Jedzenie ma duży wpływ na nastrój!

Nastrój jest składową wielu czynników. W ciągu dnia dociera do nas mnóstwo bodźców, które mogą być różnie odbierane, w zależności od humoru, pory roku czy pogody. Inaczej na jedzenie reagujemy również z pustym brzuchem, a inaczej w oczekiwaniu na atrakcyjny posiłek. Szczególnie gdy jesteśmy głodni, dany produkt nie tylko pobudza do działania, ale również dostarcza satysfakcji.

Tezy te znajdują swoje uzasadnienie w różnych dziedzinach naukowych. Przykładowo według chemii i biologii warto spożywać szczególnie takie jedzenie, które zawiera tryptofan, a więc integralny składnik serotoniny uznawanej za hormon szczęścia. Dietetycy zwracają także uwagę na odpowiednią podaż witamin, kwasu foliowego oraz kwasów omega-3 i omega-6 w codziennej diecie, gdyż pozwala to nie tylko na utrzymanie zdrowego stylu życia, ale również lepszego samopoczucia.

Wiola Lis z ekologicznego centrum Arkana Smaku podkreśla: „Szukając wartościowych produktów, musimy brać pod uwagę nie tylko ich rodzaj, ale również jakość. Przejrzyste składy i brak sztucznych dodatków to lepsze odżywienie organizmu, a za tym idzie ogólnie lepsza kondycja psychofizyczna”.

 Co warto jeść, a czego unikać? 

Lista składników poprawiających humor jest długa. Poniżej znajdują się produkty spożywcze, które są łatwo dostępne i powinny na co dzień występować w zbilansowanej diecie każdego, niezależnie od wieku. Warto wybrać swoje ulubione elementy i w razie potrzeby zwiększyć częstotliwość ich pojawiania się w jadłospisie. 

Czekolada

Klasyk na poprawę nastroju. Warto kupować taką z wysoką zawartością kakao, gdyż to ono zawiera mnóstwo substancji o działaniu psychoaktywnym i wpływającym na nastrój. Tyramina i fenyloetyloamina są odpowiedzialne za pobudzanie ośrodków przyjemności w mózgu. 

Kiszonki (kapusta, ogórki, kimchi)

Kiszonki są naturalnymi probiotykami, które działają wzmacniająco na ludzką florę jelitową. Odpowiadają za dobre samopoczucie. Dobre bakterie nie tylko biorą udział w kluczowych procesach trawiennych, ale również wpływają na reakcje chemiczne, które zachodzą w mózgu. 

Ewelina Klimek, specjalistka produktowa w ekocentrum Arkana Smaku poleca nowe smaki: „Jeśli nie przepadamy za klasycznymi ogórkami kiszonymi lub kapustą, warto wypróbować koreańskie kimchi. To kapusta marynowana i kiszona w specyficzny sposób, przyprawiona na ostro. Jest niezawodna nie tylko jako dodatek do dań azjatyckich! To produkt, który z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością”.

Zobacz także:

Kawa

Kawa, podobnie jak każdy produkt spożywany w nadmiarze, może zaszkodzić. Jednak wysokiej jakości ziarna mielone w domowym młynku dostarczą nie tylko wspaniałych doznań zapachowych, ale również smakowych. Aby pić dobry napar, nie trzeba od razu kupować kosztownego ekspresu. Warto wykorzystać jedną z popularnych metod, jakimi są parzenie w kawiarce lub technika french-press. Urządzenia znacznie podniosą jakość każdej wypitej filiżanki ciemnego napoju. Kofeina zawarta w kawie podnosi poziom dopaminy niwelującej zmęczenie i poprawiającej nastrój. 

Orzechy  

Polecamy szczególnie orzechy brazylijskie — są dobrym źródłem selenu chroniącym komórki przed źródłem stresu oksydacyjnego. Orzechy zawierają również aminokwasy oraz wpływają na poziom serotoniny. Warto zagryzać je do filmu zamiast chipsów!

Ryby 

Dietetycy rekomendują przede wszystkim ryby tłuste. Warto zatem sięgać po makrelę oraz łososia. Można je jeść w porze obiadowej przygotowane w piekarniku, na parze lub usmażone. Alternatywnie warto wykorzystać je do sałatki lub kanapki (wędzony łosoś w plastrach) lub jako baza pasty rybnej (wędzona makrela).

Ewelina Klimek z Arkanów Smaku przypomina: „Ryby stanowią podstawę diety, jednak często zapominamy o ich dobroczynnym wpływie na zdrowie i nastrój. Głównie dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 pozytywnie wpływają na pracę naszego mózgu”. 

Drób

Pomimo że drób jest mięsem chudym, dostarcza mnóstwo makroelementów niezbędnych w diecie. Koniecznie wybierajmy dobrej jakości mięso i zwracajmy uwagę na jego świeżość. Zamiast hipermarketu, warto wybrać się do lokalnego rzeźnika. Dietetycy zachęcają również do eksperymentowania z różnym rodzajem drobiu, nie musi to być wyłącznie kurczak. Obiad doskonale urozmaici kaczka czy indyk, zapewniając odpowiednią podaż tryptofanu niezbędnego do produkcji serotoniny oraz witaminy B12. 

Jak widać, jedzenie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Warto zatem kierować się nie tylko kalorycznością danych potraw, ale również zawartością aminokwasów i mikroskładników, które pozwolą na zachowanie dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Cieszmy się jedzeniem!

--

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich

---

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.