24 marca do kin na całym świecie trafi film zatytułowany "Azyl' (angielski tytuł "The Zookeeper's Wife"), w którym główną rolę zagrała Jessica Chastain ( dwukrotnie nominowana do Oscara - w 2012 roku za rolę w filmie "Służące", a rok później za film "Wróg numer jeden"). Aktorka aktualnie przebywa w Polsce, gdzie bierze udział w promocji filmu, a 8 marca planuje wziąć udział w warszawskim marszu na rzecz Międzynarodowego Strajku Kobiet (udział zapowiedziała na swoim oficjalnym koncie na Facebooku).

W filmie "Azyl" zagrała główną rolę - wcieliła się w postać Antoniny Żabinskiej, polskiej pisarki, która związana była z Ogrodem Zoologicznym w Warszawie (była żoną Jana Żabińskiego, wieloletniego dyrektora warszawskiego Zoo). Podczas II wojny światowej wspólnie z mężem ukrywała Żydów (między innymi uciekinierów z warszawskiego getta) na terenie pustych pomieszczeń Zoo. W 2007 roku na podstawie tej historii amerykańska pisarka Diane Ackerman stworzyła powieść zatytułowaną "The Zookeeper's Wife", której ekranizacja w tym roku trafi do kin.

Promocja filmu zbiega się z Międzynarodowym Strajkiem Kobiet, który przypada na 8 marca ("Dzień Kobiet"). Na całym świecie, w tym także w Warszawie zaplanowano setki tysięcy marszów. W stolicy po raz 17. odbędzie się tzw. Manifa i w tym roku jej hasło brzmi "Przeciw przemocy władzy. Dość wyzysku reprodukcyjnego” - jej celem jest zwrócenie uwagi na rządowe plany zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, wycofanie refundacji zabiegów in vitro, rezygnowanie ze standardów okołoporodowych, a także brak wsparcia dla rodzin nieheteroseksualnych. 

Jessica Chastain na swoim oficjalnym koncie na Instagramie i Facebooku poinformowała, że 8 marca planuje spędzić z polskimi kobietami maszerując z nimi ramię w ramie podczas warszawskiej Manify.