W całym kraju trwają protesty w związku z wyrokiem wydanym 22 października przez Trybunał Konstytucyjny. Na jego podstawie nielegalna w Polsce będzie aborcja z przesłanki embriopatologicznej, czyli gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. To reakcja na wniosek złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji i ruchów pro-life na czele z Ordio Iuris i Kają Godek, inicjatorką projektu „Zatrzymaj aborcje”.


Zobacz także: Aborcja w Polsce – kiedy można jej dokonać i gdzie szukać pomocy?
 

Zgodnie z zapisami ustawy z 1993 roku możliwa jest ciągle aborcja w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, tj. kazirodczego lub gwałtu. Choć Godek i tę kwestię chciałaby uregulować i dążyć do tego, by zgwałcone kobiety także musiały rodzić dzieci.

Oprócz ludzi manifestujących swój sprzeciw na ulicach, sporo słów protestu pojawia się także w mediach społecznościowych. Głos zabierają także gwiazdy i celebryci. Wiele osób publicznych decyduje się też na bardzo szczere, często bolesne wyznania, jak choćby Joanna Koroniewska. Aktorka, a prywatnie matka, napisała, że tylko dwie ciąże na osiem udało jej się szczęśliwie donosić. I nie rozumie, jak można skazywać kobiety na cierpienie, jakim jest rodzenie chorych dzieci pod przymusem i często skazywanie ich na rychłą śmierć.

Joanna Krupa dołącza do głosów sprzeciwu wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego: „Widać, że rząd gardzi kobietami, mając w nosie ich zdanie i nie szanując ich praw”

Głos sprzeciwu wobec praktyk głównie obozu rządzącego, któremu podlega upolityczniony TK wybrzmiał również ze strony Joanny Krupy. Jurorka programu Top Model, która pod koniec zeszłego roku została mamą dziewczynki o imieniu Asha Leigh, także zamieściła na swoim profilu na Instagramie obszerny wpis, gdzie odnosi się do obecnej sytuacji w Polsce, a także do swojej wiary.

„Jestem w olbrzymim szoku, że w kraju, w którym się urodziłam, zamiast pomagać i wspierać ludzi, iść do przodu, rozwijać się, to cofa się do czasów prehistorycznych… Widać, że rząd gardzi kobietami, mając w nosie ich zdanie i nie szanując ich praw. Ja jako matka nie wyobrażam sobie nie móc decydować o swoim ciele i zdrowiu, tylko banda imbecylów, argumentująca swoje postanowienia z przykazaniami Kościoła, decyduje o tym, co mamy robić, a czego nie. Jak widać najczęściej to diabły, najwięksi grzesznicy powołują się na zasady kościoła, skoro nie zważają na nasze prawa, nie słuchają nas tylko rozporządzają coś, bo im się tak podoba (…) Ja sama jestem osobą wychowaną w wierze katolickiej i jestem bardzo wierzącą osoba. Sytuacja, która wydarzyła się teraz w Polsce na pewno nie jest w myśl wiary o miłości i poszanowaniu bliźniego” – napisała Krupa.

Pod jej postem pojawiło się mnóstwo komentarzy wsparcia od kobiet obserwujących Joannę, w tym m.in. od zwyciężczyni Top Model  Kasi Szklarczyk. Cały wpis znajdziecie poniżej.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jestem w olbrzymim szoku, ze w kraju w którym się urodziłam, zamiast pomagać i wspierać ludzi, iść do przodu, rozwijać się to cofa się do czasów prehistorycznych... Widać, ze rząd gardzi kobietami, mając w nosie ich zdanie i nie szanują ich praw. Ja jako matka, nie wyobrażam sobie nie moc decydować o swoim ciele i zdrowiu, tylko banda imbecylów, argumentujaca swoje postanowienia z przykazaniami Kosciola decyduje o tym co mamy robić, a czego nie. Jak widać najczęściej to diabły, najwięksi grzesznicy powołują się na zasady kosciola skoro nie zważają na nasze prawa, nie słuchają nas, tylko rozporządzają coś bo im się tak podoba. Moje pytanie kto pomoże tym Matkom, które po urodzeniu martwego dziecka lub bardzo chorego, zdeformowanego, będą cierpiały, przeżywały olbrzymi ból straty? Kto pomoże im wychować chore dzieci? NIKT !!! To matka zostanie z tym wszystkim Sama, wtedy już wszyscy zapomną o niej, dostanie 500 zł renty i tyle. To jest okropne, egoistyczne myślenie. Gotuje się we mnie jak widzę co rząd dziś robi, co Wy macie w głowach! Ja sama jestem osoba wychowana w wierze katolickiej i jestem bardzo wierzącą osobą, sytuacja która wydarzyła się teraz w Polsce na pewno nie jest w myśl wiary o miłości i poszanowaniu bliźniego! Photo #throwback

Post udostępniony przez Joanna Krupa (@joannakrupa) Paź 24, 2020 o 2:45 PDT