Sztuka życia razem autorstwa psycholożki i terapeutki dr Daphne De Marneffe nie jest nachalnym poradnikiem, a błyskotliwym wytłumaczeniem powszechnych zachowań, typowych dla długodystansowych związków i małżeństw, w które po jakimś czasie przedostaje się rutyna. Autorka opisuje doświadczenia swoich pacjentów, z którymi może utożsamić się niejedna osoba – niezależnie od tego, czy aktualnie jest w związku. To cenna lekcja o komunikacji, zrozumieniu (zarówno partnera, ale przede wszystkim siebie) i przyzwyczajeniu. Odpowiada na wiele nurtujących pytań – od tego, co zrobić, gdy będąc w związku, zakochamy się w kimś innym, kiedy odejść, a kiedy warto ratować relację po to, jak wzniecić pożądanie po 20 latach. Ale nie w oczywisty sposób. Poniżej przeczytacie recenzje czytelniczek Glamour.pl.

Recenzja Pauli

Sztuka życia razem jest poradnikiem odnośnie związków, miłości, trudnościach, jakie stwarza nam los bądź my sami. Autorka podeszła psychologicznie do nawiązywania relacji czy bliskości. Nawiązuje przede wszystkim do tego, jak dbać o związek, jak go pielęgnować, gdy rutyna wkradnie się do życia. Autorka podkreśla, że w związku bardzo ważna jest rozmowa, rozmowa na temat swoich potrzeb i potrzeb drugiej osoby, a przede wszystkim, aby nie uciekać w trudnych sytuacjach. Zamiast tego radzi postawić na spokojną rozmowę i powoli wyburzać "mur", który czasem powstaje między partnerami. Podkreśla również, by w związku nie zatracić siebie i żyć w zgodzie ze swoimi emocjami.

Zawsze bałam się rutyny w związku. Dzięki tej książce zrozumiałam istotną rzecz. Rutyna może wkraść się w każdym momencie relacji, ale to od nas zależy, co z tym zrobimy. Dr Daphne opisuje, jak można temu zapobiec. Zrozumiałam, że związek jest jak kwiat- gdy go pielęgnujesz, podlewasz - on rozkwita, promienieje. Gdy gaśnie w Tobie entuzjazm i zapominasz co naprawdę w życiu jest ważne i jaki partner jest ważny... W tym pędzie możesz dużo stracić. Miłość jest w nas wewnętrznie, dlatego warto utrzymać równowagę. Czasami w związku problemy nie są widoczne gołym okiem, dlatego należy zadbać o siebie i partnera.

Zdecydowanie polecam książkę każdemu. Warto się dokształcać i budować zdrowe relacje. Nie jest to takie proste, jak się czasami wydaje, ale warto rozmawiać, warto przebić się przez trudności, jakie daje nam los. Warto odnajdywać się na nowo nawzajem w tym pędzie.

Klub książkowy Glamour: Nasze czytelniczki przeczytały „Ukryte źródło piękna. Bakterie a zdrowa skóra”. Ta książka zmieni Wasze podejście do pielęgnacji [RECENZJE] >>>

Recenzja Kariny

O miłości, sztuce bycia razem, związkach - ich cieniach i blaskach, zostało już napisanych wiele książek, które w praktyce powinny dać nam: szczęście we dwójkę, spokój i piękne relacje. Z wdrażaniem tych złotych rad jest trudniej. Lektura autorki De Marneffe Daphne Sztuka życia razem daje jednak nadzieję na stworzenie stabilnego i wartościowego związku.

Ile ludzi, tyle trudów codzienności. Podobno we dwójkę jest łatwiej iść przez życie. Owszem, 
w momencie, kiedy nie zrzucamy odpowiedzialności za problemy i niepowodzenia na partnera. I tu dochodzimy to najważniejszej kwestii poruszanej w tej książce: mowa o komunikacji, empatii i staraniach. Szczęśliwe związki tworzą ludzie, którzy z mądrością i wrażliwością podchodzą do siebie i partnera. W długiej relacji pojawiają się kryzysy, ale warto wiedzieć jak o nich rozmawiać i jak poprzez pokonywanie przeszkód w związku zbliżyć się do siebie.

Zobacz także:

Książka jest wiarygodnym zapisem przeprowadzonych badań psychologicznych, rozmów z pacjentami i pięknych obserwacji popartych doświadczeniem autorki w pracy klinicznej. Moim zdaniem warto sięgnąć po tę lekturę, aby móc zrozumieć jeszcze lepiej jak wygląda świat kobiety i mężczyzny. Polecam tę książkę zarówno singlom jak i parom. Warto zgłębić każdy z rozdziałów: uzależnienia, finanse, trudy rodzicielstwa, seks, zdrowie, starzenie się, dorastanie dzieci, opiekę nad niepełnosprawnymi rodzicami. W każdym z tych zagadnień jest wiele ciekawych spostrzeżeń odnośnie bycia w relacji. Książka nie jest kolejnym cudownym poradnikiem, który zmieni nasze życie tu i teraz, ale zbiorem wskazówek, jak aktywnie uczestniczyć w budowaniu relacji na dobre i złe.

Lubię wracać do tej książki, bo daje poczucie, że można stworzyć wartościowy związek, a jak wiemy nad tym trzeba pracować. Jak się kogoś kocha, wcale nie jest to wielkim wysiłkiem.