Jeanne Moreau nie żyje. Legenda europejskiego kina, kiedyś jedna z najpiękniejszych francuskich aktorek, 31 lipca została znaleziona martwa w swoim domu. Śmierć Moreau została oficjalnie potwierdzona, ale jej przyczyny nie zostały jak na razie wyjaśnione. Prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał Moreau "legendą kina i teatru". Dodał też, że Jeanne wyróżniała wielka pasja życia, a także, że była artystką nieskończenie wolną i w pełni zaangażowaną w każdy ze swoich projektów. Jeanne Moreau robiła największą karierę w tych samych latach, co Brigitte Bardot. Podczas gdy Bardot uchodziła za "tę ładniejszą", Moreau powszechnie uważano za bardziej utalentowaną. Orson Welles, który współpracował z Jeanne przy wielu filmach, nazwał ją "najlepszą aktorką świata". Kim była Jeanne Moreau? Poznajcie jej ciekawą historię.

Jeanne Moreau urodziła się 23 stycznia 1928 roku w Paryżu. Była córką restauratora z paryskiej dzielnicy artystycznej Montmartre, zaś jej matka, tancerka, była z pochodzenia Brytyjką. Moreau studiowała w konserwatorium w Paryżu. Swoją karierę Jeanne rozpoczęła w wieku 20 lat od gry na deskach słynnego teatru Comédie Française. W filmie Moreau zadebiutowała dopiero po wojnie, w 1949 roku.

Jeanne Moreau stawiała pierwsze kroki w świecie filmu w latach 50-tych. Grała wówczas bardzo dużo i robiło się o niej coraz głośniej. W drugiej połowie lat 50-tych miała już niemal status gwiazdy. Zdobyła go dzięki rolom w filmach filmach legendarnego Louisa Malle’a: "Windą na szafot" i "Kochankowie". Na początku kolejnej dekady Moreau uchodziła już za symbol seksu oraz francuską femme fatale.

Największym sukcesem komercyjnym w karierze Jeanne Moreau była komedia "Viva Maria", w której wystąpiła obok ulubienicy Francuzów Brigitte Bardot. Film był wielkim sukcesem kasowym i dał obu aktorkom totalną rozpoznawalność, nie tylko we Francji. Podobno Moreau i Bardot rywalizowały ze sobą na planie filmu, jednak nigdy nie skomentowały plotek na temat rzekomej wzajemnej niechęci. Co więcej - wiele lat później Bardot i Moreau się zaprzyjaźniły. W kolejnych latach Jeanne Moreau związała się z twórcami tzw. Nowej Fali. Występowała w filmach Truffauta, Antonioniego, Bunuela. Ostatni raz widzieliśmy ją na wielkim ekranie w dziele Alexa Lutza, komedii "Le talent de mes amis" w 2015 roku.

Jeanne Moreau była dwukrotnie zamężna. Poza tym często wiązała się z reżyserami i artystami. Była związana m.in. Louisem Mallem i Lee Marvinem, a także z legendarnym projektantem mody Pierre'em Cardinem. Jeanne miała jedno dziecko, syna Jerome'a, który jak matka został artystą.

Jeanne Moreau zmarła w poniedziałek, 31 lipca 2016 roku. Zobaczcie w naszej GALERII, jak wyglądała w czasach największej świetności>>