Kiedy życie wróci do normy, czyli 4 etapy zdejmowania obostrzeń związanych z koronawirusem

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Wolny czas spędzamy w domu, w miarę możliwości pracujemy zdalnie i... z utęsknieniem czekamy na powrót normalności. Kiedy on nastąpi? Dokładnie nie wiadomo, choć w Polsce powstał już plan zdejmowania związanych z koronawirusem obostrzeń. Rządowy plan powrotu do normalności, w tym odmrożenia gospodarki podzielony został na 4 etapy. Pierwszy z nich rozpoczyna się już dziś, 20 kwietnia 2020 roku.

4 etapy powrotu do normalności w Polsce

Według pierwszego etapu zdejmowania obostrzeń w Polsce, już od 20 kwietnia będzie można wchodzić z domu, nie tylko do pracy czy po zakupy, ale także na spacer – do parków i lasów (w dalszym ciągu nie będzie można korzystać jednak z placów zabaw czy siłowni plenerowych oraz organizować zgromadzeń). Wychodzić z domu będą mogły także osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 rok życia – wcześniej mogły robić to wyłącznie pod opieką dorosłego. Więcej osób będzie mogło także przebywać w sklepach oraz w kościołach. Wciąż zobowiązani jesteśmy jednak do zakrywania ust i nosa (najlepiej nosząc maseczki), a także zachowywania dwumetrowych odstępów od innych osób. Osoby chore lub potencjalnie zarażone mają przebywać na kwarantannie, kto może – wciąż ma pracować zdalnie. 

Z powodu koronawirusa w Chinach wzrosła liczba rozwodów. Tak samo będzie w Polsce? >>>

Przejście do kolejnych etapów, a tym samym zdjęcie kolejnych obostrzeń, uzależnione będzie od sytuacji – „przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), wydajności służby zdrowia oraz realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne” – czytamy na stronie rządu. Jak mają wyglądać? Już wyjaśniamy.

2 etap powrotu do normalności

W drugim etapie przywrócone zostanie działanie sklepów budowlanych w weekendy. Otwarte zostaną hotele i inne miejsca noclegowe (z pewnymi ograniczeniami). A także niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki.

3 etap powrotu do normalności

Galerie handlowe zostaną otwarte na 3 etapie zdejmowania obostrzeń. W tym samym czasie zostaną otwarte także zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. A także punkty gastronomiczne. We wszystkich tych miejscach spodziewać się będzie można wprowadzenia konkretnych środków ostrożności. Ruszyć mają także wydarzenia sportowe, które na tym etapie miałyby odbywać się jednak bez udziału publiczności. Dzieci powrócą do żłobków, przedszkoli oraz klas początkowych (1-3) w szkołach podstawowych. Wprowadzone zostaną jednak limity osób w salach.

Szwedzka księżniczka odłożyła tiarę i rozpoczęła pracę w szpitalu. Pomaga w walce z koronawirusem >>>

Zobacz także:

4 etap powrotu do normalności

Na czwartym etapie powrotu do normalności otwarte zostaną solaria i zakłady masażu, funkcjonować zaczną także siłownie i kluby fitness. Znów będziemy mogli także chodzić do kina czy teatru, choć w nowym reżimie sanitarnym.

Rząd na bieżąco monitoruje sytuacje w Polsce, a ponieważ dotychczas wprowadzał zmiany co tydzień, liczymy, że w podobnym tempie będzie przechodził do kolejnych etapów. To oczywiście założenie bardzo optymistyczne, nie tracimy jednak nadziei. Będziemy was informować na bieżąco. Stay tuned!