Od 6 czerwca ponownie otwarte zostaną placówki kulturalne. Choć pandemia koronawiursa nie ustępuje, polski rząd podjął decyzję o złagodzeniu kolejnych obostrzeń i tym razem dotyczą one kin, teatrów, filharmonii czy domów kultury. Minister Piotr Gliński na wczorajszej konferencji podkreślił jednak, że otwarcie tych miejsc jest możliwością, a nie nakazem. To oznacza, że placówki same odejmą decyzję, czy wpuszczą na swoje sale widzów. Te, które się na taki krok zdecydują, są zobowiązane przestrzegać reżimu sanitarnego. Na czym będzie on polegał? 

Kina otwarte od 6 czerwca. Na jakich zasadach będą funkcjonować? 

Widownie w kinach czy w teatrach będą mogły być zapełnione do połowy, tzn. jeśli sala kinowa może pomieścić 100 osób, film obejrzy tylko 50. Każdy widz będzie musiał mieć rękawiczki oraz maseczkę ochronną. A to oznacza, że nie będzie możliwości spożywania podczas seansu przekąsek typu popcorn (niektórzy na pewno się ucieszą z tego powodu, bo będą mogli delektować się tylko i wyłącznie obrazem na ekranie, a nie czyimś chrupaniem). Podobne zasady obowiązują np. w Czechach. Z kolei w Norwegii goście kin bez problemu będą mogli skorzystać z kinowych barów. Nie wiadomo, jak dokładnie ma wyglądać organizacja widowni, czyli jakie odstępy dokładnie muszą być zachowane. Według ciągle obowiązujących zasad w przestrzeni publicznej i w kawiarniach odstęp między osobami (jeśli nie są rodziną) musi wynosić 2 metry. Sugerując się tym, w kinach na pewno wyznaczone będą miejsca, które będzie można zajmować. To raczej leży w gestii poszczególnych placówek, aby opracować własną logistykę. 

Fajne filmy na kolejny weekend w domu. Co warto obejrzeć? >>>

Otwarcie kin 6 czerwca. Czy Multikino i Cinema City będą otwarte?

Kina ciągle czekają na dokładne wytyczne od ministerstwa zdrowia. A ponieważ premier Gliński zapowiedział, że otwarcie kin nie jest dobrowolne, największe sieci kin w Polsce, czyli Multikino, Cinema City i Helios nie przyjmą widzów już 6 czerwca. Tęsknimy za Wami tak samo, jak Wy tęsknicie za kinem. Jednak ze względu na to, że stawiamy na pierwszym miejscu komfort i bezpieczeństwo Wasze oraz pracowników, zdecydowaliśmy, że otworzymy nasze multipleksy w późniejszym terminie. Czekamy na szczegółowe wytyczne sanitarne i obiecujemy, że odpowiednio przygotujemy kina na Wasz powrót. Ponadto dokładamy wszelkich starań, aby nasz repertuar był urozmaicony, tak aby każdy z Was znalazł idealny seans dla siebie – czytamy w oficjalnym oświadczeniu sieci Helios. O planowanych datach otwarcia popularne multipleksy poinformują widzów niebawem. 

Kiedy premiera „Mulan”, „Cruella”, „Czarna Wdowa” i innych filmów Disneya i Marvela? Znamy daty! >>>

Od 6 czerwca otwarte kina i teatry. Czy bilety podrożeją?

W związku z narastającymi w Polsce zakażeniami wirusem COVID-19 w marcu przestały funkcjonować wszystkie placówki kulturalne. Zamknięto kina i teatry, więc wiele zaplanowanych premier musiało zostać anulowanych. Część aktywności przeniosła się do internetu. Filmy, które mieliśmy oglądać na salach kinowych, pojawiły się na platformach streamingowych. Niektóre teatry zaczęły oferować spektakle online. Nie był to łatwy okres dla twórców, ale powrót do normalności bez wątpienia będzie równie dużym wyzwaniem, co ponad 2-miesięczna kwarantanna. Duże kina zwlekają z ponownym otwarciem, bo nie tylko czekają na szczegółowe wytyczne odnośnie reżimu sanitarnego, ale i „na potwierdzenie dat nadchodzących premier filmowych, które będziemy mogli dla Was zagrać” – pisze Cinema City. Nasuwa się też pytanie, czy ceny biletów będą takie same jak sprzed pandemii czy podrożeją. Na ten temat jeszcze nic nie wiadomo. Przypomnijmy, że chwilę przed zamknięciem placówek ceny znacznie obniżyły sieci Cinema City oraz Helios. Czy seans w multipleksie za 15 zł będzie możliwy? O tym przekonamy się już niebawem.