Przed nami sezon ślubny, a niestety pandemia koronawirusa ciągle nie pozwala nam wrócić do normalności. Nadal obowiązuje sporo obostrzeń, które bezpośrednio wpływają także na organizacje wesel. Cały czas obowiązuje brak możliwości organizowania zgromadzeń powyżej 50 osób, a także limity wiernych w kościele. Na ten moment na każde 10 metrów kwadratowych może przebywać 1 osoba. To oznacza, że np. do kościoła o powierzchni 1500 metrów kwadratowych wejść może 150 osób. Co w takim razie z przyjęciami weselnymi? W tej sprawie na dzisiejszej konferencji prasowej głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. 

Polski Pałac Manowce uznany za najlepsze miejsce na wesele w Europie! >>>

Kiedy wesela? Jest decyzja rządu  

Wcześniej była mowa o tym, że możliwe będzie organizowanie wesel na max. 50 osób. Rekomendował to minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Dzisiaj jednak ta liczba zmieniła się o 100 i dotyczy różnych imprez rodzinnych, w tym wesel. - Chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób – oświadczył prezes rady ministrów. - Ta liczba jest wydyskutowana, wypracowana z wieloma ekspertami, epidemiologami – zaznaczył i dodał, że „to najważniejsze wydarzenie w życiu będzie mogło odbywać się od 6 czerwca” 2020 roku. W związku z tym, że zniesiono także obostrzenia związane z noszeniem maseczek, weselnicy nie muszą zakrywać nosa i ust podczas imprezy. Gości weselnych obowiązują jednak wytyczne sanitarne. Co to oznacza? 

Wesela 2020: na jakich zasadach mogą być organizowane?

Nieoficjalnie mówi się, że na jednego gościa weselnego mają przypadać 4 metry kwadratowe wliczając w to np. korytarze, tarasy, czy altanki, czyli wszystkie miejsca, po których mogą poruszać się goście. Będą musieli być oni więc odpowiednio rozsadzeni. Prawdopodobnie przy stołach będzie mogło być 20 proc. miejsc mniej niż standardowo, a siedzenie naprzeciwko siebie nie będzie możliwe. Co więcej, między stołami ma być 1,5 metra odległości. Mówi się, że na 15 gości będzie przypadała jedna osoba z obsługi, przypisana do jednej grupy gości. I obsługa też będzie musiała nosić maseczki.

Na terenie obiektu, gdzie zorganizowane będzie wesele, goście i pracownicy muszą mieć zapewnione środki do dezynfekcji , a dozowniki z płynem do dezynfekcji mają być umieszczane m.in. przy wejściu do obiektu, dla gości w obszarze sali jadalnej, przy wyjściu z toalet. W nic mają być również zapewnione jednorazowe ręczniki papierowe. Nieco mniej obostrzeń będzie wymaganych podczas wesel w plenerze. Trzeba będzie jednak pilnować 1 metra odległości między krzesłami, na których będą siedzieć goście weselni. 

Czy można iść na wesele w białej sukience? Wedding plannerka podpowiada! >>>