Chcecie być bardziej eko, ale nie wiecie do końca, jak to zrobić? Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to debiutancka książka Arety Szpury jest właśnie dla was. Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety, to świetnie napisany, bardzo przejrzysty, do tego (nie byłabym sobą, gdybym nie zwróciła na to uwagi) pięknie wydany przewodnik po świecie ekologii. Książkę czyta się szybko, a później z przyjemnością się do niej wraca, chcąc wprowadzić konkretne już zmiany w swoim życiu. Jak uratować świat? to pozycja na miarę XXI wieku. Na niektórych stronach znajdziecie bowiem QR kody, które możecie zeskanować smartfonem, żeby następnie zgłębić swoją wiedzę na dany temat. Poniżej znajdziecie recenzje naszych czytelniczek, które należą do Książkowego Klubu Glamour. Jeśli wy też chciałybyście zrecenzować dla nas jakiś tytuł, zadać nam jakieś pytanie, albo dołączyć do najlepszej dziewczyńskiej społeczności w sieci, to zapiszcie się do naszej zamkniętej grupy na Facebooku Glamour Girls Club. Nie pożałujecie!

Wiktoria

Książka Arety Szpury zainteresowała mnie już od momentu kiedy trafiła do sprzedaży. Obserwuję Aretę już od dłuższego czasu na instagramie i często zamieszcza tam wskazówki jak być bardziej eko, artykuły dotyczące różnych zagrożeń i inne związane z tematem informacje i właśnie ta książka stała się zbiorem tego wszystkiego, dostępnym w każdej chwili. Dodatkowo w tworzeniu pomagało Arecie wielu specjalistów. Poza tym książka urozmaicona jest w kolorowe obrazki. Najbardziej doceniam jednak w tej książce to, że można czytać jaki fragment się chcę i nie trzeba zaczynać od początku i czytać wszystkiego po kolei. Ja zaczęłam od rozdziałów „Zrób to sam” i „Żyj roślinniej” i potem wróciłam do innych rozdziałów, które również mnie nie zawiodły. Ta książka uświadamia, uczy i przede wszystkim jest łatwa w zrozumieniu. Spokojnie mogłaby to być lektura szkolna. Autorka stara się nam pokazać, że nasza sytuacja jest trudna, ale jednocześnie pomaga nam w podjęciu tych pierwszych baby steps. Książkę polecam każdemu, ponieważ coraz częściej słyszymy o tym, że nasza planeta jest zagrożona, ale nie do końca rozumiemy czemu i co możemy zrobić by nie szkodzić a pomagać. Jest to poradnik niezbędny w każdym domu ;).

Justyna

Bardzo się ucieszyłam, gdy dowiedziałam się, że to właśnie ja będę mieć okazję przeczytania i zrecenzowania książki Arety Szpury Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety.

Obserwuję profil Arety od pewnego czasu i byłam bardzo ciekawa co może napisać współzałożycielka modowej marki, a teraz propagatorka ekologii.

Ekologią interesuje się od wielu lat. Tematyka ekologii i filozofii zero waste jest bliska mojemu sercu. Myślałam, że jestem zorientowana w temacie i niewiele może mnie zaskoczyć. Sama byłam jednak zaskoczona jak bardzo jestem w błędzie! Dane zawarte już na początku książki są szokujące np. o malejącej populacji zwierząt sięgającej nawet 89%! Czytając tę książkę człowiek nagle uświadamia sobie rzeczy, które powinny być oczywiste, jak to, że przez istniejący smog nasza wolność staje się ograniczona. Bardzo miłym zaskoczeniem jest tak kompleksowe podejście do tematu. W książce ,,Jak uratować świat" znajdziemy oczywiście porady jak poprawnie segregować odpady czy jak zrezygnować z plastiku w codziennym życiu, w pracy a nawet w podróży. Ale także przepisy np. na domowe eko kosmetyki i przepisy kulinarne, po ekologiczną wyszukiwarkę internetową (od razu zaczęłam korzystać)!

Jak uratować świat jest napisana prostym językiem, szybko się ją czyta i jest bardzo inspirująca. Nie musisz czytać jej od ,,deski do deski", gdyż rozdziały są tak stworzone, aby można było otworzyć książkę w dowolnym miejscu i przeczytać interesujący nas fragment. Super pomysłem jest wykorzystanie do jej wydruku papieru z odpowiedzialnych źródeł, brak grzbietu i szycie, a nie klejenie.

Książka Arety Szpury wywarła na mnie ogromne wrażenie, na pewno będę do niej wracać np. po to by skorzystać z zawartych w niej przepisów. Zachęcam wszystkich, aby poświęcili chwilę i ją przeczytali. Powinny ją przeczytać zarówno osoby zainteresowane dobrem naszej planety, jak również sceptycy, którzy być może dzięki lekturze tej książki, zmienią swoje nastawienie.

I pamiętajcie, że ,, Z kryzysem ekologicznym poradzimy sobie bowiem dopiero wtedy, gdy relacje człowiek-człowiek staną się na powrót ważniejsze niż relacje człowiek-rzeczy."