Kociarze! Oto film waszego życia! - czytamy w oficjalnej informacji prasowej polskiego dystrybutora filmu dokumentalnego KEDI, który już w czerwcu zostanie zaprezentowany na specjalnych pokazach w polskich kinach. Obraz, który zdążył już zachwycić recenzentów na całym świecie i stał się przebojem amerykańskich kin.

To prawdziwe arcydzieło, magiczny dokument, a także cudowna historia o tajemnicach i radościach kotów i kochających ich ludzi. Widzowie będą mruczeć i prosić o więcej! – napisał po premierze filmu amerykański krytyk Pete Hammond.

KEDI podbija amerykańskie kina

Ten niezwykły koci film podbił serca publiczności oraz krytyków (świadczy o tym chociażby fakt, że uzyskał on aż 97% pozytywnych recenzji w popularnym serwisie Rotten Tomatoes) i stał się prawdziwym przebojem amerykańskich kin, będąc trzecim najlepiej zarabiającym nieanglojęzycznym dokumentem wszech czasów.

O czym jest tak naprawdę dokument zatytułowany KEDI?

Kto był przynajmniej raz w Stambule ten doskonale wie, że to miasto z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedyne w swoim rodzaju najprawdziwsze kocie imperium. Koty, mając w nim swoje wyjątkowe, zaszczytne miejsce i są nieodłączną częścią lokalnej społeczności. Żyją na styku dwóch światów – dzikiego i cywilizowanego: nie mają swoich właścicieli, ale każdego dnia towarzyszą mieszkańcom w chwilach smutku i radości. Bywają drapieżne, uparte, zdeterminowane, ale też wdzięczne, radosne i wierne. A tak naprawdę są najważniejszymi mieszkańcami Stambułu – ukrytym skarbem miasta, niestrudzonymi towarzyszami i nieoczywistym lustrem, w którym każdy może się przejrzeć.

KEDI to film dokumentalny opowiedziany z perspektywy stambulskich kotów: Spryciary, Przylepy, Sułtana, Flirciarza, Bestii, Szajby i Cwaniaka. Siedząc wygodnie w kinie oglądamy z bliska ich codziennie przygody, długie wędrówki i spotkania z mieszkańcami. Nikt nie potrafi oprzeć się ich urokowi, a Stambuł byłby bez nich zupełnie innym miastem. Poznajcie ich sekretne życie oglądając zwiastun filmu.

Od 15 lipca film dostępny będzie w sieci kin Multikino w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie i w Warszawie.