„Kiedy planujesz powiększyć rodzinę”? Jeśli niedawno wzięłyście ślub, na pewno doskonale wiecie, jak szybko, i jak często pojawia się to pytanie. I jak bardzo potrafi ono zirytować, gdy dzieci wcale się mieć nie chce. Nie mówiąc już o tym, jak bardzo może zranić, kiedy – z różnych powodów – dzieci mieć nie można. Bardzo cieszymy się więc, że temat podjęła Ewa Chodakowska, która była niedawno gościem w Instytucie Matki i Dziecka. I to właśnie tam opowiedziała o swoich doświadczeniach z tym związanych, otwarcie deklarując, że ona sama dzieci nie planuje. Decyzję tę podjęła jeszcze przed ślubem, ale z obawy przed opinią publiczną nie chciała mówić o tym głośno. Aż do teraz.

Ewa Chodakowska nie chce mieć dzieci. O tym, że nie planuje rodziny opowiedziała w Instytucie Matki i Dziecka

Na pytanie, kiedy ona sama planuje powiększyć rodzinę, Ewa Chodakowska po raz pierwszy otwarcie powiedziała, że „nigdy”. I dodała, że wspólnie z mężem podjęli taką decyzję zanim powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Podkreśliła, że to świadoma decyzja, a nie konsekwencja problemów zdrowotnych, dlatego ciągłe odpowiadanie na to pytanie, nie jest dla niej bolesne (choć mogłoby być). Nie dziwi się też, że nieustannie musi na nie odpowiadać. Po raz pierwszy jednak zdecydowała się odpowiedzieć na nie naprawdę szczerze. 

„Pytają dziennikarze, pytają obserwatorzy, są po prostu ciekawi. Problem pojawiłby się wtedy, gdybym planowała rodzinę, a dzieci nie mogła mieć. Wtedy ten temat staje się drażliwy. Każdy podejmuje ryzyko indywidualnie, zadając to pytanie. Czy trafi na grunt drażliwy i delikatny i czy jest to wtedy nietaktowne pytanie, albo czy ktoś szczerze odpowiada i mówi, że wybrałam inną drogę i nie planuję” – wyznała. To przełom, bo dotychczas na pytanie „kiedy planuje powiększyć rodzinę”, mówiła – „za dwa lata”. I mówiła tak przez ponad 8 lat... Między innymi w wywiadzie z Magdą Mołek. Dlaczego?

Dlaczego Ewa Chodakowska dopiero teraz powiedziała, że nie planuje powiększenia rodziny?

Słynna trenerka wyznała, że bała się powiedzieć otwarcie, że nie planuje mieć dzieci z obawy przed oceną ze strony opinii publicznej, a dokładnie hejtu, który mógłby się na nią wylać. To właśnie dlatego wspólnie z mężem przyjęli taktykę, by mówić, że JESZCZE nie teraz. 

„Ja i mąż podjęliśmy taką decyzję lata temu, jeszcze przed ślubem. Wiedzieliśmy od początku, że nie planujemy powiększania naszej rodziny, natomiast bałam się o tym mówić. I pytanie, dlaczego właśnie się bałam? To jest przejmujące, że bałam się linczu, wykluczenia, hejtu” – powiedziała. Dodając, że teraz dojrzała, by mówić,  jak jest naprawdę.

Chodakowska wyjaśniła także, że to, że sama nie chce mieć dzieci, nie sprawia, że negatywnie ocenia kobiety, które decydują się na macierzyństwo. Wręcz przeciwnie – uważa je za bohaterki, które na co dzień muszą wykazywać się heroizmem. „To osoby, które codziennie, w moim mniemaniu, zdobywają Mount Everest i wracają z niego, żeby następnego dnia znów się na niego wspiąć. Podziwiam je” – powiedziała. Dodała też, że macierzyństwo to ogromne wyzwanie i ona sama nie jest na to gotowa.