. Sobowtór”, czyli thrillera psychologicznego, którego akcja rozgrywa się pod koniec lat 70. i na początku lat 80. ubiegłego wieku. Fabuła filmu skupia się wokół tematu kradzieży tożsamości.  

Najważniejszą dla mnie warstwą filmu, ukrytą pod kryminałem, jest ta psychologiczna, dotycząca tożsamości. „Doppelgänger. Sobowtór” jest opowieścią o jej utracie. Fascynująca jest dla mnie równoległość bohaterów, którzy niemal równocześnie tego doświadczają. To gatunkowy thriller psychologiczny, który przenosi nas w fascynujący czas końca lat 70-ych i początek kolejnej dekady. Rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Główny bohater osiada we Francji, korzystając z komfortu i wolności, jakie oferował zamożny Zachód, wtapia się w lokalną społeczność w ramach działań wywiadowczych. W tle głównego wątku, rozgrywa się „wielka historia” przełomu dekad - wydarzenia Sierpnia ‘80, mroczne lata stanu wojennego i w końcu czas transformacji. To dla mnie okres niezwykle pociągający – przyznał w marcu 2022 roku Jan Holoubek w oficjalnej informacji prasowej. 

„Doppelgänger. Sobowtór”: Jakub Gierszał zagrał agenta specjalnego PRL w nowym filmie Jana Holoubka

Jak wspominałyśmy i wspominaliśmy, w roli głównej obsadzono Jakuba Gierszała. Producentka filmu, Anna Waśniewska, ujawniła w oficjalnym komunikacie prasowym, że jego bohater to jeden z nielicznych agentów specjalnych PRL o najwyższym stopniu szpiegowskiego wtajemniczenia. Cechy, które wyróżniają go od innych, to m.in. inteligencja i stalowe nerwy. 

Niewielu było takich agentów wywiadu PRL-u. Sztuka życia z fałszywymi danymi udawała się tylko najlepszym, najinteligentniejszym jednostkom o stalowych nerwach. „Wtórnik” to największy stopień szpiegowskiego wtajemniczenia. Szacuje się, że w latach 70-ych było ich tylko piętnastu. Nasz bohater, którego gra Jakub Gierszał, był jednym z nich. Przygotowania do filmu trwały prawie dwa lata, rozpoczęcie zdjęć poprzedzały długie, skrupulatne dokumentacje reżysera i ekipy oraz międzynarodowe castingi – przyznała w marcu 2022 roku Anna Waśniewska, producentka filmu, TVN Grupa Discovery

„Doppelgänger. Sobowtór”: fabuła

Z oficjalnego komunikatu, który trafił do mediów w czerwcu 2022 roku, dowiedziałyśmy się i dowiedzieliśmy się, że fabuła „Doppelgänger. Sobowtór” skupia się na dwóch - żyjących równolegle - bohaterach: Hansie (w tej roli Jakub Gierszał) oraz Janie Bitnerze (Tomasz Schuchardt). Pierwszy z nich jest pracownikiem urzędu w Strasburgu. Wiedzie bardzo spokojne życie. Z kolei drugi bohater mieszka  w Sopocie. Ma rodzinę, jest patriotą, angażuje się w sprawy „Solidarności” i walczy o wolność ukochanego kraju. Pewne wydarzenia sprawią, że ich drogi przetną się. Co więcej, okaże się, że mają ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. 

„Doppelgänger. Sobowtór”: obsada

Kto (poza Jakubem Gierszałem i Tomaszem Schuchardtem) pojawi się na ekranie? Okazuje się, że na potrzeby „Doppelgänger. Sobowtór” przeprowadzono międzynarodowe castingi. W filmie zagrają gwiazdy polskich, jak również zagranicznych produkcji, w tym Emily Kuschel, Katarzyna Herman, Andrzej Seweryn, Wiktoria Gorodeckaja, Nathalie Richard, Joachim Raaf, a także Jessica McIntyre

„Doppelgänger. Sobowtór”: zdjęcia z planu

Prace na planie zdjęciowym „Doppelgänger. Sobowtór” zostały już zakończone. W związku z tym twórcy i twórczynie (świetnie zapowiadającego się) filmu ujawnili kolejne szczegóły. Jak się okazuje, zdjęcia realizowano w wielu miastach w Polsce, w tym w Warszawie i Trójmieście. Janowi Holoubkowi, a także współpracującym z nim osobami zależało na tym, by jak najdokładniej odwzorować realia przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Film ma niesamowity rozmach inscenizacyjny. Kręciliśmy go w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy, Toruniu, na Półwyspie Helskim, a także w mniejszych miejscowościach na Dolnym Śląsku, szukając najciekawszych lokacji, jakie oferują te miasta. Wspaniała praca scenografii,  kostiumów, charakteryzacji oraz pionu operatorskiego spowodowały, że film już na tym etapie wygląda przepięknie. Mam wrażenie, że udało nam się bardzo wiarygodnie odtworzyć zarówno scenerię PRL, jak i zamożnego Zachodu przełomu lat 70. i 80.  To dla mnie fantastyczne doświadczenie także dlatego, że po raz pierwszy spotkałem się w pracy z tak dużą obsadą obcojęzyczną. W naszym filmie zagrało wiele wspaniałych aktorek i aktorów z Niemiec i Francji  – przyznał reżyser filmu Jan Holoubek.

Czy twórczyniom i twórcom udało się osiągnąć upragniony efekt? O tym przekonamy się dopiero po premierze. Natomiast już teraz możecie zobaczyć pierwsze zdjęcia z planu z Jakubem Gierszałem i innymi członkami oraz członkiniami obsady (zajrzyjcie do naszej galerii), jak również oficjalny zwiastun. 

Zobacz także:

„Doppelgänger. Sobowtór”: zwiastun

Długo wyczekiwany zwiastun, który trafił do sieci w listopadzie tego roku, sprawił, że jeszcze bardziej nie możemy doczekać się premiery nowego filmu z Jakubem Gierszałem w roli głównej. Jest mrocznie, tajemniczo, a emocje już teraz sięgają zenitu. Trwające niespełna minutę wideo możecie obejrzeć poniżej.

„Doppelgänger. Sobowtór”: data premiery 

Dokładna data premiery „Doppelgänger. Sobowtór” została ujawniona w momencie, w którym wspomniany zwiastun trafił do sieci. Nie trzymamy was dłużej w niepewności. Nowy film z Jakubem Gierszałem, Andrzejem Sewerynem, Wiktorią Gorodeckają i innymi gwiazdami polskich, jak również zagranicznych produkcji trafi do kin 24 lutego 2022 roku. Nie możemy się doczekać.