Na co dzień nie jemy zbyt dużo chleba, ale dla tego zrobimy wyjątek – poprosimy od razu cały bochenek! Tęczowy chleb to spełnienie naszych kulinarnych marzeń i jesteśmy pewne, że wy też będziecie nim zachwyceni.

W wypiekaniu tego różowo-niebiesko-fioletowego chleba specjalizuje się piekarnia El Bolillo Bakery w Huston i produkuje go mniej więcej od roku. Zaczęło się od eksperymentu, który zdobył ogromną popularność w internecie. Jak przyznał menadżer piekarni, klienci ustawiali się w kolejce po bochenki tęczowego chleba i dzwonili z pytaniami jeszcze przed tym, jak pierwsza partia wyszła z piekarnika!

Szczerze mówiąc, nie dziwi nas zachwyt tym wyjątkowym chlebem, ponieważ wygląda przepięknie i nie da się przejść obok niego obojętnie. A co ze smakiem? Podobno smakuje tak samo dobrze, jak wygląda (a może nawet lepiej!). Chlebek jest słodki za sprawą dodanego przed pieczeniem, zabarwionego cukru. Każdy z kolorów ma inny smak, dzięki czemu, podczas jedzenia chlebka, poczujemy maliny, truskawki, pina-coladę oraz gumę balonową!

ZOBACZ TAKŻE: 3 metrowy jednorożec to wszystko, czego potrzebujesz na wakacyjną imprezę >>>

Sam proces pieczenia tęczowego chleba jest dość pracochłonny i skomplikowany. Trzeba bowiem uważać, aby kolory się nie połączyły oraz (przede wszystkim), żeby cukier pod wpływem temperatury nie zmienił się w czarny lub brązowy.

Nie dziwi nas fakt, że ten chleb zdobył tak ogromną popularność. Jako fanki wszystkiego, co tęczowe, jesteśmy na TAK!